• Informacje ogólne

Jeśli chcemy zgłębiać prawdę o świecie, to zawsze musimy opierać się na mowie.      (Rudolf Steiner)

Mowa odgrywa ważną rolę w kontaktach człowieka z ludźmi. Prawidłowy rozwój mowy dziecka wpływa na kształtowanie się jego osobowości. Dzięki rozumieniu mowy dziecko poznaje otaczający świat, dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia. Każde dziecko chciałoby mówić poprawnie, ponieważ dzieci z wadami wymowy są często narażone na szereg problemów.

Kim jest logopeda?

LOGOPEDA to specjalista zajmujący się profilaktyką

zaburzeń mowy, rozpoznawaniem wad wymowy i mowy

oraz usuwaniem wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie.

Logopeda stymuluje rozwój mowy oraz dba  o prawidłowy

jej rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym

i leksykalnym.

Do zadań logopedy należy:

podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu wad i zaburzeń mowy

przeprowadzanie badań przesiewowych mowy wśród przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej (wrzesień)

diagnoza logopedyczna dzieci wyłonionych podczas badań wstępnych

prowadzenie indywidualnej i grupowej terapii logopedycznej

współpraca terapeutyczna z rodzicami

wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli, wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki

kierowanie uczniów na uzasadnione konsultacje do specjalistów z zakresu medycyny i dziedzin pokrewnych (foniatra, laryngolog, ortodonta, psycholog, pedagog).

Jak przebiega terapia logopedyczna?

Nasza szkoła posiada dobrze wyposażony gabinet dostosowany do prowadzenia tego typu zajęć. Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu, lub raz na dwa tygodnie w zależności od stopnia nasilenia tudności artykulacyjnych.

Należy sobie zdawać sprawę, iż zlikwidowanie wady wymowy u dzieci nie następuje podczas jednego spotkania z logopedą. Najczęściej terapia trwa kilka lub kilkanaście miesięcy, a może trwać nawet kilka lat (jeśli u dziecka występuje wiele wad wymowy).
                   O skuteczności terapii logopedycznej decyduje systematyczność uczęszczania na zajęcia, kontynuacja pracy w domu tzn. ćwiczenie tego, co polecił logopeda. Konieczna jest dobra współpraca logopedy z rodzicami. Praca w domu polega najczęściej na ćwiczeniu narządów artykulacyjnych, zwłaszcza języka i warg oraz na utrwalaniu wymowy poszczególnych głosek w sylabach, wyrazach i zdaniach.

Godziny pracy w roku szkolnym 2023/2024

czwartek:   8:00 – 15:00

piątek:  11:00 – 14:45

Zapraszam rodziców dzieci objętych terapią na konsultacje indywidualne w celu wyjaśnienia istoty problemów dziecka a także w celu udzielenia istotnych wskazówek do pracy w domu. Konsultacje odbywają się  w  wyżej wymienionych godzinach, lub w innym terminie ustalonym telefonicznie.

Warto pamiętać, że większość zaburzeń mowy można zlikwidować lub załagodzić, ale warunkiem tego jest ścisła współpraca rodziców z logopedą oraz codzienna praca z dzieckiem w domu.

logopeda    Justyna Mitura-Krzak