W niedzielę 17 czerwca odbył się już po raz trzynasty festyn z okazji Gminnego Dnia Dziecka. Pogoda tradycyjnie dopisała. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, witając wszystkich zebranych.
Następnie uczniowie klasy VII zaprezentowali spektakl profilaktyczny zatytułowany Dwa światy, który został zrealizowany w oparciu o pomysły samych aktorów i ich nauczycielki języka polskiego - pani Marzeny Ługowskiej. Ukazał on świat wolny od nałogów, szczęśliwy, mieniący się wszystkimi barwami tęczy oraz świat z używkami, zniewolony, mroczny, w którym człowiek zatraca to, co ma najcenniejszego - życie. Przedstawienie wywarło duże wrażenie na widzach, pobudziło do refleksji i zadumy. Niejednemu łezka w oku się zakręciła… Słowa piosenek dopełnione doskonałą grą aktorską stworzyły niepowtarzalny wyraz artystyczny. Oby przesłanie tego spektaklu zostało wcielone w życie!
Po przedstawieniu klasy VII, zaprzyjaźnieni z naszą szkołą wychowankowie Niepublicznego Przedszkola w Cielemęcu zaprezentowali swoje artystyczno-taneczne umiejętności pod czujną opieką swych wychowawczyń.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie Nagród Wójta Gminy Zbuczyn dla najlepszych uczniów ze wszystkich szkół w gminie. Uroczystej ceremonii przewodniczyli panowie: Tomasz Hapunowicz - Wójt Gminy Zbuczyn, Dariusz Cegiełkowski - Zastępca Wójta, Stanisław Kondraciuk - Przewodniczący Rady Gminy. Przy tej okazji pragniemy pogratulować nagrodzonemu uczniowi z naszej szkoły - Piotrowi Nowosielskiemu z klasy VII.
Na zakończenie części oficjalnej, a z okazji 600-lecia Gminy Zbuczyn młodzież podarowała przedstawicielom władz gminy smakowity tort urodzinowy, z najsłodszymi życzeniami od naszej całej społeczności szkolnej.
W dalszej części festynu można było podjąć różnego rodzaju aktywności kulturalno-rekreacyjne.
Zaraz po części oficjalnej, zaprezentowała się sekcja karate, która istnieje przy naszej szkole od dwóch lat. Regularne zajęcia prowadzi Sensei Ilona Mroczkowska wielokrotna mistrzyni karate, a pokaz sztuki walki poprowadził Sensei Norbert Bogdański III dan.
Podczas festynu można się było także zapoznać z dokumentami pracy różnych instytucji działających w Czuryłach i okolicy. Udostępnione do wglądu były: KRONIKI SZKOŁY od roku szkolnego 1993/94, KRONIKA IV KLASY SZKOŁY W TARCZACH, KRONIKI PARAFII ZBUCZYN, KRONIKI OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ Z CZURYŁ. Prezentowane zbiory budziły duże zainteresowanie. Absolwenci szkoły odnajdywali siebie i swoich kolegów na zdjęciach z wczesnego dzieciństwa. Często pokazywali swoim dzieciom zdjęcia z lat szkolnych. Obecni uczniowie szukali siebie, swoich rodziców i krewnych utrwalonych podczas różnych szkolnych uroczystości. Kronika IV klasy Szkoły w Tarczach wzbudziła zainteresowanie starszych uczestników festynu. Zawierała bowiem notatki z roku 1920, z okresu tuż przed i w okresie II wojny światowej. Zainteresowanie budził też sam sposób zapisu - piękne kaligraficzne pismo.
Dla historyków przygotowano konkurs historyczno-sportowy o Puchar Wójta Gminy Zbuczyn upamiętniający 600- lecie powstania parafii Zbuczyn. W konkursie wzięło udział 5 drużyn reprezentujących miejscowości: Cielemęc, Rzążew, Czuryły, Choja, Tarcze. Uczestnicy zacięcie współzawodniczyli w sześciu konkurencjach sportowych: rzuty do kosza, skoki na długiej skakance, skok w dal z miejsca dodawany, przenoszenie piłeczek na łyżkach, rzuty woreczkami do celu i skoki na krótkiej skakance. Zwieńczeniem części sportowej był test sprawdzający znajomość historii parafii Zbuczyn. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Choi, drugie z Cielemęca, trzecie z Tarcz, czwarte z Rzążewa, a piąte drużyna z Czurył. Laureatom gratulujemy!
Zainteresowani heraldyką mogli podziwiać herb Zbuczyna, upamiętniający 600-lecie miejscowości. A uczniowie każdej z klas wykonali herb wg własnego pomysłu. Wspólnie ustalili technikę wykonania i wszyscy zaangażowali się w pracę. Każdy herb był wyjątkowy i niepowtarzalny.
Rozgrywane były też konkursy sportowe i profilaktyczne, które miały na celu przedstawienie alternatywnych, różnorodnych, sposobów na spędzanie wolnego czasu. Zarówno dla dzieci, młodzieży jak i rodziców przewidziano liczne konkursy i gry.
Dla chętnych nie zabrakło też czasu na zabawę, a gości czekało wiele atrakcji. Dzieci mogły bawić się na pompowanej zjeżdżalni, w zamku i w walcu wodnym, czy na eurobungee.
Pasjonaci jazdy na rolkach, korzystając z opieki profesjonalnego instruktora pana Jacka Marciniaka mogli doskonalić swoje akrobatyczne umiejętności. Odbywały się również warsztaty rzeźbiarskie, które prowadziła pani Elżbieta Sadło - członek Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków, pod okiem której można było wyrzeźbić herb Gminy Zbuczyn. OSP Czuryły prezentowała nowoczesny pojazd strażacki. Miłośnicy naprawdę ciężkiego sprzętu mogli podziwiać ciągnik marki New Holland, dzięki uprzejmości firmy PW Księżopolski z Wiśniewa. Powodzeniem cieszyła się też loteria fantowa, przygotowana przez panie: Joannę i Monikę. Tuż obok, panie: Urszula i Sylwia malowały dziecięce buzie, a chętnych nie brakowało. Każdy głodny mógł zaspokoić głód u naszych niezawodnych kucharek z okolicznych miejscowości, ponadto cały czas działał bar szybkiej obsługi przy grillu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok!