• BohaterOn

        •  

          W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do projektu BohaterOn. Program ten ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach działań projektowych przeprowadzone zostały zajęcia w klasach 7-8 o następującej tematyce:

           

          1)     Ludzie wśród gruzów – o „warszawskich Robinsonach”

          Uczniowie klasy ósmej zapoznani zostali z biogramami powstańców, którzy ukrywali się w gruzach zniszczonej Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego. Ludzie Ci, odizolowani od świata niczym Robinson Cruzoe – tytułowy bohater powieści Daniela Defoe – na wyspie, próbowali przetrwać osamotnieni wśród wrogów. Poznając ich historie uczniowie gromadzili informacje na temat emocji, które przeżywali, ich ciężkich doświadczeń a także człowieczeństwa, które w nich przetrwało pomimo nieludzkich warunków, w których przyszło im żyć.

           

          2)     Godzina „W” – o kampanii społecznej BohaterOn”

          W klasie siódmej zaprezentowany został materiał poświęcony kampanii społecznej BohaterOn. W trakcie jego omawiania uczniowie mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób upamiętnia się rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Polsce oraz jak wydarzenia te promowane są za granicami naszego kraju. Analizując rekonstrukcję aktorską reakcji powstańców na wybuch powstania, uczniowie identyfikowali swoje własne emocje towarzyszące im podczas projekcji filmów oraz emocje powstańców w momencie, kiedy musieli podjąć decyzję o przystąpieniu do walki.

           

          „Co za historia” – Powstanie Warszawskie.

          Uczniowie klasy ósmej podczas godziny wychowawczej zagłębili się w temat Powstania Warszawskiego oraz losów Powstańców. Na podstawie filmu:" Powstanie Warszawskie ", który obejrzeli na zajęciach przygotowali infografikę. Następnie zaprezentowali swoją pracę oraz informacje w niej zawarte.

           

          W ramach akcji "BohaterOn w Twojej szkole" kl. IV na języku polskim wysłuchała opowiadania pt. "Iskra Nadziei". Dzieci opowiadały o swoich babciach i dziadkach, którzy przeżyli wojnę. Uczniowie podzielili się swoimi refleksjami i przemyśleniami po wysłuchaniu opowieści.

          Czwartoklasiści również w grupach kolorowali plakaty, które przedstawiały różne przejawy patriotyzmu i bohaterstwa.