Dnia 18.03.2016r. klasy: V, IV i część III pojechały na wycieczkę do Warszawy. W planie wycieczki było obejrzenie wystawy budowli z klocków Lego oraz wejście na Punkt Widokowy na Stadionie Narodowym. Kolejną atrakcją był spacer po Starówce, zwiedzenie Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jana Chrzciciela oraz przejście pod pomnik Małego Powstańca. Uczniowie byli zachwyceni z wycieczki, a szczególnie klockami Lego oraz Fun Parkiem i możliwością tworzenia własnych budowli z tychże klocków.
Wycieczka do Warszawy
Bella - nie dla przemocy!
Na drodze przemocy nie można dotrzeć do lepszej przyszłości (Jan Paweł II)
W czwartek 17 marca naszą szkołę odwiedził teatr z Krakowa ze spektaklem profilaktycznym pt.: Bella. Tematem przewodnim była agresja i przemoc pojawiająca się w kontaktach między rówieśnikami. Aktorzy odegrali historię rodzeństwa, które wyśmiewało, zastraszało i okradało słabszych. Historia Agi, jednej z głównych bohaterek przedstawienia wskazywała młodym widzom rozwiązanie problemu: zachęcała do zgłaszania aktu przemocy wychowawcom i uświadamiała, że osoba prześladowana nie musi być sama. I właśnie takiej rady udzielił bohaterce Maciej Celemęcki – uczeń klasy III, za co należą mu się ogromne brawa. Był to dobry czas do refleksji i nauki właściwych postaw wobec niepożądanych zachowań.
Podziękowanie
W połowie marca, podczas uroczystego apelu szkolnego Dyrektor Szkoły w imieniu społeczności szkolnej złożyła gorące podziękowanie Grupie Łukasiuk Polska za zakup i montaż rolet w sali gimnastycznej. Wyrażając swą wdzięczność, Pani Dyrektor życzyła dużo zdrowia i samych sukcesów w realizacji życiowych zamierzeń. W uroczystym apelu wziął udział radny Gminy Zbuczyn Pan Grzegorz Ułanowski.
Przedsiębiorcze pierwszaki
Oszczędność to wielki dochód (Cyceron)
Dnia 17 marca uczniowie klasy pierwszej zorganizowali dla swoich kolegów i koleżanek loterię fantową. Celem tego przedsięwzięcia była nauka właściwego gospodarowania pieniędzmi. Jako fanty na loterię trafiły: zabawki, maskotki, przybory szkolne… W trakcie loterii za symboliczne 2 złote, można było wygrać nagrodę. Każdy los był wygrany. Loteria cieszyła się dużym zainteresowaniem, a widząc uśmiech na twarzach uczniów możemy być pewni, że losy sprawiły im radość. Dodatkowo na naszym stoisku można było zakupić pełen witamin deser. Chętnych nie brakowało, a było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów klasy I. Serdecznie dziękujemy pani Krystynie Ługowskiej za przygotowanie pysznego deseru oraz pani Milenie Gorzkowskiej za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.
Pasowanie na czytelnika
W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz, starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz (Krystyna Wodnicka)
W piątek 11 marca 2016 r. uczniowie klasy pierwszej zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz doskonalenia umiejętności czytania. Przyszłych czytelników już w progu biblioteki przywitały bajkowe postacie, które wprowadziły uczniów w świat książek. Pierwszoklasiści poznali również zasady pracy biblioteki, rozmieszczenie zbiorów oraz regulamin biblioteki. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, a pani Dyrektor Jadwiga Skrzeczkowska-Melaniuk dokonała pasowania każdego z nich na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i bardzo sugestywne "Życzenia książki". Pierwszoklasiści obiecali, że regularnie będą odwiedzać bibliotekę i czytać książki, do czego zachęcamy nie tylko małych, ale i tych starszych czytelników. Życzymy pierwszoklasistom, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód, niezwykłych emocji i wiedzy.
Książka moich marzeń
Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej (Jan Brzechwa)
W piątek 11 marca Oddział przedszkolny odwiedziła mama Laury - pani Zofia Kołtun. W ramach akcji „Ulubiona książka moich rodziców” przeczytała bajkę o chłopcu wielkości kciuka swojego ojca, mowa oczywiście o ... Tomciu Paluchu. Po wysłuchaniu bajki dzieci chętnie opowiadały o przygodach, które przeżył Tomcio. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie wspólnie zdjęcia, a pani Zofia poczęstowała wszystkich pyszną szarlotką. Dzieci podziękowały mamie Laury za bajeczkę i pyszne ciasto. Zerówka czeka już niecierpliwie na kolejne bajki i kolejne spotkania swoich bliskich, którzy przyjdą do naszej klasy, aby umilić dzieciom czas czytaniem bajek.
Dzień Kobiet w klasie IV
Rada Rodziców kl. IV jest bardzo zaangażowana w życie szkoły i nie zapomina o żadnym święcie. We wrześniu mamy pamiętały o Dniu Chłopaka a teraz o Dniu Kobiet. 8 marca życzenia wszystkim paniom złożyli oczywiście chłopcy. Dziewczęta otrzymały w prezencie przyborniki do paznokci i nie tylko, a nauczycielki cudowne azalie. Był też słodki poczęstunek. Dziękujemy bardzo za miły akcent.
Konkurs o szkole i jej patronie
W marcu w klasie III odbył się cykl zajęć, podczas którego dzieci poznawały przeszłość i teraźniejszość szkoły oraz gromadziły informacje o patronie szkoły. Najpierw zapoznały się z sylwetką Jana Czesława Tajcherta. Poznały jego życiorys, oglądały gablotę prezentującą zgromadzone pamiątki, czytały listy uczennic do swojego nauczyciela, przeglądały dokumenty z czasów życia patrona, oglądały też zdjęcia. Potem przyszedł czas na obejrzenie kronik szkoły, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uroczystość nadania imienia oraz inne ważne wydarzenia z życia szkoły. Uczniowie klasy III zajrzeli też na stronę internetową szkoły. Tam szczegółowo zapoznały się z historią szkoły. Chętnie przejrzały też inne zakładki. Kolejnym etapem pracy było przygotowanie i przeprowadzenie wywiadu z panią dyrektor szkoły. Dzieci zadały wiele ciekawych pytań. Dzięki tej rozmowie poznały szczegóły z przeszłości i teraźniejszości szkoły. Uwieńczeniem tego cyklu zajęć był konkurs wiedzy o szkole i jej patronie. Konkurs przeprowadzono w trzech etapach. Pierwszy to test wyboru, w drugim etapie dzieci uzupełniały tekst hymnu szkoły, w trzecim odpowiadały na wylosowane pytania. Ich odpowiedzi oceniała komisja w składzie: p. Agnieszka Jurek, Bożena Urban i Weronika Dąbrowa. Konkurs wygrał Mirosław Krasuski, II miejsce zajęła Agnieszka Ługowska, a trzecie Maja Cielemęcka.
Książka moich marzeń
Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem (przysłowie chińskie)
Dnia 4 marca w Oddziale przedszkolnym gościliśmy mamę Gabrysi Sprzączak - panią Anetę Maciejewską, która w ramach akcji „Ulubiona książka moich rodziców” przygotowała i przeczytała dzieciom dwie bajeczki. Pierwsza to Lampa Aladyna, a druga Dzielny piesek Tobi. Dzieci słuchały bajeczek w atmosferze ciszy i skupienia, oglądały piękne ilustracje bajek w książce i na dużym ekranie. Wszyscy chętnie odpowiadali na pytania związane z treścią prezentowanych książek. Na koniec wszystkie dzieci podziękowały mamie Gabrysi za bajki i pyszne ciasto czekoladowe, którym zostali poczęstowani. Zerówka z niecierpliwością już czeka na kolejne spotkanie z nową i nieznaną, a może dobrze znaną bajką. Marzą też o tym, aby to właśnie ich bliscy: mama, tata, babcia lub dziadzio pojawili się na kolejnym spotkaniu.
Ulubiona książka moich rodziców
W piątek 4 marca uczniowie klasy IV powitali gościa. Na godzinę wychowawczą przybyła pani Urszula Łukaska, która opowiedziała o książce swojego dzieciństwa - Ani z Zielonego Wzgórza w ramach akcji „Ulubiona książka moich rodziców”. Dzieci bardzo uważnie słuchały i starały się odgadnąć tytuł książki, choć wcale nie było tak łatwo; pierwszy był Kuba, drugi odgadł Mateusz i jako trzeci Maciek. Potem były oklaski dla zwycięzców i mamy Mateusza za pięknie przygotowane opowiadanie …i pyszne czekoladki, którymi poczęstowała całą klasę. W dalszej części lekcji to dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach, a chóralne „dziękujemy” skierowane w stronę gościa zakończyło nasze spotkanie.
Ogródek w doniczce
Pierwszaki z niecierpliwością czekają na przyjście wiosny. Pragnąc wyjść jej naprzeciw, założyły w „Kąciku przyrody” swój ogródek. W sali pojawiły się doniczki, łopatki, ziemia i nasiona. W ramach edukacji przyrodniczej uczniowie zakładali hodowlę roślin. Zanim jednak przystąpili do pracy, najpierw poznali sposoby siania i sadzenia roślin. Towarzyszyły temu rozmowy o warunkach niezbędnych do rozwoju roślin i ich prawidłowej pielęgnacji. Dzieci z wielkim zapałem zabrały się do pracy; samodzielnie wykonały wszystkie czynności potrzebne do założenia hodowli, a następnie rośliny zostały ustawione w słonecznym miejscu. Już niedługo przekonamy się jakie będą efekty ich pracy.
Konkurs matematyczny
Trzeciego marca w naszej szkole odbył się I etap ogólnokrajowego konkursu Pangea - Konkursy Matematyczne Meridian. W konkursie wzięło udział 8 uczniów: po czworo z klasy V i VI. Nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych z rówieśnikami w całej Polsce. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów i z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Czytanie łączy pokolenia
Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie (Francis Bacon)
Dnia 29 lutego w ramach realizowanej w naszej szkole akcji "Ulubiona książka moich rodziców" pierwszaków odwiedziła - pani Krystyna Ługowska (mama Mai). Nasz gość opowiadając historię zaczął tak: „…Był sobie ubogi rybak, który mieszkał z żoną nad brzegiem morza…”. Panująca atmosfera skupienia i ciszy oznaczała, ze wybór książki był trafny. Po wysłuchanej bajce pierwszoklasiści wykonali piękne prace plastyczne. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali pani Krystynie oklaskami, a zwieńczeniem spotkania było pozowanie do wspólnego zdjęcia. Pierwszaki z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie i marzą o tym, aby w drzwiach pojawiła się właśnie ich mama, tata, a nawet babcia z ciekawą książką.
Klasa druga na basenie
Dla klasy II ostatni tydzień lutego pełen był wrażeń i atrakcji, codziennie coś się działo. W piątek 26 II byliśmy w Parku Wodnym w Siedlcach. Na basen zawieźli nas nasi kochani rodzice. Przez pół godziny bawiliśmy się z instruktorem nauki pływania, a pozostały czas był do naszej dyspozycji. W drużynach damsko - męskich rozegraliśmy mecz piłki wodnej. Dzięki pomocy naszej Pani i Mam zwycięstwo odniosły dziewczynki. To była gra pełna poświęcenia, chłopcy dzielnie walczyli i trudno im było pogodzić się z porażką. Okazało się, że mamy w klasie kilku świetnych pływaków, którzy wspaniale sobie radzą w wodzie. Ale największą odwagą wykazali się ci, którzy nie potrafili pływać, a na basenie byli pierwszy raz i zjechali z czerwonej zjeżdżalni. Byli i tacy, którzy odważyli się na pływanie w rwącej rzece, wprawdzie z pomocą węża, ale to też świadczy o tym, że w klasie II są „morsy wodne”. Taki wyjazd był pomysłem samych uczniów, dobrze że czują potrzebę własnego rozwoju. Zadowoleni, głodni i zmęczeni wróciliśmy do szkoły na obiad i kolejne zajęcia. Bardzo chcemy, aby takie wyjazdy zdarzały się częściej.
Najmłodsi w Siedlcach
W czwartek 25 lutego z samego rana dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy I, II i III udali się na wycieczkę do Siedlec. Najpierw odwiedzili siedzibę banku PKO BP. Obejrzeli wystawę „80 lat SKO”. Siedlce są 15 miastem, w którym gości wystawa. Ekspozycja pozwoliła naszym SKOwiczom zapoznać się z unikatowymi zdjęciami, plakatami, dokumentami i współczesnymi gadżetami. Największą atrakcją był stół multimedialny z ekranem dotykowym. Kolejnym punktem wycieczki (nieprzewidzianym wcześniej w planie) była wizyta w Mc Donaldzie i maleńka konsumpcja – pyszne frytki. Pogoda sprzyjała, więc cała grupa udał się na spacer. Obejrzeli miasto, mieli okazję do korzystania z przejść z sygnalizacją świetlną, obserwowali ruch drogowy. Ostatnim punktem wycieczki była siedziba Państwowej Straży Pożarnej. Szczególny podziw wzbudził pokaz wozów bojowych, sprzętu oraz stroju strażackiego. Rozmowa ze strażakiem dała dzieciom możliwość zapoznania się z pracą, poznania szczegółów dotyczących akcji ratowniczych, a nasi uczniowie zaskoczyli strażaków wykazując się znajomością numerów do służb ratowniczych.
Dzień kulinarny klasy drugiej
Dzień 24 lutego był kulinarnym dniem w klasie II. Już o godz. 8.30 mali kucharze wyposażeni w odpowiednie elementy stroju kucharskiego i narzędzia: deski, miski, tarki, obieraczki i noże stawili się przed szkolną stołówką. Mamy - profesjonalne kucharki przygotowały wszystkie warzywa na zapiekanki, a krojeniem, szatkowaniem i obieraniem zajęły się dzieci. Po godzinie wszystko było gotowe. Już na pierwszej przerwie ustawiła się kolejka, ale awaria prądu opóźniła konsumpcję; warto jednak było czekać, ponieważ zapiekanki okazały się pyszne, a nie brakowało również amatorów na frytki. Nasze kochane mamy miały pełne ręce roboty ze smażeniem i zapiekaniem. Dochód ze sprzedaży kulinarnego przedsięwzięcia zasilił budżet klasy II. Mamom dziękujemy za nieocenioną pomoc.
Urwis w szkole
Dnia 24 lutego o godz. 10:30 zawitał do naszej szkoły teatr Urwis z Krakowa. Obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. Bajeczna księga. Aktorki, opowiadając przygody zabawek z dziecinnego pokoju, wciągnęły publiczność do wspólnego wykonywania piosenek i zabaw.
Mistrz tabliczki mnożenia klasy III
18 lutego w klasie III odbył się klasowy konkurs pt. Mistrz tabliczki mnożenia. Konkurs przebiegał w kilku etapach: dwóch pisemnych i dwóch ustnych. Uczniowie musieli wykazać się świetną znajomością tabliczki mnożenia. Komisję konkursowa stanowili rodzice, panie: Agnieszka Cielemęcka i Jolanta Ługowska oraz pan Rafał Kobus. Tytuł Mistrza tabliczki mnożenia uzyskały: Ewelina Guzowska i Natalia Targosz; obydwie uczennice zebrały maksymalną liczbę punktów. Drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Ługowska, a trzecie Mirosław Krasuski. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody z puli SKO. Konkursowi towarzyszyły ogromne emocje. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, uczestnikom konkursu, członkom jury oraz pomysłodawcom.
Sukces Bloga SKO Czuryły
W naszej szkole od wielu lat działa SKO czyli Szkolna Kasa Oszczędności. Wspólnie uczymy się i bawimy, organizujemy różne akcje. Nasze działania opisujemy na szkolnym blogu. Co miesiąc bank PKO BP wśród 10 blogów, które wyróżniają się największą ilością odwiedzin, przyznaje 5 wyróżnień oraz 3 tytuły bloga miesiąca. Jesteśmy niewielką placówką i szanse na znalezienie się w gronie 10 najpopularniejszych blogów, to dla nas nie lada wyzwanie, trudno nam się porównywać ze szkolnymi gigantami z dużych miast. Ale okazało się, że przy niesamowitej mobilizacji całej okolicy (uczniów, rodziców, ich znajomych, przyjaciół szkoły, przyjaciół - innych blogów) marzenia się spełniają. Udowodniliśmy to w ubiegłym roku. Najpierw w lutym uzyskaliśmy wyróżnienie, a w kwietniu uzyskaliśmy tytuł "Blog miesiąca". Bieżący rok szkolny rozpoczęliśmy z nowymi nadziejami. No i nie zawiedliśmy się na przyjaciołach. Już w listopadzie trafiliśmy do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych i uzyskaliśmy tytuł "Bloga miesiąca". Tuż przed feriami nagrody dotarły do szkoły. Podczas środowego apelu nagrody zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej. Jest to laptop oraz zestaw gadżetów z logo SKO. Komputer przekazany został Szkole na ręce pani dyrektor, a pozostałe upominki zasilą pulę SKO, będą nagrodami dla uczestników naszych konkursów. Obecnie walczymy o wyróżnienie wśród szkolnych blogów i prosimy wszystkich o jak najczęstsze otwieranie poszczególnych wpisów.
Pierwszaki eksperymentują
Powiedz mi, a zapomnę,
Pokaż – a zapamiętam,
Pozwól mi działać, a zrozumiem!(Konfucjusz)
Jak to jest z tym powietrzem? Jest, czy go nie ma? Na te i kilka innych pytań starali się odpowiedzieć uczniowie klasy pierwszej podczas lekcji eksperymentowania. Nasza sala zamieniła się w laboratorium, a my w małych badaczy. Przedmiotem naszych eksperymentów był balon: zrobiliśmy balonową rakietę, nieco inaczej niż zwykle czyli przy pomocy octu i sody oczyszczonej nadmuchaliśmy balon, w skupieniu obserwowaliśmy co się stanie z balonami wystawionymi na działanie zimna i ciepła, zamieniliśmy balon w "magnes", jak również wykorzystaliśmy do tworzenia śmiesznych fryzur. Jednak największe zainteresowanie wzbudził eksperyment „Wulkan”, wszyscy ze zdumieniem obserwowaliśmy jak w tajemniczy sposób lawa wydobywa się z butelki. Dzisiejsza lekcja była bardzo interesująca i pouczająca, eksperymenty ogromnie nas zaciekawiły i przyniosły wiele radości, co widać na załączonych zdjęciach. Teraz już wiemy, że chociaż powietrza nie widać można z nim eksperymentować.
Archiwum Aktualności