19 listopada dwoje uczniów z klasy drugiej wzięło udział w III Turnieju Warcabowym organizowanym przez MSCDN w Siedlcach. Niestety ta edycja okazała się niezbyt szczęśliwa - a może bardziej wymagająca - dla naszych zawodników i tak jak na wiosnę oboje przywieźli medale, tak teraz skończyło się na dyplomach za uczestnictwo. Oczywiście nasi warcabiści nie leniuchowali, a dzielnie walczyli do ostatniej rundy, niemniej zdobyte punkty okazały się niewystarczające aby stanąć na podium; Alicja Lipińska zdobyła 8 pkt. na 14 możliwych, a Szymon Dybowski: 7 na 14. Liczymy, że zawodnicy wyciągną wnioski z dzisiejszych doświadczeń i na przyszły turniej stawią się mocniejsi.
Przegrani bohaterowie
14 listopada czwórka naszych szachistów z klasy III i IV wzięła udział już po raz szósty w kolejnym turnieju szachowym w ramach programu Szachy w Mazowieckiej Szkole, organizowanym przez MSCDN w Siedlcach. Od kilku lat (po dwa turnieje w roku szkolnym) nasi mistrzowie zawsze gościli na podium, nierzadko zajmując pierwsze trzy miejsca, oczywiście w różnych kategoriach wiekowych. A tym razem, ...wróciliśmy bez żadnego medalu. A znaczy to tyle, że nasi bohaterowie, owszem przegrali, ale nie zostali złamani i jak na bohaterów przystało, dzielnie walczyli do samego końca. Owocem ich sportowych, a więc i wyczerpujących zmagań, były następujące osiągnięcia: Marcel Dąbrowski i Jan Domański wygrali po cztery rundy na siedem rund turniejowych, natomiast Zofia Tchórzewska i Hanna Szostek wygrały po trzy rundy na siedem. Zatem nasi zawodnicy nie próżnowali i dali z siebie wszystko, co tylko mogli; dlatego też żadna tam gorycz porażki, a raczej zimny prysznic!
Gminne Obchody Narodowego Dnia Niepodległości
W dniu 11 listopada 2024r. reprezentacja Szkoły Podstawowej w Czuryłach wzięła udział w Gminnych Obchodach 106 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po uroczystej Mszy Świętej pochód złożony z pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz gminy i powiatu oraz reprezentacji szkół przeszedł pod Pomnik Poległych Obrońców Ojczyzny w Zbuczynie, gdzie nastąpiło uroczyste złożenie wieńców.
Święto Niepodległości na sportowo
Uczniowie szkoły w Czuryłach 7 listopada 2024 roku po raz szósty wzięli udział w obchodach, tym razem 106. rocznicy Święta Niepodległości. Uroczystość tę uczcili aktywnie – uczestnicząc w biegach przełajowych w Dziewulach. Naszą szkołę reprezentowała aż piętnastka dzieci z klas II – VIII. Rywalizacja toczyła się na dystansach: 300m, 600m i 1200m dostosowanych do grup wiekowych, zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych. Każdy z uczestników na miarę możliwości pokonał swój dystans. Najlepszy wynik dla naszej szkoły uzyskał Franciszek Bazak z klasy II zajmując 3 miejsce w kategorii klas II – III na dystansie 300 m.
Uczniowie reprezentujący naszą szkołę:
- Franciszek Bazak, klasa II
- Jan Wierzejski, klasa II
- Adam Fiuk, klasa III
- Zofia Tchórzewska, klasa III
- Hanna Szostak, klasa IV
- Maria Gorzała, klasa IV
- Wiktoria Łukasiuk, klasa V
- Michalina Krupa, klasa VI
- Zuzanna Rzążewska, klasa VI
- Wojciech Ługowski, klasa VI
- Lena Soszyńska, klasa VII
- Jacek Nowosielski, klasa VII
- Maja Niedziółka, klasa VIII
- Aleksandra Boras, klasa VIII
- Karol Marczuk, klasa VIII
Konkurs piosenki patriotycznej
W dniu 6 listopada Golice rozbrzmiały pięknymi dźwiękami podczas VI Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej. 🇵🇱🎼
Na scenie zaprezentowali się liczni wykonawcy, reprezentujący wszystkie szkoły z terenu gminy Siedlce, a także z miasta i powiatu. 🤩
Naszą Szkołę reprezentowała uczennica klasy ósmej - Paulina Wierzejska.
Piękne melodie i poruszające słowa pieśni patriotycznych przypomniały nam o wartościach, które są fundamentem naszej tożsamości 🇵🇱
Warsztaty robotyczne
W dniu 5 listopada klasy I - IV pod opieką swoich wychowawców mogły uczestniczyć w warsztatach robotycznych organizowanych na terenie Szkoły Podstawowej w Zbuczynie. Zajęcia prowadziła drużyna wicemistrzów świata w robotyce - FRC 5883 Spice Gears.
Dzieci mogły zobaczyć roboty, które brały udział w mistrzostwach robotów w Atenach, mogły podziwiać ich umiejętności - rzuty dyskami do kosza. Najciekawsze jednak okazały się zajęcia z instruktorami, podczas których drużyny mogły zaprojektować i zbudować własne roboty z zestawów klocków LEGO, a następnie obserwować ich umiejętności na torze. Wielu małych konstruktorów zamarzyło o takim zestawie klocków LEGO, mogą już wcielać się w rolę inżynierów, konstruktorów i programistów, zdobywając wiedzę z zakresu budowania i programowania robotów na organizowanych zajęciach robotycznych, które dostarczają mnóstwo radości i satysfakcji.
Klasa VIII w Warszawie
W dniu 5 listopada klasa VIII wyruszyła pociągiem na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym etapem naszej wycieczki była podróż do miejsca, gdzie całkowicie zostaliśmy pozbawieni światła. To wyjątkowa, interaktywna wycieczka do niewidzialnego świata, w który wprowadzili nas niewidomi przewodnicy. Odkrywaliśmy na nowo za pomocą zmysłu słuchu, węchu, dotyku, to co doskonale znamy. Było magicznie i wyjątkowo. Prawie godzina bycia niewidomym otworzyła nam oczy na pewne sprawy. Taka wystawa pozwoliła na zbliżenie dwóch światów: świata osób widzących i świata osób niewidomych. Pod opieką przewodników (niewidomych) doświadczyliśmy jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach i nie tylko.
Kolejnym etapem było obejrzenie kultowego spektaklu w Studio Buffo pt. "Metro", gdzie oczom widza ukazuje się historia grupy młodych ludzi, artystów szukających szczęścia w życiu, marzeniach i miłości. Przyjeżdżają oni na casting do teatru, ale go nie przechodzą. Organizują więc własny musical na stacji metra. Po sukcesie podziemnego musicalu dostają propozycję angażu do teatru, który ich wcześniej odrzucił. Pojawia się dylemat: iść za pieniędzmi czy za marzeniami. Cała historia Anki i Janka przeplatana jest pięknymi piosenkami, które znamy już wszyscy. Przedstawienie „Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza w teatrze Buffo było dla nas wielkim wydarzeniem kulturalnym.Było naprawdę wyjątkowo!
W niezwykłym świecie postaci literackich
W środę 30 października Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Dzień Postaci Literackich.
Dzieci miały za zadanie przebrać się za swojego ulubionego bohatera z dowolnej książki. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tego dnia na szkolnym korytarzu można było spotkać m.in. minionka, pana Kleksa, czarownicę, księżniczki, Kopciuszka i Barbie.
W ramach obchodów Dnia Postaci Literackich odbył się również konkurs na najciekawsze przebranie. Jury w składzie: p. Magda Zdanowska i p. Anna Muszyńska, przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych.
Kl. I-III
1 miejsce - Zosia Tchórzewska
2 miejsce - Michalina Cielemęcka
3 miejsce - Magdalena Skolimowska
Kl. IV-VIII
1 miejsce - Patrycja Czapla
2 miejsce - Hanna Szostek
3 miejsce - Maja Niedziółka
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wspólną zabawę!
Konkurs Piosenki Religijnej
W dniu 24 października w Katolickiej Szkole Podstawowej odbył się IX Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej Cantate Deo. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Szostek z klasy 8. Choć nie zajęła miejsca na podium, to i tak gratulujemy udziału w konkursie i pięknie zaśpiewanej piosenki.
Jesienne Impresje w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach
23 października uczniowie klasy IV i VIII odwiedzili Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach w celu wysłuchania koncertu Jesienne Impresje. Uczniowie wysłuchali repertuar o tematyce jesiennej oraz zobaczyli na żywo instrumenty muzyczne, takie jak harfa czy wiolonczela. W gronie artystów pojawiły się również nasze uczennice Natalia Szostek z klasy VIII i Hanna Szostek z klasy IV, które zagrały wspólny utwór na fortepianie i skrzypcach.
Klasa VIII wybrała się również do kina Helios na film Niepewność. Zakochany Mickiewicz. Uczniowie poznali historię młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny, która była często inspiracją dla jego wierszy.
Dziś miano ucznia z dumą przyjmuję, pilnie się uczyć uroczyście ślubuję!
Dnia 17 października w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia. Swoją obecnością zaszczycili nas szanowni goście: zastępca wójta pan Michał Kowal i naczelnik wydziału DOŚ Sławomir Smolak.
Pierwszaki pięknie wyrecytowały wierszyki i już poprosiły wszystkich o ciszę………chciały złożyć ślubowanie, na które tak czekały…… Aż nagle z widowni wyłoniła się ósmoklasistka ze słowami: „To jest skandal! Tak nie można! Proszę wstrzymać ślubowanie! Nowych uczniów znów przyjęli nie pytając nas o zdanie? Egzaminy im zrobimy!”. Radość pierwszaków zgasła, ale tylko na chwilę, gdyż byli świetnie przygotowani. Uczniowie z klasy ósmej byli bardzo wymagający, ale pierwszaki dały radę. Wykazały się zdolnościami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi. Udowodniły, że są prawdziwymi patriotami. Po zdaniu egzaminu nastąpiło uroczyste ślubowanie. Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia, wręczyła pierwszakom pamiątkowe dyplomy. Pan wójt pochwalił pierwszoklasistów i wręczył upominki. Rodzice również obdarzyli swoje pociechy prezentami. Po zakończeniu części artystycznej odbyła się sesja fotograficzna, a następnie wspólny posiłek w klasie, gdzie czekał już pyszny tort. To był dzień pełen miłych wrażeń, na długo zostanie w pamięci pierwszaków, ich rodziców i społeczności szkolnej.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości.
100 lat wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły!
W piątek 11 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami - p. Magdaleną Zdanowską i p. Anną Muszyńską, przygotował Koncert Życzeń.
Na początku apelu przewodnicząca SU - Paulina Wierzejska, przywitała Panią Dyrektor, grono pedagogiczne oraz pracowników administracji i obsługi szkolnej. Po krótkim wstępie scenę oddano młodym artystom.
Jako pierwsza, piosenkę pt. "Sobie i Wam", dedykowaną Pani Dyrektor Jadwidze Skrzeczkowskiej-Melaniuk oraz Pani Dyrektor Katarzynie Kozak, zaśpiewała Natalia Szostek.
Później przyszedł czas na życzenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, wyśpiewane przez Hanię Szostek oraz uczniów kl. II i III. W dalszej części koncertu zaprezentowała się Zuzanna Rzążewska, śpiewając utwór dedykowany wszystkim wychowawcom pt. "Do wychowawcy jeden krok". Następnie w piosence "14 października" z życzeniami dla wszystkich nauczycieli, wystąpiła Oliwia Czapla. Na koniec przyszedł czas na prawdziwe show w wykonaniu dziewcząt z kl. V. Zaśpiewały one piosenkę pt. "Woźna ostrzegała", dedykowaną pracownikom obsługi. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.
W finale Koncertu Życzeń uczniowie wręczyli Pani Dyrektor, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły słodki upominek.
Na zakończenie Pani Dyrektor oraz przedstawicielki Rady Rodziców podziękowały wszystkim za ich ciężką, pełną poświęcenia pracę.
Zakochany Mickiewicz
8 października klasa VII z okazji Dnia Chłopaka wybrała się do kina Helios na film pt. "Niepewność. Zakochany Mickiewicz". Seans opowiadał o młodości wybitnego polskiego poety - Adama Mickiewicza. Po filmie każdy miał czas wolny dla siebie, a nastepnie wróciliśmy autobusem MPK do Czurył. Pogoda bardzo dopisywała, było słonecznie i dosyć ciepło w porównaniu do poprzednich dni. Wycieczka była udana. Wyjazd do kina był nie tylko ciekawą formą spędzenia wolnego czasu, ale również inspiracją do dalszych rozmów o literaturze, filmie i sztuce. Po emocjonującym dniu pełnym wrażeń uczniowie wrócili szczęśliwi do domów.
Uśmiechnij się!
Mówi się, że śmiech to zdrowie, dlatego w ostatni poniedziałek (7 października) obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Uśmiechu.
Samorząd Uczniowski przygotował żarty, które zawisły na szkolnym korytarzu. Wywołały one uśmiech na twarzy u wielu dzieci.
Dodatkowo członkowie koła teatralnego przygotowali kiermasz słodkości. Każdy łasuch wie, że po zjedzeniu łakoci człowiek od razu ma lepszy humor i uśmiecha się od ucha do ucha 😉
Naukowcy twierdzą, że śmiech przedłuża życie, śmiejmy się więc jak najczęściej!
Dla tych, którzy jeszcze dziś się nie śmiali, Samorząd Uczniowski zostawia tutaj kilka żartów 😉
Nauczyciel opowiada klasie o małpach.
Dostrzega, że mała Zosia nie słucha. Zwraca więc jej uwagę:
- Zosiu! Słuchaj uważnie i patrz na mnie, bo nie będziesz wiedziała jak wygląda małpa!
Wraca Jasio z zakończenia roku szkolnego, a tata mówi:
- No Jasiu pokaż świadectwo...
- Co tam świadectwo tato... - ważne, abyśmy zdrowi byli!
Jasio na lekcji religii z zakonnicą.
Zakonnica zadaje dzieciom taką zagadkę:
- Jest rude, ma puszysty ogon, skacze po drzewach i je orzechy. Co to?
Jasio się zgłasza i odpowiada:
- Na 99% jest to wiewiórka, ale jak znam siostrę, to może być Jezus...
Panie władzo! Szybko! Tam za rogiem ulicy... - wołają dwaj zadyszani chłopcy do przechodzącego policjanta.
- Co się stało?
- Tam... nasz nauczyciel...
- Wypadek?!
- Nie... on nieprawidłowo zaparkował!
Małgosia pokazuje nauczycielowi języka polskiego swój zeszyt i pyta:
- Nie mogę odczytać, co pan napisał pod moim wypracowaniem.
- Napisałem: "Pisz wyraźnie".
- Jasiu czy lubisz chodzić do szkoły?
Tak, bardzo lubię. I lubię wracać ze szkoły. Nie lubię tylko tego czasu między pójściem a przyjściem.
Nauczyciel wchodzi do klasy i mówi:
Mam nadzieję, że dzisiaj nikogo nie przyłapię na ściąganiu!
I my mamy taką samą nadzieję! - odpowiadają dzieci.
Wiesz tato, ten nasz nowy nauczyciel jest bardzo pobożny.
Dlaczego tak sądzisz? - pyta ojciec.
Bo jak słucha moich odpowiedzi to składa ręce i woła: "O Boże! O Boże!"
Dzień Chłopaka pełen wrażeń
W piątek 4 października uczniowie kl. IV-VI wybrali się do Siedlec na wycieczkę z okazji Dnia Chłopaka.
Pierwszą atrakcją, którą zaplanowały dla dzieci wychowawczynie, był jesienny spacer po Parku Aleksandria. Podczas przechadzki uczniowie m.in. poznali historię Siedlec. Dowiedzieli się, kim była Aleksandra Ogińska oraz obejrzeli stare fotografie znanych w mieście miejsc. Dzieci podziwiały urokliwe fontanny i przyrodę siedleckiego parku. Chętni zrobili sobie zdjęcie z popularnym łosiem i samą Aleksandrą Ogińską. Niektórzy widzieli park po raz pierwszy i byli zachwyceni tym klimatycznym obiektem.
Kolejnym punktem wycieczki był trening w Centrum Treningu G4. Na uczniów czekali dwaj instruktorzy, którzy wymyślili dla nich szereg ćwiczeń. Trzeba było wykazać się ogromną siłą, sprytem i determinacją. W ruch poszły hula-hopy, liny oraz piłki. Nasze dzieciaki świetnie poradziły sobie z wszystkimi aktywnościami. Po wyczerpującym treningu czekał na nich poczęstunek: owoce, popcorn, ciasteczka i orzechy.
Na koniec uczniowie udali się do kina na film "Transformers. Początek". Jest to kolejna część znanego cyklu, którego bohaterami są roboty.
Wszyscy zmęczeni, ale uzbrojeni w dobre humory, wrócili po południu do swoich domów.
Z tarczą i na tarczy
3 października w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach, Klub Szachowy Skoczek zorganizował IV Szachowe Mistrzostwa Oświaty. Wspaniała jedenastka naszych szachistów z klas III - VIII również wzięła udział w tym turnieju. A jako że grali z zawodowcami - bo pierwsze kilkanaście miejsc w każdej z trzech kategorii zajęte było przez zawodników klubowych, często z wysokimi kategoriami szachowymi - to za duży sukces należy uznać m.in.: 9 miejsce Wojciecha Ługowskiego, 10 miejsce Zofii Tchórzewskiej, 12 miejsce Kacpra Tchórzewskiego oraz 16 miejsce debiutującego Marcela Dąbrowskiego. Wszyscy nasi zawodnicy zasługują na ogromną pochwałę, zwłaszcza za sportową postawę oraz za wytrwałą walkę aż do końca ostatniej rundy.
Możemy też pochwalić się klasyfikacją drużynową, albowiem w kategorii B (klasy: 4 - 6) zajęliśmy 4 miejsce, natomiast w kategorii A (klasy: 1 - 3) miejsce 5.
XV Międzynarodowe Zawody Lekkoatletyczne
29 września na siedleckim stadionie lekkoatletycznym odbyły się XV Międzynarodowe Zawody Lekkoatletyczne im. Henryka Jakimiaka. Uczestnicy zmagali się z następującymi konkurencjami: biegi, biegi sztafetowe, skok w dal i wzwyż, rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą. W zawodach wzięło udział ponad 1000 zawodników i zawodniczek. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Łukasiuk klasa V, Oliwia Czapla klasa V, Michalina Krupa klasa VI, Wojciech Ługowski klasa VI, Kacper Tchórzewski klasa VI, Lena Soszyńska klasa VII, Paulina Stepień klasa VII, Mateusz Fiuk klasa VII, Jacek Nowosielski klasa VII, Aleksandra Boras klasa VIII, Maja Niedziółka klasa VIII, Karol Marczuk Klasa VIII.
31. Finał Akcji Sprzątanie Świata - Polska
W dniach 24 września - 1 października nasza szkoła - wraz z ponad 4200 innymi sztabami na terenie całego kraju - wzięła udział w corocznej akcji sprzątania Polski. To cudowne, że tak wielu jest ludzi dobrej woli, którym los Matki Ziemi nie jest obojętny... Kolejny raz stanęliście na straży Jej czystości, za co organizator sprzątania, czyli Fundacja Nasza Ziemia na czele ze swoim prezesem Grzegorzem Mikoszą, serdecznie Wam dziękuje. Po zebraniu raportów z całej Polski opublikowany zostanie raport, z wynikami którego niebawem Was zapoznamy. To wspaniałe i godne pochwały, że my też mamy w nim swój udział! Jak radziły sobie poszczególne klasy, obejrzycie w galerii zdjęć. Zajrzyjcie tam koniecznie!
Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy
Dnia 30 września odbyło się głosowanie do Młodzieżowej Rady Gminy Zbuczyn. W naszej szkole zgłosiło się pięciu kandydatów: Jacek Nowosielski kl. VII, Lena Soszyńska kl. VII, Paulina Stępień kl. VII, Alicja Tchórzewska kl. VII, Zuzanna Rzążewska kl. VI. Ostatecznie Młodzieżowymi Radnymi zostali Jacek Nowosielski i Zuzanna Rzążewska. Gratulacje!!!
Zwyczaj jest taki, że dziś świętują chłopaki!
W poniedziałek (30 września) obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Paulina Wierzejska oraz zastępca przewodniczącej - Aleksandra Boras osobiście złożyły życzenia wszystkim chłopcom z naszej szkoły. Dodatkowo każdy z nich otrzymał drobny słodki upominek.
Archiwum Aktualności