Informacje ogólne
Jeśli chcemy zgłębiać prawdę o świecie, to zawsze musimy opierać się na mowie. (Rudolf Steiner)
Mowa odgrywa ważną rolę w kontaktach człowieka z ludźmi. Prawidłowy rozwój mowy dziecka wpływa na kształtowanie się jego osobowości. Dzięki rozumieniu mowy dziecko poznaje otaczający świat, dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia. Każde dziecko chciałoby mówić poprawnie, ponieważ dzieci z wadami wymowy są często narażone na szereg problemów.
Kim jest logopeda?
LOGOPEDA to specjalista zajmujący się profilaktyką
zaburzeń mowy, rozpoznawaniem wad wymowy i mowy
oraz usuwaniem wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie.
Logopeda stymuluje rozwój mowy oraz dba o prawidłowy
jej rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym
i leksykalnym.
Do zadań logopedy należy:
• podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu wad i zaburzeń mowy
• przeprowadzanie badań przesiewowych mowy wśród przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej (wrzesień)
• diagnoza logopedyczna dzieci wyłonionych podczas badań wstępnych
• prowadzenie indywidualnej i grupowej terapii logopedycznej
• współpraca terapeutyczna z rodzicami
• wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli, wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki
• kierowanie uczniów na uzasadnione konsultacje do specjalistów z zakresu medycyny i dziedzin pokrewnych (foniatra, laryngolog, ortodonta, psycholog, pedagog).
Jak przebiega terapia logopedyczna?
Nasza szkoła posiada dobrze wyposażony gabinet dostosowany do prowadzenia tego typu zajęć. Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu, lub raz na dwa tygodnie w zależności od stopnia nasilenia tudności artykulacyjnych.
Należy sobie zdawać sprawę, iż zlikwidowanie wady wymowy u dzieci nie następuje podczas jednego spotkania z logopedą. Najczęściej terapia trwa kilka lub kilkanaście miesięcy, a może trwać nawet kilka lat (jeśli u dziecka występuje wiele wad wymowy).
O skuteczności terapii logopedycznej decyduje systematyczność uczęszczania na zajęcia, kontynuacja pracy w domu tzn. ćwiczenie tego, co polecił logopeda. Konieczna jest dobra współpraca logopedy z rodzicami. Praca w domu polega najczęściej na ćwiczeniu narządów artykulacyjnych, zwłaszcza języka i warg oraz na utrwalaniu wymowy poszczególnych głosek w sylabach, wyrazach i zdaniach.Godziny pracy w roku szkolnym 2024/2025
wtorek: 8:00 – 16:00
piątek: 8:00 – 10:30
Zapraszam rodziców dzieci objętych terapią na konsultacje indywidualne w celu wyjaśnienia istoty problemów dziecka a także w celu udzielenia istotnych wskazówek do pracy w domu. Konsultacje odbywają się w wyżej wymienionych godzinach, lub w innym terminie ustalonym telefonicznie.
Warto pamiętać, że większość zaburzeń mowy można zlikwidować lub załagodzić, ale warunkiem tego jest ścisła współpraca rodziców z logopedą oraz codzienna praca z dzieckiem w domu.
logopeda Justyna Mitura-Krzak