25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia uczniowie zabrali na lekcje swoje ukochane pluszaki.
Pojechali, zobaczyli, zwyciężyli
Tak, parafrazując, najkrócej można streścić to, co zaprezentowali nasi szachiści 17 listopada na IV Turnieju Szachowym organizowanym przez MSCDN Wydział w Siedlcach. Z szóstki wybrańców reprezentujących szkołę – uczniów z klas: II – IV nikt nie wrócił na tarczy, a z tarczą, mieczem i ostrogami. Po niezwykle emocjonujących i wyczerpujących rozgrywkach z ponad setką rówieśników, dwóch naszych szachistów: Jan Domański (kl. II) i Igor Strzaliński (kl. III) zdobyli po 4 punkty na 7 możliwych, natomiast Zofia Skolimowska (kl. III) 4,5 punktu, tym samym osiągając rewelacyjny wynik. Natomiast pozostali, czyli aż trójka naszych zawodników zdobyła podium.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Hanna Szostek uczennica klasy II, która w swej kategorii wiekowej zajęła I miejsce. Zdobywcą II miejsca w swojej kategorii został Wojciech Ługowski uczeń klasy IV, a jego klasowa koleżanka: Zuzanna Rzążewska zajęła miejsce III. Tym samym laureaci turnieju otrzymali zaproszenia na II etap - wojewódzki, który odbędzie się 8 grudnia w Warszawie. Finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Spotkanie autorskie z panią Anną Czerwińską-Rydel
10 listopada klasa III uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Anną Czerwińską-Rydel. Anna Czerwińska-Rydel (ur. 7 września 1973 w Gdańsku) – polski muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej - pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach. To kolejna znana i lubiana pisarka, która zagościła w Gminnym Ośrodku Kultury – Gminnej Bibliotece Publicznej w Zbuczynie w ramach realizacji projektu „6 spotkań autorskich na 6 z !”- cykl spotkań z wybitnymi postaciami ze świata literatury polskiej.
Pani Anna opowiadała o swojej twórczości, zamiłowaniu do literatury, muzyki, a także o swoim życiu prywatnym, rodzinie i domowym ''zoo''. Została zasypana lawiną pytań od zaciekawionych słuchaczy, na które niestrudzenie odpowiadała. Szkoda tylko, że tego dnia nie mogliśmy zobaczyć, ani posłuchać książek, które napisała. Zainteresowani twórczością poznanej autorki możemy poszukać jej utworów w księgarni.
Świętujemy Dzień Odzyskania Niepodległości
Co roku, 11 listopada, wszyscy Polacy świętują Dzień Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji w naszej szkole, w dzień poprzedzający to święto, zorganizowano Koncert Pieśni Patriotycznych. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu - "Mazurka Dąbrowskiego". Po czym na scenie zaprezentowały się wszystkie klasy. Wysłuchaliśmy takich utworów jak: "Rota", "O mój rozmarynie", "Wojenko, wojenko", "Flaga", "Pałacyk Michla" czy "Przybyli ułani pod okienko". Po koncercie delegacja Wolontariatu zapaliła znicze pod pomnikami upamiętniającymi Jana Czesława Tajcherta oraz Władysława Wysokińskiego, bohaterów walczących za naszą Ojczyznę. Tego dnia nasza szkoła przybrała barwy narodowe. Uczniowie nosili biało-czerwone kotyliony, a na korytarzach szkolnych pojawiły się dekoracje nawiązujące do tego święta.
Poczuj chemię do fizyki
8 listopada 2022 r. naszą szkołę odwiedziła grupa Zaelektryzowani i przedstawiła spektakl pt. Poczuj chemię do fizyki. Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki, chemii i biologii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób. Najciekawszym elementem pokazu była możliwość aktywnego uczestnictwa w doświadczeniach, z czego nasi uczniowie byli niezmiernie zadowoleni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z helem i ciekłym azotem, wybuchowe spalanie wodoru, doświadczenia z przyssawkami budowlanymi, przejażdżka poduszkowcem, czy rowerem z odwróconą kierownicą. Zarówno młodsi jak i starsi aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach, które dostarczyły im wiele radości, ale również sporą porcję wiedzy. Uczniowie zobaczyli, że nauka może być nie tylko pasjonująca ale i wesoła.
Archiwum Aktualności