Co roku w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości w Kościele Parafialnym w Zbuczynie odbywa się Msza Święta, w której biorą udział Władze Gminy Zbuczyn, zaproszeni goście oraz Poczty Sztandarowe ze szkół naszej gminy. Przedstawicieli naszej szkoły także nie zabrakło. Po mszy wszyscy zebrani przeszli w uroczystym pochodzie pod Grób Nieznanego Żołnierza, aby tam złożyć wieńce i oddać honor wszystkim poległym za Ojczyznę.
Święto Odzyskania Niepodległości
Akademia - Święto Niepodległości
11 listopada 1918 r. to dzień szczególny dla Polski. W tym dniu nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość; w 98 rocznicę tego wydarzenia klasa IV przygotowała uroczysty apel: były wiersze, piosenki i zapewnienie, że "Kocham Cię, Polsko".
Śniadanie Daje Moc - klasa III
8 listopada klasa III przygotowała pierwsze wspólne śniadanie. W tym dniu zaczęliśmy zajęcia wcześniej. Do szkoły przybyli również nasi rodzice. Przygotowaliśmy stanowiska pracy i po umyciu rąk zabraliśmy się za sporządzanie kanapek. Jedni kroili warzywa, inni jajka, sery i wędlinę. Po wykonaniu tych czynności układaliśmy ciekawe, oryginalne wzory na kanapkach. Każda była inna, a wszystkie apetyczne i pożywne. W stołówce szkolnej przy pięknie nakrytych stołach wspólnie spożywaliśmy ten pierwszy posiłek. Po pustych talerzach można wnioskować, że kanapki były bardzo smaczne, a w miłym towarzystwie każdy posiłek smakuje lepiej. W tym dniu trzecioklasiści poznali 12 zasad dobrego żywienia, a po spożytym, dobrym śniadaniu stwierdzili, że daje ono moc.
Mistrzowie tabliczki mnożenia
Dnia 28.10.2016r. uczniowie klas IV – VI wzięli udział w klasowych konkursach „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Uczniowie rywalizowali ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy. Każda klasa otrzymała zestaw zadań dostosowany do poziomu wiedzy, z podziałem na poziom trudności.
Wyniki poszczególnych klas przedstawiają się następująco:
Klasa IV
I miejsce: Mirosław Krasuski
II miejsce: Natalia Targosz
III miejsce: Agnieszka Ługowska
Na wyróżnienie zasłużyli Maciej Cielemęcki i Jan Jurek
Klasa V
I miejsce: Amelia Ługowska
II miejsce: Wiktoria Jastrzębska
III miejsce: ex aequo Maciej Zdanowski i Piotr Celiński
Klasa VI
I miejsce: Piotr Nowosielski
II miejsce: Julia Nowińska
III miejsce: ex aequo Łukasz Cielemęcki i Izabela Smółka
Na wyróżnienie zasłużył Jakub Cisak
Wszystkim uczniom gratulujemy! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu.
Bądź oszczędnym, abyś mógł być szczodrym
Październik jest miesiącem oszczędzania, wiedzą o tym wszyscy uczniowie z naszej szkoły. My oszczędzamy cały rok, a w tym miesiącu szczególnie. Klasa III pod kierunkiem pani Renaty przygotowała inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt. Rozrzutny wróbel. Główny bohater, leniwy, nieodpowiedzialny i nieroztropny wróbelek nie zadbał o zrobienie zapasów na zimę i cierpiał z głodu. Inne ptaki zarzucały mu niedbałość, rozrzutność i łakomstwo, więc nie chciały podzielić się z nim zapasami. Zapewne zginąłby biedak z głodu, gdyby nie znalazł sie jeden empatyczny, serdeczny przyjaciel - kos. Pan Brzechwa zakończył swój wiersz słowami: "...Lecz wiedz, że kto oszczędza, temu nie grozi nędza..." To słowa warte zapamiętania! Trzecioklasiści zachęcali slowami wierszy do systematycznego oszczędzania, a na zakończenie zaśpiewali piosenkę o tym, co można zyskać dzięki oszczędnościom. Panowie i panie opłaca się oszczędzanie, tak więc do roboty drodzy, byście nie byli jak ten wróbel ubodzy. Po występach zostały wręczone nagrody za udział w literackim konkursie SKO. Okazało się, że mamy uzdolnionych uczniów, może przyszłych poetów. Jury przyznało następujące miejsca:
1. Natalia Nieścieruk - kl. III.
2. Gabriela Sprzączak - kl. I i Amelia Ługowska - kl. V.
3. Wiktoria Jastrzębska - kl. V.Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody otrzymali również uczniowie za systematyczne oszczędzanie w minionym miesiącu. Można z nich brać przykład.
Spotkanie z muzykiem
25 października 2016 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w programie muzycznym pt.: Różne instrumenty muzyczne. Prowadzący program Pan Roman Brochocki - artysta pochodzący z Sokołowa Podlaskiego - zapoznał zebranych z budową, pochodzeniem i brzmieniem dziewięciu bardzo ciekawych i rzadko spotykanych instrumentów muzycznych: akordeonem, bałałajką, banjo, fletnią Pana, miniaturową harmonijką ustną, ligawką, okaryną, trąbką i sazem. Żywa lekcja muzyki, w której mogliśmy uczestniczyć była prawdziwą przyjemnością.
XI Konkurs Piosenki Religijnej
Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej,
ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi. (Jonasz Kofta)20 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Konkursie Piosenki Religijnej w Dziewulach, w którym wystąpiło 11 solistów i 19 zespołów. Konkurs miał na celu popularyzację tradycyjnych i współczesnych piosenek religijnych, aktywizowanie uczniów do rozwijania talentów muzycznych, prezentację umiejętności uczniów oraz wymianę pomysłów i doświadczeń uczniów i nauczycieli. Zespołowo uczniowie w kategorii klas IV-VI wykonali piosenkę pt. Przyjaźń. Chociaż nie zajęli żadnego miejsca na podium, to wiele się nauczyli i miło spędzili czas. Natalia Targosz z klasy IV zaśpiewała piosenkę Obiecanki cacanki i zajęła III miejsce w kategorii kl. IV-VI soliści. Gratulujemy. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni drobnymi upominkami od sponsorów.
Pyszne witaminki - robimy sałatkę
Z myślą o jarzynowych witaminach uczniowie klasy drugiej postanowili zrobić sałatkę warzywną. Przy tej okazji poznali wygląd, smak i zapach niektórych warzyw, oraz ćwiczyli liczenie w pamięci poszczególnych składników potrzebnych do przygotowania sałatki. Nie zapomnieli o zachowaniu higieny i kulturze spożywania potrawy. Przygotowywanie witaminowego posiłku dało dzieciom wiele satysfakcji. Tego dnia drugoklasiści mieli prawdziwą ucztę. Wszyscy z ogromnym apetytem zjedli dużą porcję witamin.
Konkurs pięknego czytania w kl. III
Ktoś powie, że czytać każdy umie, zaprawdę mało kto czytać potrafi. Cyprian Kamil Norwid
Klasowy konkurs pięknego czytania w klasie III odbył się 20 X. Przystąpili do niego wszyscy uczniowie obecni tego dnia w szkole. Każdy z uczestników konkursu czytał losowo wybrany fragment opowiadania pt. Zbójcy. W skład jury weszli: pan Piotr Chojecki - bibliotekarz, pani Renata Terlikowska - wychowawczyni i uczniowie. Kryterium oceny stanowiły:
· technika czytania: płynność, poprawność artykulacji głosek,
· dykcja,
· tempo czytania
· umiejętność interpretacji tekstu
Każdy występ punktowano w skali od 1 do 6, suma zdobytych punktów wyłoniła zwycięzców konkursu, którymi zostali:
I miejsce: Julita Ługowska
II miejsce: Jakub Tchórzewski
III miejsce: Natalia Nieścieruk
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, gratulujemy. Tych, którym tym razem się nie udało zachęcamy do systematycznego czytania, a za rok będzie lepiej. Czytanie jest łatwe, nie wymaga od dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemne i inspirujące także dla czytającego. Nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi. A więc, czytajmy wszyscy, duzi i mali, bo Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.
Zerówka poleca sałatki
Już najmłodsze dzieci w szkole wiedzą, dlaczego należy jeść warzywa. Dlatego też, we wtorek 18 października postanowiliśmy w zerówce zrobić sałatkę jarzynową. Po krótkim omówieniu i ustaleniu kolejnych czynności, a także zwróceniu uwagi na bezpieczne posługiwanie się nożem i higieniczne przygotowywanie posiłków, wszyscy ochoczo przystąpili do krojenia warzyw. Pokrojone kawałki warzyw dzieci wsypywały do miski. Kiedy już wszystko zostało pokrojone, doprawione solą, pieprzem i wymieszane z majonezem nastąpiła degustacja sałatki. Taka sałatka jest naprawdę pyszna, co widać na naszych zdjęciach.
Gala nauczycieli – opiekunów SKO
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 14 października 2016 r. w Warszawie w Filharmonii Narodowej odbyła się uroczysta Gala nauczycieli - opiekunów SKO z całej Polski. Nagrody odebrało ponad 50 nauczycieli, którzy wyróżniają się zaangażowaniem w swoją pracę.
W uroczystej gali uczestniczyli także Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz przedstawiciele PKO Banku Polskiego na czele z Janem E. Rościszewskim- Wiceprezesem Zarządu nadzorującym Obszar Rynku Detalicznego i Małgorzatą Kocoń - Dyrektor Biura Młodego Klienta.W gronie zaproszonych na tę uroczystość znalazły się opiekunki naszej Szkolnej Kasy Oszczędności: panie Bożena Urban oraz Renata Terlikowska. Otrzymały one brązowe odznaki w Ogólnopolskim Konkursie dla Opiekunów Szkolnych Kas Oszczędności w edycji 2015/2016. Uczestnicy spotkania wysłuchali wystąpień zaproszonych gości, m. in. Minister Edukacji, przedstawicieli Banku. Minister Edukacji Narodowej gratulowała zebranym nauczycielom oraz podziękowała za zaangażowanie w pracę, której poświęcają bardzo dużo czasu – również prywatnego. Wiceprezes Banku przypomniał sięgającą ponad 80. lat historię SKO oraz złożył życzenia obecnym w sali pedagogom. Swoje wystąpienie miała również Małgorzata Kocoń, która m.in. opowiedziała o systematycznym rozwoju innowacyjnego programu Szkolnych Kas Oszczędności.
Uroczystość prowadzona była przez znanego prezentera i dziennikarza Macieja Kurzajewskiego. Spotkanie uświetnił występ muzyczny „Tria warszawskiego”. Oprócz muzyki klasycznej nauczyciele-opiekunowie SKO wysłuchali utworów ze znanych produkcji filmowych w niecodziennych aranżacjach - na skrzypce oraz harfę. Uczestnicy spotkania wysłuchali też prelekcji na temat rozwoju osobistego, motywacji i realizacji celów.
Dzień Nauczyciela
Dnia 13.10.2016r. uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej krótką inscenizację, aby podziękować wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły za ciągły trud, wkładany w ich wychowanie i edukację. Wszystkiego najlepszego!
Ślubowanie klasy pierwszej
7 października w naszej szkole odbyło się UROCZYSTE ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA. W uroczystości tej uczestniczyli: ks. kan. Stanisław Chodźko, zastępca wójta gminy Zbuczyn Dariusz Cegiełkowski, dyrektor do spraw sprzedaży banku PKO BP Beata Dzięciołowska, doradca kasjer banku PKO BP Ewa Kudlak, dyrektor szkoły Jadwiga Skrzeczkowska-Melaniuk, rodziny pierwszoklasistów, nauczyciele, starsi koledzy z klas II-VI, dzieci z oddziału przedszkolnego. Pierwszoklasiści zostali uroczyście wprowadzeni na salę przez swoich starszych kolegów. Następnie zaprezentowali swoje umiejętności. Przed licznie zgromadzoną publicznością tańczyli, recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Wysłuchali też rad dotyczących szkolnego życia, których udzielili im najstarsi uczniowie szkoły czyli klasa VI. Złożyli ślubowanie, a następnie zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Czuryłach. Otrzymali legitymacje szkolne, pamiątkowe dyplomy, książeczki SKO, książkowe upominki od rodziców. Ks. kan. St. Chodźko dokonał poświecenia plecaków i przyborów szkolnych. Pierwszoklasiści usłyszeli wiele słów wsparcia i życzliwości od zgromadzonych gości, pracowników szkoły i kolegów.
Dzień Chłopaka na wesoło
Dnia 30 września klasa VI świętowała Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta z klasy przygotowały kolegom kilka konkurencji na wesoło. Pierwszą z nich było picie soczku na czas z butelki ze smoczkiem. Chłopcy próbowali swoich sił, ale bezkonkurencyjny okazał się Hubert Złoch i zdeklasował swoich "rywali" o pół butelki! W drugiej zabawie chłopcy zostali podzieleni na dwie drużyny: Łukasz i Piotrek oraz Kuba C., Kuba M. i Hubert. Obie drużyny śpiewały piosenkę, a dziewczęta zadecydowały, że Piotrek i Łukasz wykonali lepiej to zadanie i zostali nagrodzeni. Na koniec chłopcy otrzymali słodki podarek. Wszyscy świetnie się bawili. Nie możemy się doczekać co przygotują chłopcy dla dziewcząt. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego świętowania.
Dzień Chłopaka w klasie V
W środę klasa V z lekkim wyprzedzeniem świętowała Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta oraz panie złożyły chłopcom życzenia. Wręczone zostały bardzo praktyczne upominki – kasetki na bilon oraz batoniki. Wszyscy zajadali się wspaniałą domową pizzą przygotowaną przez mamy uczniów.
SKO wygrywa
Miło nam poinformować o udziale naszej szkoły w Konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędzania w edycji 2015/16. W organizowanym od wielu lat konkursie bierze udział kilkaset szkół z całej Polski. Kolejne edycje odbywają się na szczeblu regionalnym oraz krajowym. Konkurs ma na celu wyróżnienie placówek wychowawczych, które w programie SKO wykazały się największą aktywnością i pomysłowością. Szczegółowe cele konkursu, to edukacja ekonomiczna dzieci i młodzieży w zakresie różnych form oszczędzania oraz wyrabianie w nich nawyku świadomego oszczędzania.
Przy ocenie Prac Konkursowych w Etapie Regionalnym oraz Etapie Krajowym i przyznawaniu Nagród brane były pod uwagę następujące kryteria:
· popularyzacja wiedzy związanej z oszczędzaniem
· powszechność oszczędzania
· promocja oszczędzania
· działalność na rzecz lokalnej społeczności
· aktywne prowadzenie bloga SKO na platformie blogowej www.szkolneblogi.pl
Staraliśmy się w jak największym stopniu spełnić wszystkie kryteria wyznaczone przez organizatora czyli Bank PKO BP w Regulaminie. Solidnie pracowaliśmy przez cały rok, dokumentowaliśmy nasze działania. Na koniec roku szkolnego przygotowana została Kronikę SKO Szkoły Podstawowej im. Jana Czesława Tajcherta w Czuryłach. Przekazaliśmy ją do Organizatora konkursu i w napięciu czekaliśmy na wyniki obrad komisji konkursowej.
Okazało się, że te wysiłki nie poszły na marne. Podczas wakacji konkurs został rozstrzygnięty i okazało się, że znaleźliśmy się w gronie nagrodzonych...
Nasza szkoła uzyskała na etapie regionalnym nagrodę II stopnia. Wiąże się to z nagrodą finansową 2000 zł.
Listę szkół nagrodzonych w etapie regionalnym znaleźć można na stronie internetowej Banku w zakładce SKO .
Nasza radość jest ogromna, zwłaszcza, że jest to kolejna nagroda SKO. W poprzednich latach także udawało się nam osiągać sukces w zakresie edukacji ekonomicznej dzieci. W trakcie roku szkolnego blog Szkoły uzyskał "Tytuł Bloga Miesiąca", w nagrodę Szkoła otrzymała laptopa.
O fakcie zdobycia po raz kolejny nagrody SKO informowała rodziców i uczniów opiekunka SKO 1. września podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2016/17. Mamy nadzieję, że w tym nowym roku szkolnym nie zabraknie nam pomysłów na ciekawe działania i pożyteczne akcje SKO, grono aktywnych członków SKO będzie się systematycznie powiększać, a wspierać nas w tych działaniach będą rodzice i przyjaciele szkoły.
Dobry chleb z solą, byle z dobrą wolą
Chleb, to pokarm bez którego trudno żyć. Klasa III już wie, jak wiele osób musi pracować, aby powstał bochenek chleba. Odbył się cały cykl lekcji pt. "O chlebie". Poznali rośliny uprawne, wiedzą jak można je posegregować i jakie produkty można z nich otrzymać. Skoro już została opanowana teoria - od ziarenka do bochenka - uczniowie przystąpili do praktycznych działań. Przygotowali rozczyn drożdżowy, przesiali mąkę i zagnietli trzy rodzaje ciasta. Prace postępowały szybko, więc nie zdążyli zrobić zdjęć, ale za to efekt końcowy już uwiecznili. Są to pięknie wyrośnięte bochenki z prażonymi otrębami orkiszowymi, pszennymi, żytnimi, z nasionami słonecznika, dyni, z rodzynkami i z miodem. Najpiękniejszy zapach pieczonego chleba roznosił się w całej szkole, a i smak był super.
Na dobry początek...
Aby dobrze rozpocząć nowy rok szkolny - we środę 14 września klasa VI wraz z wychowawczynią panią Moniką Lewicką oraz panią Jolą Lorentowicz pojechała na wycieczkę rowerową. Celem wycieczki było przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się rowerzysty po drogach oraz integracja klasy. Uczniowie zostali zaproszeni na działkę rekreacyjną rodziców jednego z uczniów tej klasy. Dzieci piekły kiełbaski na ognisku, grały - razem z rodzicami i opiekunkami - w siatkówkę i "beczki" oraz łowiły ryby w stawie znajdującym się na terenie działki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.
Rok szkolny 2016/17 rozpoczęty!
Uroczystość inauguracji roku szkolnego 2016-2017 rozpoczęła się o godz. 9.00. Po powitaniu zebranych, uczniowie klasy VI wprowadzili poczet sztandarowy. Następnie odśpiewano hymn szkoły. W dalszej części głos zabrała Pani Dyrektor Jadwiga Skrzeczkowska-Melaniuk: powitała wszystkie dzieci, rodziców, nauczycieli, obsługę i administrację szkoły. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów zerówki, klasy pierwszej oraz przedszkolaków. Wszystkim życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Pani Dyrektor przypomniała też, że 1 września to również tragiczna data w historii naszego kraju; minutą ciszy uczczono 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po części oficjalnej w salach lekcyjnych spotkali się wychowawcy wraz ze swoimi podopiecznymi, aby przedstawić im plan zajęć i przekazać najważniejsze informacje dotyczące pracy szkoły.
Zakończenie roku szkolnego 2015/16
W ostatni piątek czerwca odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego. Absolwenci naszej szkoły - uczniowie klasy VI prezentując krótkie przedstawienie, pożegnali się z młodszymi kolegami i koleżankami, Gronem Pedagogicznym i pracownikami szkoły. Z wielu oczu popłynęły łzy. Potem nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły uczniom klasy V. Na zakończenie pani Dyrektor pogratulowała uczniom wyników jakie osiągnęli w tym roku szkolnym. Życzyła również aktywnego i bezpiecznego odpoczynku w wakacje oraz szczęśliwego powrotu we wrześniu. UDANYCH WAKACJI!
Archiwum Aktualności