W dniach 13-15 maja 2015r. uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.
Jednym z punktów programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć jak funkcjonował młyn oraz jak wyglądały mieszkania mieszkańców zarówno wsi jak i miasteczka. Zainteresowaniem cieszyły się budynki dawnej apteki, gabinetu lekarskiego, sklepu, szkoły oraz zakładu fotograficznego...
W czasie pobytu w Krakowie uczestnicy wycieczki zwiedzili Katedrę oraz Zamek Królewski na Wawelu. Uczniowie lewą ręką dotknęli serca „Zygmunta” - najsłynniejszego dzwonu w Polsce. W podziemiach katedry zwiedzili groby królewskie oraz mieli okazję zobaczyć miejsca pochówku tak znamienitych osób jak Józefa Piłsudskiego, gen. Władysława Sikorskiego czy prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego żony Marii. W reprezentacyjnych komnatach królewskich książkowa wiedza uczestników na temat stylu renesansowego czy panowania ostatnich Jagiellonów wzbogacona została możliwością obejrzenia eksponatów odnoszących się do tego okresu w historii Polski. Zainteresowaniem uczniów cieszyła się wystawa w Skarbcu oraz Zbrojowni, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się o ponurym losie polskich skarbów w epoce nowożytnej.
Spacer po uliczkach starego miasta, widok murów obronnych oraz Bramy Floriańskiej dał pewne wyobrażenie na temat czasów średniowiecznego Krakowa. Wyobrażenie to ułatwiła dodatkowo wizyta w Podziemiach Rynku – nowoczesnego muzeum, gdzie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych odwzorowano życie w średniowiecznym Krakowie.
Wśród atmosfery krakowskiego rynku z zatłoczonymi sukiennicami oraz uliczkami pełnymi turystów z całego świata nie mogło zabraknąć wizyty w Katedrze Mariackiej. Piękno wnętrza gotyckiej budowli z jednym z najwspanialszych zabytków epoki średniowiecza – Ołtarzem Wita Stwosza zapierało dech w piersiach. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Biblii podczas prób odczytania scen przedstawionych na płaskorzeźbach.
W programie wycieczki nie mogło zabraknąć wizyty w najstarszym Polskim Uniwersytecie. W budynku Collegium Maius uczniowie mieli okazję usłyszeć, w jakich warunkach uczyli się pierwsi studenci. Wśród eksponatów znajdował się miedzy innymi globus, na którym po raz pierwszy użyto nazwy Ameryka a także nagrody filmowe przekazane przez reżysera Andrzeja Wajdę, w tym słynny „Oskar”.
W drodze powrotnej w programie wycieczki znalazły się również wizyty w Sanktuarium w Łagiewnikach oraz w Centrum Jana Pawła II. Podczas zwiedzania ruin zamku w Chęcinach uczestnicy ponownie mogli odczuć atmosferę średniowiecza. Oprócz ciekawych informacji na temat geologii gór świętokrzyskich oraz umiejscowienia zamku, uczniowie mieli okazję wspiąć się na jedną z wież i podziwiać widoki ziemi kieleckiej. Ponadto jedną z atrakcji był wystrzał z rusznicy – jednej z najstarszych broni palnych.
Pomimo napiętego programu wycieczki był również czas na spacer po Krakowie oraz wizytę w centrum handlowym – Galerii Krakowskiej.
W czasie wycieczki do Krakowa wykorzystane zostały informacje zdobyte podczas szkolenia „Odczytanie miasta” będącego częścią projektu „Razem możemy więcej” w ramach programu Erasmus Plus.