11 listopada to wspaniała okazja dla uczczenia idei niepodległościowych. W kraju odbywały się różne uroczystości związane z tym dniem. Pomimo że pogoda nie sprzyjała, część uczniów naszej szkoły postanowiła patriotyzm przekuć w czyn (spotrowy) - wzięli udział w Ulicznych Biegach Niepodległościowych organizowanych w Siedlcach. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za aktywną formę świętowania.
Opiekunowie: Natalia Iskrzycka, Patrycja Rafał, Katarzyna Skolimowska.
Bieg Niepodległości
Święto Odzyskania Niepodległości
11 listopada obchodziliśmy 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości. W Kościele Parafialnym w Zbuczynie odbyła się Msza Święta, w której uczestniczyły Władze naszej Gminy, Poczty Sztandarowe Straży Pożarnej oraz szkół z gminy. Nasza Szkoła była reprezentowana przez uczniów klasy VII i VI. Po Mszy Świętej odbył się uroczysty przemarsz do Grobu Poległych, gdzie wysłuchaliśmy przemówienia Pana Wójta Tomasza Hapunowicza, po czym nastąpiło uroczyste złożenie wieńców i zniczy przy grobie. Dziękujemy uczniom za wspaniałe reprezentowanie Naszej Szkoły w tej uroczystości.
Akademia - Święto Niepodległości
W dniu 10 XI 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie i uczennice klas V i VI uczcili ten ważny dla Polaków dzień wierszem i piosenką. Opowiedzieli o trudnych i smutnych momentach w historii naszego kraju, kiedy Ojczyzna pozostawała w niewoli przez długie lata. Nie zabrakło jednak chwil radosnych, bo przecież odzyskanie przez Polskę niepodległości cieszyło i cieszy nadal każdego z nas.
To Święto uczy nas miłości do ziemi ojczystej i odczuwania dumy z bycia Polakami. Nasi uczniowie tę wiedzę zdobywają już od najmłodszych lat.
My wiemy jak oszczędzać
20 października 2017 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się uroczysta Gala Finałowa Konkursu dla Opiekunów Szkolnych Kas Oszczędności z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tej uroczystości udział wzięły nauczycielki naszej szkoły – opiekunki Szkolnej Kasy Oszczędności pani Bożena Urban i pani Renata Terlikowska.
Gala rozpoczęła się oficjalnym powitaniem wszystkich zgromadzonych przez polskiego dziennikarza muzycznego, prezentera radiowego i telewizyjnego p. Artura Orzecha, który podziękował zgromadzonym nauczycielom za zaangażowanie w edukację najmłodszych.
Następnie głos zabrała p. Małgorzata Kocoń - Dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO. Przedstawiła najważniejsze aspekty SKO, że to nie tylko nauka oszczędzania, to także program edukacyjny mający na celu umiejętność pracy w grupie, poszanowanie zasad fair play, samodzielność, a także umiejętność aktywizacji społeczności lokalnych.
Z uwagi na miejsce, w którym odbywała się uroczystość zgromadzeni goście wysłuchali pouczającego wykładu z historii sztuki na temat obrazu Dama z gronostajem (znany też pod nazwą Dama z łasiczką), który jest jednym z najcenniejszych muzealiów Muzeum Narodowego w Krakowie i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce.
Najważniejszym punktem wieczoru było nagrodzenie nauczycieli - opiekunów SKO. Na scenie z rąk p. Jana E. Rościszewskiego - wiceprezesa Zarządu Banku PKO Banku Polskiego nadzorującego Obszar Rynku Detalicznego i dyrektor Małgorzaty Kocoń nagrodę w postaci złotych, srebrnych i brązowych odznak odebrało ponad 50 wyróżnionych nauczycieli z różnych miast, miasteczek i wiosek. Wśród tych kilkudziesięciu nauczycieli – wybranych z ponad 7 tysięcy, będących opiekunami SKO znalazły się nasze panie: Bożena Urban i Renata Terlikowska, które zostały nagrodzone brązową odznaką za pracę na rzecz edukacji ekonomicznej, upowszechnianie idei oszczędzania wśród uczniów, a także prowadzenie bloga SKO.
Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała nagrodę 2000 zł. Za kwoty uzyskane w konkursie SKO w tym i poprzednim roku zostały zakupione nowe komputery do pracowni informatycznej.
Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego to ponad 80 lat tradycji. W tej chwili to najstarszy, największy i najbardziej innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci. Od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony nauczycieli, rodziców i oczywiście najmłodszych. Obecnie skupia prawie 5 tysięcy szkół, a prawie 7 tysięcy nauczycieli edukuje swoich uczniów, że warto oszczędzać w SKO. Udało im się przekonać prawie 160 tysięcy dzieci, które posiadają swoje internetowe konta SKO.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w działalność SKO: uczniom, rodzicom, nauczycielom.
Pracujemy wszyscy dla wspólnej korzyści. Cieszymy się, że nasze starania dostrzega również Bank PKO BP.
Październik miesiącem oszczędzania
Miesiąc październik poświęcony jest tematyce oszczędzania. Z tej okazji uczniowie klasy VI przygotowali inscenizację pt. Ziarnko do ziarnka, która mówiła o tym, że oszczędzać można nie tylko pieniądze ale także wodę, energię elektryczną oraz książki, czyli jednocześnie dbać środowisko naturalne. A za oszczędzane w ten sposób pieniądze na wodzie, gazie, papierze i prądzie, na wszystkim co się da, można pojechać w góry albo nad morze, można mieć rower lub nawet dom z ogródkiem… Młodsi koledzy i koleżanki przysłuchiwali się uważnie, a wiadomo że dzieci oszczędzania należy uczyć od najmłodszych lat, bo to doskonale zaowocuje na przyszłość!
Nagroda dla bloga SKO
Blog naszej szkoły uzyskał tytuł "Blog miesiąca – września". Znalazł się w piątce wyróżnionych przez bank PKO BP blogów promujących oszczędzanie i wiedzę o finansach. Nagrodą w tym konkursie jest dyplom oraz bony prezentowe do empiku w kwocie 1000 zł dla szkoły. Prezenty dotarły do szkoły. Poniedziałkowy apel był okazją do prezentacji dyplomu i kart upominkowych całej społeczności szkolnej. Była opiekunka SKO z grupą SKO-wiczów przekazała upominki na ręce pani Dyrektor.
Druga część nagrody dotarła kilka dni później. Były to dwie paczki z prezentami od szkolnych blogów. Okazją do prezentacji ich zawartości był apel poświęcony oszczędzaniu. W paczkach znaleźliśmy: piórniki, teczki, plecaki, odblaski, baloniki, długopisy. Wszystkie te prezenty zostały przekazane nowym opiekunkom SKO pani Edycie i pani Monice.
Zajęcia logopedyczne
W każdy poniedziałek uczniowie oddziału przedszkolnego zabierają się z zapałem do pracy. Zaczynają tydzień od nauki czytania metodą sylabową. W ten poniedziałek dzieci utrwalały poznane samogłoski, tworząc przy tym piękne jesienne kolorowe drzewko. A że za oknem deszcz i wiatr. Naszym uczniom również udzielił się ten jesienny nastrój i dzielnie dmuchały na swoje drzewko, żeby strącić już wszystkie liście. Mimo wysiłków liście jednak spadać nie chciały. Może jesień nie chce jeszcze stracić wszystkich swoich pięknych barw. W zerówce z pewnością będzie jeszcze kolorowo, a zapału i ciepłego uśmiechu też nie zabraknie.
Dogoterapia
Niedawno naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście: Karmel i jego opiekunka Pani Marta. Pani Marta Rudzińska jest certyfikowanym kynoterapeutą i doświadczonym pedagogiem specjalnym. Wspólnie z psem Karmelem pracują z dziećmi. Dzieci dowiedziały się jak trzeba dbać o pieski, że należy po nich sprzątać na spacerze; co wolno, a czego nie wolno im dawać. Po tym wykładzie Karmel pokazał nam co potrafi. Największym zaskoczeniem było, że piesek potrafi rozpoznawać kolory i uwielbia „przybijać piatkę”.
Międzynarodowy Dzień Spódnicy
Dnia 30 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Spódnicy. Uczniowie ubrani w spódniczki otrzymywali słodkie niespodzianki, a także brali udział w loterii z nagrodami. Główną nagrodę w loterii wygrała Magdalena Konieczna z klasy III, a nagrodę specjalną za odwagę i poczucie humoru otrzymał Paweł Ługowski. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie!
Konkurs w pięknym czytaniu
W piątek w klasie II zorganizowano konkurs w pięknym czytaniu. Dzieci miały do przygotowania trzy teksty. Losowały kolejność występu oraz tytuł opowiadania do prezentacji. Rolę komisji konkursowej pełniły mamy: pani Edyta Fedorowicz, Katarzyna Guzowska, Aneta Maciejewska. Wszyscy uczestnicy byli bardzo przejęci swoją rolą. Dzieci bardzo dobrze przygotowały się do konkursu, dlatego komisja miała spore dylematy, kogo wyróżnić. Po burzliwych obradach, komisja przyznała następujące miejsca: I - Gabrysia Sprzączak, II - Kuba Fedorowicz i Klaudiusz Guzowski, III - Klaudia Kozak. Uczniom klasy II gratulujemy wysokiego poziomu umiejętności czytania i odporności emocjonalnej. Na wszystkich uczestników spotkania czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez panią Anetę.
Dzień Papieski 2017
26 października w naszej szkole odbył się apel poświęcony Wielkiemu Nauczycielowi człowieka – Janowi Pawłowi II. Uczniowie kl. V i VI przypomnieli społeczności szkolnej wierszami, piosenkami, przygotowanym tekstem oraz prezentacją, że to z naszej ziemi wyrósł Człowiek, który zasiadł na stolicy św. Piotra. Zanim jednak stał się znany całemu światu, chodził w uczniowskim mundurku, biegał z kolegami za piłką, grywał w amatorskim teatrze. W ten sposób życie kształtowało w nim ten wewnętrzny świat wartości, który mogliśmy podziwiać przez lata Jego pontyfikatu.
Wycieczka do Warszawy
25 października uczniowie z klas III-VII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Nasz program rozpoczęliśmy od udziału w muzycznej opowieści w Teatrze Rampa na Targówku. Spektakl pt. W pogoni za bajką zachwycił nas nowoczesną formą i ponadczasowym tematem relacji w rodzinie. Następnym punktem wyjazdu była „Niewidzialna wystawa”, która przybliżyła nam świat osób niewidzących. Pod opieką niewidomych przewodników uczyliśmy się poruszać po mieszkaniu, po lesie i miejskiej, ruchliwej ulicy bez pomocy wzroku. Z wycieczki uczniowie wrócili pełni wrażeń i z nowymi doświadczeniami.
XII Konkurs Piosenki Religijnej w Dziewulach
Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów. (Pitagoras)
Pod takim hasłem odbył się 25 października 2017 r. XII Konkurs Piosenki Religijnej w Dziewulach, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W kategorii Przedszkola i klasy 0-III zaprezentowało się 14 dzieci z Oddziału przedszkolnego w piosence pt. Jak Dawid. W kategorii kl. IV-VII wystąpił Jakub Soszyński z klasy VI i zaśpiewał piosenkę Alleluja, za którą otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni drobnymi upominkami od sponsorów.
Loteria fantowa klasy VII
24 października w naszej szkole odbyła się loteria fantowa. Organizatorem tego przedsięwzięcia była klasa VII. Uczniowie przynieśli z domów rzeczy, które zostały przeznaczone na fanty. Loteria cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Ostatnie czwartki edycji jesiennej
Dnia 19 października 2017 r. odbyło się już piąte - ostatnie spotkanie zawodów CZWARTKI LEKKOATLETYCZNE jesiennej edycji. Nasi uczniowie nie zawiedli i godnie reprezentowali naszą szkołę. Oto zwycięzcy: Maja Cielemęcka I m-ce bieg na 600 m.; Weronika Dąbrowa I m-ce bieg na 300 m.; Dawid Sroka I m-ce bieg na 300 m.; Piotr Celiński I m-ce rzut p. palantową; Karol Guzowski II m-ce rzut p. palantową; Maciej Zdanowski II m-ce rzut p. palantową; Natalia Gorzkowska III m-ce rzut p. palantową; Wiktoria Jastrzębska III m-ce bieg na 60 m. Wszystkim uczniom reprezentującym naszą szkołę gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w edycji wiosennej w 2018 r. Opiekunowie: Jolanta Lorentowicz i Katarzyna Skolimowska.
Chcemy być zdrowi - jedzmy warzywa
Sałatka, sałatka jarzynowa, bardzo smaczna, tak smaczna jest i zdrowa, a jeśli kolego o tym nie wiesz, to możesz kłopoty mieć...
Już najmłodsi wiedzą, jak ważne jest dla zdrowia racjonalne odżywianie się, dlatego we wtorek 17 października dzieci z Oddziału przedszkolnego przygotowały na zajęciach pyszną sałatkę jarzynową. Przyniosły z domu produkty niezbędne do przygotowania sałatki: ugotowane marchewki, pietruszki, selery i ziemniaki, kiszone ogórki, jajka ugotowane na twardo, groszek, kukurydzę konserwową oraz jabłka i cebulę. Przydał się też majonez, musztarda, trochę soli i pieprzu. Pamiętając o zasadach higieny, dzieci przygotowały się do pracy, a potem samodzielnie kroiły wszystkie składniki, zachowując bezpieczeństwo przy posługiwaniu się nożem. Sałatka udała się znakomicie. Była degustacja przy pięknie nakrytych stolikach. Przygotowanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji i radości, uświadamiając, jak ważne jest spożywanie warzyw dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Dzień Nauczyciela
Jakże nie tonąć w podzięce,
Za wiedzę, dobroć i serce.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasa V przygotowała humorystyczną część artystyczną. Były także życzenia i kwiaty. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły w dniu ich święta życzymy mądrych uczniów, pogody ducha, a w życiu osobistym – szczęścia.
Ślubowanie klasy pierwszej
Już ślubowania nadszedł czas,
pierwszy egzamin na ucznia zdasz
Pierwszaki z naszej szkoły taki egzamin zdali śpiewająco w dniu 12 października. W tym dniu gościliśmy zastępcę wójta gminy Zbuczyn, księży z parafii Zbuczyn i parafii Krzymosze, a także pracownika banku PKO BP w Siedlcach. Obecni na uroczystości byli także rodzice pierwszoklasistów, dziadkowie, a także cała społeczność uczniowska, pani Dyrektor i Grono Pedagogiczne. Ważna rolę odegrał "Wielki Magik", który przybył z kraju dalekiego wraz ze swymi pomocnicami - czarownicami. Zamienił on, "kudłate, sękate i nie naznaczone piętnem kredy szkolnej stworzenia" w prawdziwych uczniów. Ale jak wiadomo, sam wygląd na ogół nie starcza, więc pierwszaki musiały wykazać się wiedzą na temat swojej ojczyzny, szkoły, szkolnego życia, wzorowego zachowania, a także zademonstrować umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Wszystkie zadania wykonali świetnie, więc:
Nasze pierwszaki to zuchy, nie żadne maluchy.
Egzamin na ucznia zdali śpiewająco.
Ich życie w szkole zapowiada się obiecująco.
Pełni wrażeń, obdarowani prezentami, poświęceni wodą święconą i zapewnieni o stałym wsparciu i pomocy ze strony rodziców, którzy też złożyli uroczyste ślubowanie, nowi uczniowie wysłuchali wielu miłych życzeń. Życzymy, aby wszystkie się spełniły! Rodzicom gratulujemy, mogą być dumni ze swoich pociech. Relację fotograficzną z uroczystości ślubowania przygotowała firma PHOTO Jezierscy.
Cyrk w szkole
10 października odwiedził naszą szkołę Cyrk Youth. Występy artystów dostarczyły wiele radości zarówno młodszej jak i starszej publiczności. Dzieci chętnie asystowały artystom. Klaun jeździł na cyrkowym bicyklu. Starsi uczniowie próbowali jazdy na miniaturowym rowerze dwukołowym, ale czynność ta okazała się bardzo trudna do wykonania. Wiele emocji wzbudził także pokaz węża. Wszyscy mieli szansę dotknąć skóry gada, choć nie wszyscy skorzystali z takiej możliwości. Artyści zostali nagrodzeni dużymi brawami. Wszyscy dobrze się bawili - był to czas niezapomnianych wrażeń.
Przedsiębiorczość klasy VII
Październik jest miesiącem przedsiębiorczości klasy VII. Aby dać dobry przykład młodszym kolegom i koleżankom, uczniowie klasy VII zorganizowali już drugi raz takie wydarzenie. Tym razem sprzedawali własnoręcznie robiony popcorn oraz sok jabłkowy. Uczniowie bardzo chętnie kupowali te produkty i wystarczyły trzy przerwy, aby wszystko przygotowane przez najstarszych uczniów naszej szkoły zostało sprzedane. Zapraszamy na następną akcję oraz do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
Archiwum Aktualności