Pierwszy semestr nauki, jak zwykle w naszej szkole, zakończył się karnawałową zabawą choinkową, która w tym roku odbyła się nietypowo, bo we środę 27 stycznia. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń: sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową, a na parkiecie zaroiło się od bohaterów baśni, komiksów i popularnych filmów. Były liczne konkursy, gry, wreszcie prezenty od Mikołaja, a nade wszystko wyśmienita zabawa. ...I ja tam byłem…
Choinka szkolna 2016
Dzień Babci i Dzień Dziadka
21 i 22 stycznia to dwie ważne daty w kalendarzu. Jest to święto dwóch ważnych szczególnie dla dzieci osób - Dzień Babci i Dzień Dziadka. My zawsze staramy się o tych ważnych w dziecięcym życiu osobach pamiętać. Dziś naszą salę gimnastyczną wypełnili dostojni goście oraz przejęte swoim występem dzieci. Uroczystość rozpoczął występ dzieci z oddziału przedszkolnego. Zaprezentowały one wiersze i piosenki dla babci i dziadka oraz krótką inscenizację "Na święto babci". Pierwszaki przygotowały montaż słowno-muzyczny pod tytułem "Rzepka" na podstawie wiersza Juliana Tuwima, a także wiersze i piosenkę "Babcia od bajek, dziadek od zagadek". Uczniowie klasy II przedstawili "Bajkowy kogel-mogel". Złożyli też wierszowane życzenia dla babć i dziadków. Klasa III zaprosiła na przedstawienie "Wyprawa naukowa, od której boli głowa" oraz wiersze dla babci i dziadka, a na koniec swego występu pokazali układ taneczny do znanej piosenki. Wszystkie babcie i dziadziusiowie otrzymali upominki, które zostały wykonane przez wnuki własnoręcznie. Mamy nadzieję, że będą one przypominały o miłości i szacunku jakim darzą ich wnuczęta.
Puchar przechodni dla klasy IV
Od trzech miesięcy w naszej szkole trwa rywalizacja między uczniami klas IV – VI o puchar przechodni za wyniki w nauce. Brana jest pod uwagę średnia ocen z pięciu przedmiotów: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, historii i przyrody. Po raz trzeci najwyższą średnią uzyskała klasa IV i kolejny raz przedstawiciele klasy odebrali puchar z rąk pani Dyrektor. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
Szóste miejsce w Polsce
Uczeń klasy V Piotr Nowosielski zajął 6. miejsce w kraju w ogólnopolskim konkursie Wielcy Polacy, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Historycznej Klio. Konkurs wiedzy sprawdzał znajomość informacji o życiu czterech postaci historycznych: Kazimierza Wielkiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Św. Jana Pawła II oraz epok historycznych z nimi związanych. Test składał się z 40 zadań testowych oraz jednego pytania otwartego. Serdecznie gratulujemy!
Magiczny Aladyn
We wtorkowy poranek 12 stycznia uczniowie naszej szkoły obejrzeli pokaz iluzji, który przeniósł ich w zaczarowany świat baśni z tysiąca i jednej nocy. Fantastyczna oprawa muzyczna, kostiumy z baśniowej scenerii i wreszcie sam Aladyn, który za pomocą swej magicznej lampy wyczarowywał rzeczy niemożliwe, sprawiły, że publiczność była …wręcz oczarowana.
Wycieczka do Siedlec
Początek stycznia, to dobry czas na wycieczkę, dlatego też dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I, II i III udali się na zimowy wypad do Siedlec. Towarzyszył im zimowy krajobraz i stosowne do tego warunki atmosferyczne - lekki mrozek i wiaterek. Najpierw uczniowie z oddziału przedszkolnego i klasy I udali się na pocztę, aby zapoznać się z działalnością tej instytucji. W tym samym czasie klasy II i III odwiedziły zaprzyjaźnioną z nasza szkołą placówkę banku PKO BP. Pani Justyna Komorowska oprowadziła ich po budynku, zapoznała z funkcjonowaniem, obsługą klienta; jak zwykle nie obyło się też bez drobnych upominków. Następnym punktem wycieczki dla wszystkich jej uczestników było przedstawienie teatralne w CK i S. Wprawdzie umówieni byliśmy na przedstawienie pt. Królowa Śniegu, a obejrzeliśmy Aladyna i jego czarodziejską lampę, ale zalety tego spektaklu - treść, dekoracje, gra aktorska, a przede wszystkim efekty specjalne zachwyciły naszą wybredną przecież publiczność.
Z wizytą na poczcie
Ósmego stycznia uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I wybrali się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Siedlcach. Dzieci miały tam okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników pocztowych oraz poznać zakres usług wykonywanych na poczcie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od części ogólnodostępnej, w której znajdują się okienka pocztowe i elektroniczna kolejka dla wszystkich interesantów. Dzieci zapoznały się z wyglądem poczty, jej wyposażeniem i urządzeniami: półki na listy i paczki, skrzynki pocztowe, wagi, worki na listy, pieczątki, regały na kartki i czasopisma; poznały także różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, priorytetowe, lotnicze, kartki pocztowe. Pani Naczelnik opowiedziała nam jaką drogę musi pokonać list, aby dotrzeć od nadawcy do adresata, a także jak prawidłowo zaadresować kopertę. Uczniowie wzbogacili słownictwo o takie zwroty jak: adresat, nadawca, awizo, przesyłka, telegram, filatelistyka; i z ogromnym zaciekawieniem słuchali informacji o trudnej pracy listonosza i innych pracowników poczty. Dzięki tej wycieczce dzieci dowiedziały się, że na poczcie można nie tylko wysłać list czy paczkę, ale także zapłacić rachunki, pobrać pieniądze oraz załatwić wiele innych spraw. Oczywiście nasi uczniowie nie zapomnieli o prawidłowym zachowywaniu się w miejscu publicznym. To była ciekawa i pouczająca wizyta. Teraz na temat pracy Urzędu Pocztowego nasi uczniowie wiedzą już prawie wszystko. Na zakończenie naszego spotkania pani Naczelnik podarowała uczniom drobne upominki.
Zerówka opiekuje się ptakami
Kiedy po świętach wróciliśmy do szkoły, a na dworze zrobiło się bardzo zimno i spadł pierwszy śnieg, wtedy dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły, że pomogą ptakom przetrwać ten trudny czas. Przygotowały więc dla nich ptasią stołówkę, w której znalazły się między innymi: ziarna zbóż dla wróbelków, słoninka dla sikorek i wiele innych smakołyków. Każdego dnia chętnie odwiedzamy ptasią stołówkę i uzupełniamy pokarm w karmnikach.
Jasełka szkolne
W świąteczny nastrój Bożego Narodzenia wprowadziły nas jasełka pt. Co odmieniło naszą klasę w wykonaniu uczniów klas IV-VI pod kierunkiem pani Barbary i pani Małgorzaty. Artystycznych wzruszeń przedstawienia, oprócz całej naszej społeczności szkolnej, doświadczali także przybyli goście: zastępca wójta pan Dariusz Cegiełkowski, przewodniczący Rady Gminy pan Stanisław Kondraciuk, radny pan Grzegorz Ułanowski. Zgodnie z tradycją na koniec tej niemalże rodzinnej uroczystości nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania.
Wigilia w klasie IV
Atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia czujemy coraz bardziej. Rodzice uczniów kl. IV zakupili do sali nr 5 nową, sztuczną choinkę, przeznaczając na ten cel część dochodu uzyskanego w ramach dni przedsiębiorczości . Pojawienie się choinkowego drzewka sprawiło wielką radość wszystkim uczniom. Dzieci we współpracy z panią Marysią i panią Renatką pięknie ozdobiły drzewko oraz udekorowały salę elementami świątecznymi i akcentami zimowymi. W piątek dziewczęta i chłopcy nakryli do stołu a następnie łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia świąteczne. W tym czasie na stole pojawiło się wiele wigilijnych potraw przygotowanych przez wspaniałych rodziców. Zgodnie z tradycją każdy starał się spróbować wszystkiego. Wspólnie zaśpiewaliśmy kilka kolęd. Teraz pozostaje nam już tylko czekać na Wigilię i Święta w gronie rodzinnym.
Wigilia u pierwszaków
18 grudnia w klasie I odbyła się klasowa wigilia. Jak przystało na to wyjątkowe spotkanie, wszyscy przyszli odświętnie ubrani. Wspólnie przygotowaliśmy pięknie nakryty i udekorowany stół. Był biały obrus, sianko, opłatek, potrawy i jedno nakrycie więcej dla niespodziewanego gościa. Na początku przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i spełnienia wszystkich marzeń w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie zasiedliśmy do stołu, na którym stały same pyszności. Po skosztowaniu potraw wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Miła i przyjazna atmosfera na długo zostanie w naszej pamięci.
Bożonarodzeniowe jasełka w zerówce
W piątek 18 grudnia najmłodsze dzieci z naszej szkoły zaprosiły swoich rodziców, babcie i dziadków na przedstawienie jasełkowe. Mali artyści przygotowywali się do tego już od miesiąca. Dzisiaj pięknie ubrani w niecodzienne stroje, wygłaszali z pamięci swoje role. Wszyscy pięknie śpiewali kolędy i pastorałki, a potem składali sobie świąteczne życzenia i dzielili się opłatkiem. Rodzice zadbali, aby już dziś każdy mógł poczuć magię świąt i z tej okazji przygotowali słodki poczęstunek, który umilił to wydarzenie.
Kiermasz świąteczny
Grudniową tradycją naszej szkoły jest kiermasz świąteczny, od kilku lat przygotowywany przez trzy organizacje szkolne: Caritas, SKO, SU. Tegoroczna edycja kiermaszu to tradycyjnie klasyczny asortyment świąteczny, znalazły się na nim m.in. ręcznie robione kartki świąteczne, aniołki z masy solnej, choinki, bombki oraz inne cudeńka. Prezentowane ozdoby cechuje oryginalność i różnorodność. Zainteresowanym przypominamy, że kiermasz potrwa do 22 grudnia. Zapraszamy.
Mistrz Tabliczki Mnożenia
Dnia 16 grudnia odbył się konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Rywalizacja odbywała się pośród uczniów klasy IV, a sam konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Jurorami były mamy trzech uczniów klasy IV Panie: Anna Celińska, Krystyna Ługowska, Urszula Łukaska. Pomocą przy sprawdzaniu prac pisemnych służyła Pani Monika Lewicka oraz Pani Renata Wnuk. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy. Zwycięzcą została Amelia Ługowska, która zdobyła 36 punktów, II miejsce ex aequo zajęli Piotr Celiński i Karol Guzowski (34 pkt.), a na trzecim miejscu uplasowała się Hanna Dziekańska z wynikiem 30 punktów.
XI Turniej Warcabowo - Szachowy
W tegorocznych rozgrywkach warcabowo-szachowych wśród laureatów są przedstawiciele niemalże wszystkich kas - zabrakło jedynie pierwszo i drugoklasistów. Na podium mamy także trzech debiutantów, dwóch uczniów z kasy trzeciej i jednego z szóstej. Pierwsze miejsca w warcabach i szachach, bez większych niespodzianek… obronione. A klasowo, no cóż oprócz mocnej reprezentacji klasy czwartej (przypomnijmy, w tamtym roku aż dwa pierwsze miejsca w warcabach i szachach!), w tym roku zaistniała także klasa trzecia - trzymamy kciuki za rok. Wszystkim uczestnikom naszego turnieju gratulujemy odwagi oraz zachowania uśmiechu i ducha walki do następnego roku. Oto lista zwycięzców XI Szkolnego Turnieju Warcabowo - Szachowego:
warcaby:
1. Cezary Kupiński kl. IV
2. Mateusz Sawiak kl. III
3. Jakub Młynarz kl. V
szachy:
1. Piotr Celiński kl. IV
2. Dominik Borkowski kl. VI
3. Mirosław Krasuski kl. III
Piękna choinka pierwszaków
Pierwszaki czekały na ten moment od wielu dni ...i pewnego dnia w naszej sali pojawiła się piękna, zielona choinka. Wszyscy uczniowie z radością i wielkim zapałem wykonywali ozdoby choinkowe. Na świątecznym drzewku pojawiły się m.in.: aniołki, gwiazdki, bombki oraz długi kolorowy łańcuch. Każdy kto wchodzi do naszej sali, może podziwiać jej piękno. Dekorując choinkę, wszyscy poczuliśmy magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Serdecznie dziękujemy pani Krystynie Ługowskiej za podarowanie pierwszoklasistom choinki.
Przedsiębiorczość klasy czwartej
Dzień przedsiębiorczości w grudniu przypadł klasie IV. Promując zdrowe odżywianie, klasa IV postawiła na smaczne kanapki i świeże owoce. Dzieci prowadziły również loterię fantową. Dziewczęta i chłopcy z wielkim zapałem przystąpili do realizacji przedsięwzięcia. Na uwagę zasługuje duże zaangażowanie i pomoc ze strony rodziców. Zainteresowanie wśród uczniów szkoły było bardzo duże. Apetyczne, kolorowe kanapki, pełne witamin owoce zachęcały do kupowania. Dużym powodzeniem cieszyła się też loteria. Dochód z przedsięwzięcia zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów klasy IV.
Mikołaj w zerówce
Rano 7 grudnia, gdy najmłodsze dzieci z naszej szkoły weszły do swej klasy na zajęcia, zauważyły dziwne ślady zostawione na podłodze. Okazało się, że odwiedził ich niecodzienny gość, na którego zapewne czekały cały rok…. Mikołaj. Zostawił im list na kominku, a w klasie ukrył w różnych miejscach słodkie niespodzianki, które dzieci miały odnaleźć. Pani Małgosia odczytała dzieciom list, a potem się zaczęło przeszukiwanie wszystkich miejsc w klasie. Na szczęście wszyscy zdołali odnaleźć swoją niespodziankę. Dziękujemy Mikołaju!
Mikołajkowy wyjazd do Siedlec
Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na dzień 6 grudnia - wiadomo mikołajki. Natomiast w tym roku uczniowie klasy IV, V, VI zamiast tradycyjnych upominków wybrali wyjazd do Siedlec. Grupą wycieczkową opiekowały się panie: Katarzyna Kozak, Monika Lewicka, Maria Winek, Renata Wnuk. W programie wyjazdu było kino i kręgle. Dwugodzinny pobyt na kręgielni dostarczył wielu wrażeń. Uczniowie mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności, a niekiedy wykazać się posiadanym już doświadczeniem. Po wysiłku fizycznym był czas na zregenerowanie sił - smaczna pizza. W drugiej części wycieczki uczniowie wraz z opiekunami udali się na projekcję filmu pt.: Bella i Sebastian. Ta niezwykła opowieść o przygodach ich rówieśnika nie tylko zabrała ich w czasy II wojny światowej, ale również ukazała piękno krajobrazów alpejskich z pogranicza Francji i Włoch... Za rok też będą mikołajki.
Razem dla ochrony środowiska
Na przełomie listopada i grudnia nasza szkoła wzięła udział w gminnym programie edukacyjnym: "Razem dla ochrony środowiska – program edukacyjny z zakresu ekologii dla publicznych placówek oświatowych z terenu gminy Zbuczyn". W ramach ww. programu nauczyciel przyrody przeprowadził 10 godzin zajęć warsztatowych. Grupa zajęciowa liczyła 22 uczniów z klas IV–V, w tym 11 dziewcząt i 12 chłopców.
Poruszone zostały głównie zagadnienia dotyczące gospodarki odpadami, źródeł energii, fauny i flory Mazowsza, różnych form ochrony przyrody oraz zanieczyszczeń powietrza, wody, gleby. Były to głównie zajęcia praktyczne z wykorzystaniem dostępnych pomocy dydaktycznych i sprzętu audiowizualnego. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia, eksperymentowali, dokonywali obserwacji, pomiaru rzeczy i zjawisk. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Zajęcia praktyczne były atrakcyjne, ponieważ uczestnicy projektu wystąpili w roli małych naukowców, którzy samodzielnie przeprowadzają badania.
Wykorzystano pomoce dydaktyczne: tablica multimedialna, płyty multimedialne, Internet, lupy, mikroskopy, atlasy przyrodnicze, mapy, atlasy roślin i zwierząt, przewodniki do oznaczania, gra dydaktyczna "Młody ekolog", walizka ekobadacza, plansze roślin i zwierząt chronionych oraz pomoce wykonane we własnym zakresie.
I blok tematyczny: odpady
Uczniowie:
- poznali rodzaje odpadów
- sortowali zgromadzone odpady na szkło, plastik, papier i inne
- umieścili przykładowe odpady z różnych grup w ziemi w celu sprawdzenia szybkości rozkładu ( obserwacja długoterminowa)
- dokonywali obserwacji makro i mikroskopowej procesów zachodzących w rozkładających się śmieciach
- poznali proces recyklingu na podstawie filmu
- odczytywali symbole i znaki ekologiczne
II blok tematyczny: odnawialne źródła energii
Uczniowie:
- oglądali próbki paliw kopalnych
- sprawdzali w atlasie rozmieszczenie surowców mineralnych w Polsce
- oceniali stopień zanieczyszczenia powietrza na skutek spalania paliw kopalnych na podstawie filmu
- zapoznali się z alternatywnymi źródłami energii: siła wiatru, wody, słońca, wykorzystanie biomasy na podstawie filmu
- wymieniali zasoby przyrody odnawiające i nieodnawiające się
III blok tematyczny: fauna i flora Mazowsza
Uczniowie:
- przeglądali atlasy roślin, zwierząt, grzybów, przewodniki do oznaczania
- rozpoznawali różne gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych na podstawie zgromadzonych liści
- korzystali z multimedialnego atlasu zwierząt
- poznali bądź utrwalili formy ochrony przyrody
- szukali form ochrony przyrody występujących na Mazowszu oraz najbliżej swojego miejsca zamieszkania
Ponadto uczniowie:
- badali jakość wody: oznaczali pH wody, obecność fosforanów i azotanów w wodzie
- określali wpływ związków chemicznych na życie w wodzie
- sprawdzali wpływ obecności soli i detergentów w wodzie na kiełkowanie i wzrost roślin
- badali wpływ zanieczyszczeń gleby na siłę kiełkowania roślin
W wyniku realizacji programu wśród uczniów wzrosła:
- odpowiedzialność indywidualna i zbiorowa za działania człowieka w stosunku do przyrody
- aktywność na rzecz stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
- wrażliwość na przejawy degradacji środowiska
- ciekawość poznania najbliższego otoczenia
- świadomość o konieczności stosowania segregacji odpadów, oszczędzania energii, ochrony przyrody
Uczestnicy warsztatów znacznie poszerzyli swoją wiedzę z dziedziny ekologii, uwierzyli we własne siły i zrozumieli, że od nich też zależy stan środowiska naturalnego.
Archiwum Aktualności