Nasza szkoła może pochwalić się dużym sukcesem. Zajęliśmy I miejsce w diecezji w konkursie dla szkół "Kilometry Dobra". Zdobyliśmy dla szkoły dyplom i dwa bony finansowe do zrealizowania o wartości 1000 i 4000 zł. Nagrodę odebrała pani Dyrektor – Jadwiga Skrzeczkowska Melaniuk w dn. 21.06.2016r. z rąk Dyrektora Caritas Siedlce - ks. M. Bieńkowskiego w Centrum Charytatywnym w Siedlcach. Głównym celem kampanii jest zbiórka pieniędzy na cele określone przez organizacje partnerskie. W diecezji siedleckiej pieniądze przeznaczone zostaną na program stypendialny dla dzieci i młodzieży "Skrzydła". Dlaczego "Kilometry Dobra"? "Dobro", ponieważ głównym przesłaniem akcji jest pomoc potrzebującym. Wszystkie zebrane pieniądze trafią do konkretnych organizacji partnerskich i zostaną przeznaczone na ich cele. "Kilometry", ponieważ na kilka dni przed finałem kampanii, organizacje zamieniają zbierane przez 3 miesiące pieniądze na złotówki i układają je w ciągi monet. W ten sposób udowadniamy sobie, że dobro można zmierzyć. Tegoroczna edycja zaczęła się 1 marca 2016 r. Hasło tegorocznej kampanii brzmiało "Mistrzostwa Świata w Dobroci". Konkurs dla szkół podzielony był na dwa etapy: I etap od 01 kwietnia do 30 kwietnia, II etap od 1 maja do 31 maja. Szkoły miały za zadanie - poprzez innowacyjne, oryginalne przeprowadzenie zbiórki - pozyskać jak największą ilość pieniędzy, wykorzystując swoje różnorodne talenty. Było warto, ponieważ szkoła, która zebrała najwięcej w przeliczeniu na jednego ucznia, wygrała w pierwszym etapie bon o wartości 1 tys. złotych, a w drugim 4 tys. złotych. Do tej akcji włączyła się również nasza szkoła. Koordynatorką została pani Barbara Ługowska, która zachęciła wszystkich uczniów i nauczycieli, aby wsparli swymi pomysłami i działaniami kampanię. A, że pomysłów i chęci naszym uczniom, nauczycielom i rodzicom nie brakuje, rozpoczęły się różne akcje, a pozyskiwane pieniądze przeznaczone były na "Kilometry Dobra". Zebraliśmy łącznie w dwóch etapach 1933 złotych. Okazało się, że w przeliczeniu na jednego ucznia uzbieraliśmy najwięcej. Zajęliśmy więc I miejsce w konkursie i otrzymaliśmy nagrodę pieniężną. Największą jednak nagrodą dla nas było doświadczenie dobra, które okazaliśmy, włączając się w akcję i zbierając pieniądze dla potrzebujących. Bo „...dobra na ziemi nie brakuje, trzeba je umieć zbierać, uprawiać i pielęgnować…” (Ryszard Kornacki).
Wygraliśmy w Kilometrach Dobra
Wycieczka do Wioski Indiańskiej
17 czerwca 2016 r. w upalny dzień uczniowie klas 0 – III wybrali się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej „GRALA”, w miejscowości Grala - Dąbrowizna. Już od samego wyjścia z autokaru zauroczyła nas sceneria tego miejsca. Na początku naszej wizyty przywitał nas Wielki Wódź słowami: „Hau Kola”, co znaczy dzień dobry i zaprosił nas do wspólnej zabawy. Aby poczuć klimat i atmosferę panującą w wiosce, twarze dzieci zostały pomalowane w oryginalne indiańskie wzory. Czekało na nas tu wiele atrakcji… Tańczyliśmy i śpiewaliśmy, próbowaliśmy swoich sił na torach przeszkód, słuchaliśmy ciekawych opowieści i poznaliśmy bliżej kulturę Indian - stroje, instrumenty, naczynia, łapacze snów itp. Po wspólnej zabawie, przyszła pora na zabawy dowolne – każdy znalazł coś dla siebie. Jedni skakali na dmuchanej macie, inni zwiedzali wigwamy, grali w kręgle lub pokonywali tory przeszkód. A gdy poczuliśmy się zmęczeni i głodni sił dodała nam gorąca pizza i ciasteczka. Na zakończenie wybraliśmy się na polowanie na bizona, które zakończyło się sukcesem. BRAWA!!! Dla naszych pań. Pomimo zmęczenia z żalem opuszczaliśmy indiańską krainę przygód, ale i z nadzieją, że jeszcze tam wrócimy...
Festyn integracyjny 2016
W niedzielę 12 czerwca odbył się już po raz jedenasty festyn z okazji Dnia Dziecka. Pogoda tradycyjnie dopisała, więc boisko szkolne się szybko zaludniło. Pani Dyrektor powitała wszystkich gości, szczególne podziękowania skierowała do sponsorów, bez których nie byłoby tej imprezy. Zaraz na początku uczniowie klasy III i IV pod kierunkiem pani Bożenki i pani Joli wystąpili z przedstawieniem profilaktycznym pt.: Misja specjalna. Warto zapamiętać mądre słowa, które padły na scenie: ...Jedno jest tylko życie, drugiej szansy nie macie. Tylko od was zależy, jak je wykorzystacie... Wkrótce po programie artystycznym pan Dariusz Cegiełkowski - zastępca wójta Gminy Zbuczyn wręczył nagrody najlepszym uczniom ze wszystkich szkół w gminie. Specjalne gratulacje należą się naszemu uczniowi Piotrowi Nowosielskiemu z klasy V. Po oficjalnych punktach programu przyszedł czas na zabawę. Na gości czekało wiele atrakcji. Dzieci mogły bawić się w basenie z kulkami, na pompowanej zjeżdżalni, w zamku i w kulach wodnych, czy na bungie. Nieco starsi mieli okazję wydoić krowę, potem pojeździć pojazdem terenowym, czy quadem po polach, jak przystało na prawdziwego farmera. Pasjonaci Kosmosu, korzystając z teleskopów, mieli okazję zobaczyć tarcze słoneczną, czy wyrzuty materii gwiezdnych w przestrzeń kosmiczną, a to dzięki panom: Sławomirowi Miernickiemu i Pawłowi Woźniakowi z Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Odbywały się również warsztaty rzeźbiarskie, które prowadziła pani Elżbieta Sadło ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pani Justyna i pani Małgosia zorganizowały zajęcia plastyczne dla dzieci - origami z koła, składanie wiatraczków, powstały tam bardzo ciekawe prace. Tuż obok, panie: Wioletta i Sylwia malowały dziecięce buzie, tam również czekała długa kolejka. OSP Czuryły prezentowała pojazd strażacki, a Komenda Miejska Policji w Siedlcach symulator jazdy. Pan doktor Adam Końca sprawdzał ciśnienie, poziom cukru i WZW. Jednym słowem dla każdego coś dobrego. Dużym powodzenie cieszyła się loteria fantowa, przygotowana przez panie: Joannę, Monikę i Renatę. Chociaż każdy los wygrywał, nie wszyscy dostali to, co chcieli. Pani Joasia i pani Edyta prowadziły konkursy sportowe i profilaktyczne, chętni byli tylko młodsi uczestnicy. Powodem małego zaangażowania płci męskiej był rozgrywający się w danej chwili mecz Polska - Irlandia, który można było oglądać w namiocie za żywopłotem. Jak wszystkim wiadomo, dla każdego kibica to ważna sprawa, a wynik 1: 0 dla Polski wszystko tłumaczy. Każdy głodny mógł zaspokoić głód u naszych niezawodnych kucharek z okolicznych miejscowości, tym razem serwowały zupkę meksykańską, kluski śląskie z sosem i surówką, frytki, gofry i galaretki. Ponadto cały czas działał bar szybkiej obsługi przy grillu. Imprezowiczom umilał czas zespół Krzymoszowianki, który w składzie 7-osobowym wystąpił na scenie. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy nas odwiedzili bawili się dobrze. Zapraszamy za rok!
Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas
W czwartek, 9 czerwca 2016r. dziesięcioro wolontariuszy naszego koła caritas pod opieką pani Barbary Ługowskiej wzięło dział w Diecezjalnym Zjeździe Szkolnych Kół Caritas. Spotkanie odbyło się w parafii św. Józefa w Siedlcach. Przewodniczył mu J.E. Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk. Na zaproszenie siedleckiej Caritas przybyło około 900 osób - wolontariusze, opiekunowie i asystenci SKC. Był to czas świętowania 25-lecia istnienia Caritas Diecezji Siedleckiej i 10-lecia funkcjonowania SKC.
Wycieczka klasy IV
8 czerwca uczniowie kl. IV pojechali do miejscowości Wyłazy, do gospodarstwa ekologicznego pana Wiesława. To wielki obszar z dala od wsi, w wielu miejscach jakby niezmieniony przez człowieka. Właściciel posiadłości bardzo chętnie oprowadził nas po gospodarstwie i pokazał swoje zwierzęta. Dzieci zobaczyły tam konie, bydło rasy szkockiej górskiej (z bardzo długą sierścią), kozy, kury zielononóżki, perliczki, kaczki. Konie i kozy pozwoliły nawet na bliższy kontakt - przez dotyk, co sprawiło ogromną przyjemność zwiedzającym. Posiadłości pilnowały pieski. Polną drogą spacerowały kuropatwy. Na wysokim drzewie widać było budkę lęgową pustułki, lecz jej mieszkanka nie chciała się nam pokazać. Później prawdopodobnie krążyła nad lasem. Spacer był długi, po wysokiej trawie i piaszczystej drodze. Nic dziwnego, że wszyscy czekali na odpoczynek i pyszną kiełbaskę upieczoną w ognisku. Następnie pod kierunkiem nauczyciela przyrody czwartoklasiści uczyli się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew i krzewów w lesie, rośliny zielne na łące, oraz zboża na polu. Oczywiści znowu kiełbaska, pieczony chleb i dużo płynów, ponieważ było bardzo ciepło. Na koniec miał miejsce mały występ artystyczny, zabawa w chowanego i kalambury. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki. Należy podkreślić, że wyjazd odbył się dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, zaproponowali miejsce, zawieźli dzieci, zorganizowali ognisko, słowem zatroszczyli się o wszystko. Bardzo dziękujemy paniom: Annie Celińskiej, Krystynie Ługowskiej, Urszuli Łukaskiej i panu Wojciechowi Soszyńskiemu. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Maria Winek i Renata Wnuk.
Turniej wiedzy o oszczędzaniu
Na początku czerwca uczniowie klasy III udali się do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ługach Wielkich, gdzie odbył się "Turniej wiedzy o oszczędzaniu, finansach i SKO". Rywalizowały ze sobą dwie drużyny: Żyraf i Pancerników. Składały się one z uczniów szkoły w Ługach oraz uczniów naszej szkoły. Poszczególne drużyny losowały pytania ukryte w balonach, a następnie naradzały się i odpowiadały na nie. Uczestnicy zabawy wykazali się sporą wiedzą, a na wszystkie pytania padła prawidłowa odpowiedź. Nad przebiegiem zmagań czuwała komisja konkursowa, w jej składzie były panie z banku PKO BP oraz opiekunki SKO. Kolejnym punktem spotkania SKO-wiczów był bieg sztafetowy, a po nim poczęstunek przygotowany przez gospodarzy. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali nagrodzeni upominkami z puli SKO.
Dzień Rodziny
1 czerwca to Dzień Dziecka, więc dla wszystkich dzieci życzenia słodkiego życia. W naszej szkole świętowaliśmy w tym dniu Dzień Rodziny, pod hasłem: "Na dobre i na złe jest rodzina". Część artystyczna została przygotowana przez uczniów kl. II i ich wychowawczynię panią Renatę. Najpierw aktorzy uświadomili widzów, że aby w rodzinie dobrze żyło się, potrzebni są: mama, tata i dzieci, a każda z tych osób pełni w niej ważną rolę. Po krótkich reklamach, które zawierały mądre prawdy życiowe, zaprezentowane zostały dwie scenki z życia rodziny. Zachowania aktorów dały dużo do myślenia obecnym na sali. Trema zżerała niektórych aktorów, a innym nie przeszkadzała nawet pełna widownia dobrze bawić się na swój "ulubiony" sposób. Po występach zaczęły się zabawy, było wesoło, gwarno i rodzinnie. Wybraliśmy kuchmistrzynię, która dostała medal za najdłuższą obierkę jabłka, najbardziej zgodną rodzinę w turnieju "Czy znasz swoją mamę, swojego tatę?". Było też wiele zabaw ruchowych. Nasze poczynania wokalne zagłuszał ulewny deszcz, który bębnił w dach sali gimnastycznej. Rodzicom dziękujemy za przybycie, za wspólną świetną zabawę i zapraszamy za rok.
Simply The Best - Around The Music
31 maja 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie odbył się V Międzygminny Przegląd Piosenki Anglojęzycznej AROUND THE MUSIC. Do konkursu zgłosiło się 36 solistów łącznie z duetami oraz 9 zespołów z poszczególnych gmin: Domanice, Skórzec, Pruszyn, Kotuń, Mokobody, Siedlce, Zbuczyn. Naszą szkołę w kategorii „Szkoła Podstawowa kl. IV-VI” reprezentował duet: Maria Radzikowska i Julia Skwierczyńska oraz zespół „Jakub Soszyński Band” w skład, którego wchodzili Jakub Soszyński, Amelia Ługowska i Wiktoria Jastrzębska. Do występów przygotowywała ich nauczycielka języka angielskiego pani Wioletta Jastrzębska. Występy uczestników konkursu były na bardzo wysokim poziomie jednak nasz zespół Jakub Soszyński Band zajął I miejsce w kategorii "Zespół". Jury konkursu wyróżniło również naszą formację za fonetyczną i leksykalną poprawność śpiewanego tekstu, rytm, dobór repertuaru do możliwości wokalnych i językowych wykonawców oraz za feeling (wyrażanie emocji). Wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w konkursie wyróżnili się od innych uczestników dobrze dobraną charakteryzacją i mini-choreografią związaną tematycznie z wykonanymi utworami. Publiczność nagrodziła obie formacje reprezentujące naszą szkołę gromkimi brawami! Dziękujemy wszystkim uczniom, biorącym udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu!!! Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy za uczestnictwo, opiekunowie podziękowania za przygotowanie artystów, natomiast laureaci konkursu wystąpią na koncercie finałowym będącym częścią programu Dni Gminy Zbuczyn 3 lipca 2016 r., podczas którego odbędzie się uroczyste wręczenie nagród.
Sukces uczniów klasy IV
Zakończyła się comiesięczna rywalizacja między uczniami klas IV - VI o puchar przechodni za wyniki w nauce. Ostatni raz w tym roku szkolnym wychowawcy klas IV- VI policzyli średnią ocen z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, historii i przyrody. Najwyższą średnią uzyskała klasa IV - 4,15. Dzieci dołożyły wszelkich starań aby „nie wypuścić pucharu z rąk” i to się im udało – wygrywali w każdym miesiącu! Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy wysokiej średniej w klasie V.
Ulubiona książka naszych wychowawców
Na początku maja biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły pt.: Ulubiona książka naszych wychowawców. Konkurs polegał na odgadnięciu możliwie jak największej liczby nauczycieli, którzy skrywali się za krótką prezentacją swojej ulubionej książki oraz swoim zdjęciem z lat dzieciństwa. Najlepszymi detektywami okazało się troje dziewcząt: Amelia Ługowska z klasy IV oraz Klaudia Sawiak i Julia Skwierczyńska z klasy VI. Laureatkom gratulujemy.
Lody dla ochłody
W dniach 23 i 31 maja w klasie II były sprzedawane lody. Cieszyły się dużym powodzeniem, pogoda była piękna, więc ochota na lody też duża. Wszystkie lody zostały sprzedane w ciągu 2 przerw między lekcjami. Dziękujemy pani Magdzie - mamie Dominika za nieocenioną pomoc w zdobyciu letniego specjału. Wydłużyliśmy kilometry dobra. HURA!
Nabożeństwo majowe
Na zakończenie miesiąca maja zaprosiliśmy do naszej szkoły mieszkańców okolicznych miejscowości: księży proboszczów z sąsiednich parafii, nauczycieli, uczniów i rodziców na nabożeństwo majowe. Nasi goście mieli też możliwość wsparcia akcji Kilometry Dobra. Po części oficjalnej wszyscy zostali poczęstowani ciastami przygotowanymi przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas.
Wycieczka do Trójmiasta
W dniach 25 - 28 maja 2016 roku osiemnaścioro uczniów z klas IV - VI wraz z opiekunkami, paniami: Katarzyną Kozak i Barbarą Ługowską wzięło udział w wycieczce do Trójmiasta. Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu zwiedzili stare miasto w Toruniu, gdzie mieli okazję podziwiać piękną zabudowę wpisanej na listę UNESCO toruńskiej starówki. Oprócz obejrzenia między innymi pomników Mikołaja Kopernika oraz flisaka uczniowie mogli spróbować oryginalnych toruńskich pierników. Jeszcze tego samego dnia uczestnicy dotarli do Gdańska, gdzie po zakwaterowaniu w hotelu byli gotowi na kolejny punkt programu wycieczki: zabawę w Aquaparku w Sopocie. Kolejny dzień również obfitował w wiele atrakcji, między innymi przejazd do Gdyni i zwiedzanie okrętu ORP „Błyskawica” oraz pobyt na gdyńskiej plaży. Pogoda dopisywała, więc uczniowie mogli brodzić w morskiej wodzie oraz wyruszyć na poszukiwania muszelek i bursztynów. W drodze powrotnej z Gdyni uczestnicy wycieczki zwiedzili Archikatedrę w Oliwie, gdzie mogli podziwiać słynne ruchowe organy. W programie wycieczki znalazło się również zwiedzanie wystawy W 80 minut dookoła świata w gdańskim Centrum Haevelianum. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kabina z symulatorem wiatru wiejącego z prędkością huraganu. Obok wielu atrakcji uczniowie mieli okazję obejrzeć między innymi konstrukcję igloo oraz proces powstawania fal morskich oraz wydm. Dzień zakończył się spacerem po starym mieście w Gdańsku, podczas którego podziwiane były główne zabytki miasta. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się żuraw. Trzeciego dnia wycieczki nastąpił przejazd do zamku w Malborku. Odbudowany w marcu 2016 roku zabytek ukazał się w uczniom w pełne krasie. Po obejrzeniu wystawy bursztynu uczniowie zwiedzili zamek, dowiadując się wielu interesujących faktów na temat życia w zamku w epoce średniowiecza, oraz weszli na wieżę zamkową, skąd roztaczał się piękny widok na zamek i dolinę rzeki Nogat.
Galaretki zjadamy - innym pomagamy
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. (Jan Paweł II)
Dnia 23 maja 2016 r. pierwszoklasiści po raz kolejny przyłączyli się do akcji charytatywnej pod hasłem Kilometry Dobra. Aby wziąć w niej udział, wystarczyło zakupić kolorową galaretkę za symboliczne 2 złote. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a zdrowy deser znikał szybko w brzuszkach naszych darczyńców. Dochód uzyskany w tym przedsięwzięciu zostanie przeznaczony na program stypendialny Skrzydła w ramach akcji i przekazany koordynatorce pani Barbarze Ługowskiej. Cieszymy się, że nasi uczniowie są tak otwarci na pomoc drugiemu człowiekowi. Serdecznie dziękujemy pani Krystynie Ługowskiej za aktywne przyłączenie się do akcji i nieocenioną pomoc.
Zerówka dla Kilometrów Dobra
Na rodziców zawsze można liczyć.
Tak było i tym razem.W piątek 20 maja, mamy: Mai Domańskiej, Adasia i Kubusia Fedorowicz i Gabrysi Sprzączak zorganizowały sprzedaż gofrów. Można było kupić gofry: z cukrem pudrem, z bitą śmietaną i posypką, dżemem, syropem owocowym lub czekoladowym. Chętnych było tyle, że gofrownice nie nadążały z wypiekiem. Dochód uzyskany w tym przedsięwzięciu został przekazany na program stypendialny Skrzydła w ramach akcji Kilometry Dobra. Dziękujemy bardzo pani Ani Domańskiej, pani Edycie Fedorowicz i Pani Anecie Maciejewskiej za poświęcony czas i zaangażowanie się w pomoc potrzebującym.
I miesce dla Łukasza
11 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej w Dziewulach odbyły się XVI Gminne Zawody Ruchu Drogowego, które składały się z części teoretycznej i praktycznej. Przedstawiciele naszej szkoły w składzie: Łukasz Cielemęcki kl. V, Kacper Jastrzębski i Maciej Młyński z kl. VI drużynowo zajęli zaszczytne III miejsce. Ponadto uczeń klasy V Łukasz Cielemęcki indywidualnie zajął I miejsce!!! W konkursie plastycznym pt.: 100 % trzeźwości = 100% możliwości uczestniczyło 8 szkół podstawowych. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu o tematyce antyalkoholowej; w tej konkurencji naszą szkołę reprezentowali: Maria Radzikowska i Nicolas Jurek z klasy VI. Dziękujemy wszystkim uczniom, biorącym udział w zawodach, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu!!!
Sałatki klasy IV
W celu wsparcia akcji Kilometry Dobra uczniowie klasy IV postanowili przygotować i sprzedać wykonane przez siebie sałatki. Zajęcia kulinarne miały miejsce w środę. Tego dnia dziewczynki i chłopcy przynieśli do szkoły różne owoce, warzywa, jajka, grzyby, zielone dodatki oraz niezbędne przybory kuchenne do ich obróbki. Utworzone zostały trzy grupy, odbyło się losowanie przepisu i dzieci z wielką radością przystąpiły do pracy. W efekcie obierania, krojenia, mieszania i doprawiania powstały 3 sałatki: wielowarzywna, z pieczarkami i owocowa. Zadbano również o względy estetyczne. Wszyscy przestrzegali podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa. Wielką frajdę sprawiała dzieciom sama sprzedaż i liczenie pieniążków. Największym zainteresowaniem cieszyła się sałatka owocowa. Nad całym przedsięwzięciem czuwała pani Maria Winek i pani Renata Wnuk. Uczniowie spisali się znakomicie a uzyskany dochód zostanie przekazany szkolnemu koordynatorowi akcji.
Wycieczka do Szczytna
We wtorek 10 maja uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w wycieczce do Szczytna. Jednym z punktów programu wycieczki było zwiedzanie lotniska w Szymanach. Uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z budynkiem lotniska, ale również przejść odprawę celną. Pracownicy lotniska zademonstrowali procedurę kontroli bagażu oraz pracę wykrywacza metali. Następnie uczniowie zwiedzili stację kontroli lotów, gdzie zapoznali się z obowiązkami kontrolera. Jedną z atrakcji była możliwość zobaczenia specjalistycznego wozu strażackiego przeznaczonego do gaszenia pożaru samolotu. Strażacy nie tylko zademonstrowali pracę pojazdu, ale uczniowie mogli spróbować utrzymać wąż strażacki, z wydostającą się pod ciśnieniem wodą. Każdy mógł założyć hełm strażacki oraz zasiąść za kierownicą wozu. Niemiej atrakcyjnym wydarzeniem było spotkanie z sokolnikiem, który opowiedział o swoim zawodzie oraz o potrzebie utrzymywania sokoła na utrzymanie bezpieczeństwa na lotnisku. Uczestnicy wycieczki mogli w specjalnej rękawicy samodzielnie potrzymać drapieżnika. Po zorganizowanym na lotnisku poczęstunku nastąpił przejazd do Szczytna. Na pięknie zabudowanym terenie jeziora uczniowie spacerowali po molo oraz spędzili czas na placu zabaw. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Mazurskiego. Była to pierwsza wycieczka uczniów klasy III do tego rodzaju instytucji. Mieli oni okazję zapoznać się nie tylko z eksponatami, ale również zasadami obowiązującymi w muzeum. Wystawy obejmowały pamiątki związane z historią regionu, miejscową fauną oraz folklorem. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zrekonstruowane dawne izby mieszkalne. Zwieńczeniem wycieczki było polsko-niemieckie spotkanie z nauczycielem partnerskiej szkoły z Jeny (Niemcy). Pomimo iż nie udało się zorganizować spotkania między uczniami z Polski i Niemiec, uczniowie naszej szkoły wręczyli nauczycielowi drobne upominki z prośbą po przekazanie ich zagranicznym kolegom. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni!
Sukces piątoklasisty
9 maja przedstawiciele wielu szkół z terenu Gminy Zbuczyn zmagali się z zadaniami Międzyszkolnej Ligi Przedmiotowej z przyrody. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Maria Radzikowska, Piotr Nowosielski, Anna Michalak. Zadania konkursowe wykraczały poza program szkoły podstawowej. Od pewnego czasu dzieci poszerzały swoją wiedzę pod kierunkiem pani Marii Winek oraz samodzielnie w domu. Wprawdzie nie zajęliśmy pierwszych trzech miejsc, ale V miejsce Piotrka jest sukcesem, tym bardziej, że jest to uczeń klasy V a zdecydowanie większe szanse mieli uczniowie klasy VI. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom konkursu, ponieważ znacznie pogłębili swoje wiadomości, opanowali stres i znaleźli się w gronie najlepszych.
Podróże kształcą
W poniedziałek 9 maja dzieci z klas: O, I, II i III pojechały na wycieczkę do Siedlec. Najpierw uczestniczyliśmy w zajęciach na temat środowiska leśnego w Nadleśnictwie Siedlce, gdzie zapoznaliśmy się z fauną i florą naszych lasów. Obejrzeliśmy film pt. Cztery pory roku w lesie. Przypomnieliśmy sobie właściwe zasady zachowania w środowisku leśnym. Następnie spacerkiem przez park udaliśmy się w kierunku Biblioteki Pedagogicznej, gdzie obserwowaliśmy zajęcia pt. Magiczna chemia prowadzone przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Niektórzy z nas mogli poczuć się jak prawdziwi chemicy, asystując przy wykonywanych doświadczeniach. Zwiedziliśmy również Bibliotekę Pedagogiczną. Panie bibliotekarki zapoznały nas z księgozbiorem biblioteki i zachęciły do korzystania z niego. Dużo zobaczyliśmy, wiele się nauczyliśmy - czekamy na następną wycieczkę.
Archiwum Aktualności