W ostatnich latach w Polsce sławę zyskała jedna z najpopularniejszych amerykańskich tradycji wielkanocnych, czyli szukanie przez dzieci czekoladowych jajeczek. Dlatego Samorząd Uczniowski w przeddzień wiosennej przerwy świątecznej zorganizował dla najmłodszych uczniów naszej szkoły właśnie taką aktywność. Dzieci, uzbrojone w koszyczki, szukały, wcześniej ukrytych słodkości, w ogródku oraz na placu zabaw. Atrakcja wywołała ogromne uśmiechy na ustach naszych maluchów.
Drzewko dobrych uczynków
Wielki Post jestem czasem przygotowującym nas do najważniejszych dla chrześcijan świąt - Wielkanocy. To czas pokuty oraz pracy nad samym sobą. Dlatego Samorząd Uczniowski w Wielkim Tygodniu stworzył na tablicy, mieszczącej się na szkolnym korytarzu, drzewko dobrych uczynków. Na kolorowych serduszkach, ozdabiających drzewko, zostały napisane dobre uczynki. Chętni uczniowie zrywali, wybrane przez siebie serduszko z zadaniem, które mieli wykonać w Wielkim Tygodniu. Wśród dobrych uczynków, które można było wylosować, znalazły się m.in. pomoc rodzicom w kuchni i podczas zakupów, ustąpienie miejsca starszej osobie w autobusie, pocieszenie kogoś, kto ma zły dzień, wsparcie kolegi lub koleżanki, mających problemy z nauką. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodszych i starszych uczniów naszej szkoły.
Poniedziałkowe przerwy z książką
Od listopada do połowy kwietnia biblioteka szkolna prowadziła akcję czytelniczą dla uczniów klas I - III: Czytamy - słuchamy - opowiadamy. Inicjatorką i prowadzącą była uczennica klasy VI: Magdalena Romaniak, którą czasem wspomagała jej klasowa koleżanka: Zuzanna Rzążewska. Dziewczęta czytały bądź opowiadały mniej lub bardziej popularne baśnie. Najmłodsi mieli okazję posłuchać, często wręcz z wypiekami na twarzy, przygód dzielnych bohaterów rezolutnie rozprawiających się z wszelkimi przeciwnościami losu. Poniedziałkowe przerwy z książką cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród uczniów klasy pierwszej, którzy wydawali się wciąż nienasyceni obcowaniem z żywą kulturą słowa.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
W dniu 15 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. W trakcie spotkania prowadzonego przez nauczyciela historii panią Katarzynę Kozak przypomniane zostały najważniejsze informacje odnoszące się do tej tragicznej karty w dziejach historii Polski. Pamięć o ofiarach Katynia jest w sposób szczególny honorowana przez społeczność naszej szkoły. W roku 2014 miała miejsce uroczystość posadzenia dębów pamięci upamiętniających asp. P.P. Władysława Wysokińskiego oraz Jana Czesława Tajcherta, patrona naszej szkoły, zamordowanych w czasie II wojny światowej. Pomniki poświęcone bohaterom znajdujące się na placu przy budynku szkoły są trwałym świadectwem naszej pamięci o nich.
W trakcie uroczystości miało miejsce wręczenie dyplomów dla laureatów konkursu „Jan Czesław Tajchert - patron mojej szkoły”. Laureatami zostali:
w klasie III:
Zofia Tchórzewska – I miejsce
Magdalena Skolimowska - I miejsce
Miłosz Guzowski – I miejsce
Miłosz Dąbrowski - II miejsce
Adam Fiuk - II miejsce
oraz w klasie VIII:
Paulina Wierzejska - I miejsce
Patrycja Czapla - II miejsce
Natalia Szostek – II miejsce
Aleksandra Boras - III miejsce
Hazard? Nie daj się wciągnąć!
7 kwietnia 2025r. klasa VII i VIII uczestniczyła w lekcji poprowadzonej przez Panią Paulę Ziółkowską „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Jest to akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej. Celem programu jest pokazanie młodzieży, czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach, jakie zagrożenia wynikają z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych oraz jakie są skutki uzależnień od hazardu. Lekcja miała na celu zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Uczniowie dowiedzieli się jak bardzo niebezpieczny jest hazard, jak potrafi zniszczyć ich zdrowie oraz jak negatywnie może wpłynąć na ich przyszłość.
Targi Edukacyjne
3 kwietnia 2025 r. klasa VIII brała udział w Targach Edukacyjnych w Siedlcach. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z ofertą edukacyjną i pomoc w wyborze dalszej drogi edukacyjnej. Wyjazd odbył się w ramach doradztwa zawodowego.
W hali ZSP nr 3 przedstawiciele szkół średnich zaprezentowali ofertę edukacyjną na rok szkolny 2025/2026 oraz odpowiadali na liczne pytania zainteresowanych nauką w ich placówkach.
Różnorodność prezentowanych przez szkoły zawodów oraz profili kształcenia to doskonała okazja do rozmów, weryfikacji swoich planów edukacyjnych i pomysłów na przyszłość. Uczniowie z ciekawością i z dużym zainteresowaniem odwiedzali stanowiska i prowadzili rozmowy z wystawcami, poznając różnorodną ofertę szkół.
Wybór dalszej drogi edukacyjnej ma wpływ na przyszłe życie zawodowe naszych uczniów, a Targi Edukacyjne to czas dyskusji, weryfikacji wyborów edukacyjnych oraz dzielenia się wiedzą i pozytywna energią.
Mamy nadzieję, że na targach każdy znalazł coś dla siebie.
Dzień Świadomości Autyzmu
W środę 2 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celebrujemy to święto co roku, by propagować wiedzę na temat autyzmu i budować wrażliwość naszych uczniów w tym zakresie. W ramach solidarności z osobami autystycznymi i ich rodzinami nasi uczniowie tego dnia ubrali się na niebiesko. Kolor ten jest symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
III Gminny Konkurs Ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII
W środę 26 marca w Szkole Podstawowej w Izdebkach-Kosnach odbył się III Gminny Konkurs Ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII. Patronat nad nim objął wójt gminy Zbuczyn - Hubert Pasiak oraz Mazowieckie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z kl. V-VIII ze szkół z gminy Zbuczyn. Nasza szkoła również miała swoich reprezentantów - Magdalenę Romaniak, Natalię Sidelnik, Natalię Szostek i Aleksandra Królikowskiego. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie musieli wykazać się znajomością zasad ortograficznych, w drugiej zaś napisać dyktando. Dzieci rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych - kl. V-VI oraz kl. VII-VIII. W tym roku poziom prac był bardzo wysoki. Okazało się, że uczniowie doskonale radzą sobie z ortografią. Komisja konkursowa, złożona z nauczycieli ze wszystkich szkół, wyłoniła zwycięzców w obu kategoriach wiekowych. Nasza uczennica - Magdalena Romaniak została Mistrzem Ortografii, zajmując 1 miejsce w swoim przedziale wiekowym. Gratulujemy Magdzie i życzymy dalszych sukcesów!
Spotkanie z greckimi bogami
Obecnie kl. V na języku polskim poznaje najpopularniejsze mity greckie. Uczniowie, chcąc poczuć klimat starożytnej Grecji, postanowili ucharakteryzować się na greckich bogów. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością. Stare prześcieradła, narzuty oraz alby komunijne zostały przerobione na szaty. Piątoklasiści nie zapomnieli również o rekwizytach, które posłużyły za atrybuty poszczególnych bogów. Tym sposobem po szkolnym korytarzu przemykały: Hera, trzymająca w rękach pawie pióro, Demeter z koszykiem pełnym owoców, Artemida z łukiem, Atena z tarczą i sową oraz najpiękniejsza ze wszystkich bogiń - Afrodyta. Towarzyszyli im: Hades, Hefajstos, Posejdon, uzbrojony w trójząb oraz Apollo, grający na lirze.
Taka "żywa" lekcja polskiego bardzo przypadła uczniom do gustu.
Zawołani po imieniu
Dnia 24 marca w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie. Uczciliśmy wierszem i piosenką tych, którzy pomimo strachu i grozy tamtych dni, nieśli pomoc Żydom prześladowanym w czasie II wojny światowej. Swoją odwagę i bohaterstwo przypłacili życiem, zostali rozstrzelani w pobliskim lesie. Nie możemy o nich zapomnieć. Zamordowani w odwecie za najprostsze gesty człowieczeństwa zasługują, by byli przez nas Zawołani po imieniu. Dowód naszej pamięci stanowił symboliczny kamień z tablicą upamiętniającą Piotra Domańskiego z synami Franciszkiem i Antonim oraz hołd złożony uroczystą akademią. W podniosły nastrój wprowadziły zebranych przepięknie wyrecytowane wiersze oraz piosenki niosące w sobie wiele treści i emocji. Gra na skrzypcach dopełniła moment składania kwiatów tym, których pragnęliśmy upamiętnić. Uczniowie z wielką powagą i zaangażowaniem przybliżyli społeczności szkolnej i gościom czasy, kiedy w latach okupacji niemieckiej za bochenek chleba groziła śmierć. Uroczystości towarzyszył podniosły nastrój i powaga, a swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Hubert Pasiak Wójt Gminy Zbuczyn, Adam Cisak- zastępca przewodniczącej Rady Gminy Zbuczyn, Wojciech Biarda - radny powiatu siedleckiego, Pan Konrad Chojecki - radny gminy, Pani Magdalena Borkowska – inspektor ds. oświaty, Pan Jan Ługowski - krewny zamordowanych, strażacy OSP w Czuryłach oraz delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zbuczynie.
Pierwszy Dzień Wiosny w kl. IV i V
W Pierwszy Dzień Wiosny (21 marca) kl. IV i V wybrały się na wycieczkę do Siedlec. Tego dnia pięknie świeciło słońce, a w tle było słychać śpiew ptaków, dlatego uczniowie Dzień Wagarowicza rozpoczęli od spaceru. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Parku Wodnym, gdzie dzieci oddały się wodnym szaleństwom. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście zjeżdżalnia. Okazało się, że nasi uczniowie są świetnymi pływakami. Po pełnym aktywności czasie dzieci zjadły obiad w restauracji, w której miały okazję zakosztować prawdziwej włoskiej pizzy. Wizyta w takim lokalu była również wspaniałą okazją do przybliżenia czwartoklasistom i piątoklasistom podstawowych zasad zachowania się w restauracjach. Dzieci samodzielnie złożyły oraz opłaciły swoje zamówienie. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w popularnej siedleckiej lodziarni.
Pierwszy dzień wiosny w klasach VI - VIII
21 marca świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny, a z tej okazji uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej wybrali się wspólnie z wychowawcami oraz nauczycielami współorganizującymi proces kształcenia na wycieczkę do Siedlec autobusem MPK. Głównym celem podróży był wyjazd do kina na filmy: Jeden na milion oraz 100 dni do matury. Oba seanse poruszały tematykę bliską sercu młodzieży. Tajemnicza fabuła filmów wzbudziła wśród uczniów ogromne zaciekawienie i wyzwoliła w nich emocje. Kolejnym, a zarazem ostatnim punktem wycieczki była wizyta w kręgielni Factory. Zmagania na torach wiązały się ze świetną zabawą. Każdy chciał osiągnąć jak najlepszy wynik. Nie zabrakło również dopingowania się nawzajem i zdrowej rywalizacji. Pierwszy dzień wiosny spędzony w taki sposób pozwolił uczniom oderwać się na chwilę od obowiązków szkolnych. Takie wyjazdy dostarczają nie tylko rozrywki, ale wspomagają przede wszystkim integrację klasową. Uczniowie wrócili zadowoleni, a wspomnienia z tego wyjazdu pozostaną im w pamięci na długo.
Pierwszy dzień wiosny w Zerówce
W piątek 21 marca dzieci z Oddziału przedszkolnego wspólnie z dziećmi z Niepublicznego przedszkola w Cielemęcu pożegnały zimę i powitały wiosnę. W tym celu wszyscy spotkaliśmy się w szkole, aby zgodnie ze zwyczajem wykonać marzannę. Po zrobieniu kukły symbolizującej zimę, wyszliśmy na boisko szkolne, gdzie marzanna została spalona. Wszystkie dzieci korzystając z pięknej pogody mogły pobawić się na świeżym powietrzu. Po powrocie do szkoły obejrzeliśmy film pt. Psi patrol. Cieszymy się, że od dzisiaj jest już wiosna.
Pierwszy Dzień Wiosny
Dnia 21 marca klasy I - III świętowały pierwszy dzień wiosny. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy marzannę. Każdy przemyślał swoje zachowanie i wypisał wady, których chciałby się pozbyć. Następnie udaliśmy się na spacer nad staw, postraszyliśmy marzannę słowami: „Marzanno, marzanno ty zimowa panno do wody cię wrzucimy i swoje wady utopimy”. Z uwagi na ochronę środowiska nie mogliśmy utopić marzanny, więc musiała zostać spalona, abyśmy mieli pewność, że wszystkie wady ulecą z dymem. Pogoda nam dopisywała i odbyły się zabawy na boisku szkolnym. Na koniec świętowania obejrzeliśmy seans filmowy Vaina2.
Spotkanie z elektrykiem
W czwartek 20 marca gościliśmy w Oddziale przedszkolnym elektryka, pana Tomasza Saran, który opowiedział dzieciom na czym polega jego praca i jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych. Każde dziecko miało możliwość zbudowania prostego układu elektrycznego na baterie. Dziękujemy bardzo za ciekawe i pouczające zajęcia.
O bezpieczeństwie słów kilka…
W środę 19 marca naszą szkołę odwiedziła st. sierż. Barbara Jastrzębska z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji w Siedlcach. Spotkanie odbyło się w ramach profilaktyki zachowań ryzykownych. Dzieci były podzielone na grupy wiekowe. Pani policjantka bardzo szczegółowo opowiedziała o odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz szkodliwości środków psychoaktywnych. Przypomniała także dzieciom zasady postępowania w sytuacji, gdy coś może im zagrażać. Przybliżyła uczniom jak w bezpieczny sposób korzystać z internetu, unikać niebezpieczeństw online, takich jak cyberprzemoc, umieszczanie nieodpowiednich treści czy oszustwa. Przypominała, czym jest prywatność w sieci oraz dlaczego ważne jest chronienie swoich danych osobowych. W kolejnej części spotkania poinformowała uczniów, jakie można ponieść konsekwencje prawne za hejtowanie osób na portalach społecznościowych czy grupach klasowych zakładanych przez uczniów, przypominając jednocześnie o zasadach etycznego zachowania się w sieci, odpowiedzialnego publikowania treści i szanowania innych użytkowników. Na zakończenie uwrażliwiła uczestników jak ważne jest bycie niekaralnym i w jakich zawodach karalność jest przeszkodą do podjęcia pracy.
Warsztaty medialne z TV Wschód
13 marca czworo uczniów z klasy siódmej oraz siedmioro uczniów z klasy ósmej miało okazję wziąć udział w wydarzeniu pt „W świecie mediów- warsztaty z TV Wschód”, które odbyły się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.
Program warsztatów był podzielony na dwie części. Pierwsza z nich to część teoretyczna. Prowadzący w ciekawy sposób zapoznali uczniów z realiami pracy prezentera, redaktora, operatora, dziennikarza oraz ekspertów do spraw social mediów. Z wielką pasją
i zaangażowanie opowiadali o pracy w telewizji oraz w jaki sposób nagrać i zmontować film. Kolejnym ważnym aspektem poruszonym podczas warsztatów było uświadomienie uczniów o zagrożeniach czyhających w sieci i reakcji na hejt. Po części teoretycznej uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę prezentera i kamerzysty, tworząc własny filmik promujący swoją szkołę. Zadanie to bardzo spodobało się uczniom i przyniosło mnóstwo pozytywnych wrażeń. To były intensywne i pełne inspiracji warsztaty, które na długo zostaną w pamięci wszystkich uczestników.
Kulturalna wycieczka
11 marca uczniowie klas V i VII wraz z opiekunami uczestniczyli w spektaklu Dzieci Powstania ’44 w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca Luz. Była to pełna wzruszeń, niezwykła lekcja, która opowiadała o wojnie widzianej oczami dziecka, w formie tańca współczesnego i piosenek walczącej Warszawy.
Następnie odwiedziliśmy kawiarnię, w której dzieci samodzielnie mogły zamówić wybrane przez siebie danie. Wykorzystując piękną pogodę, postanowiliśmy również wybrać się na spacer do siedleckiego parku, gdzie zażyliśmy nieco aktywności fizycznej. Podczas wyjazdu znalazł się też czas na małe zakupy.
Na wycieczkę wyruszyliśmy komunikacja miejską, dzięki temu uczniowie mogli doskonalić umiejętność poruszania się środkami komunikacji publicznej oraz zachowania się w miejscach publicznych.
Występ artystów cyrkowych
11 marca w naszej szkole odbył się wyjątkowy występ artystów z ukraińskiego cyrku Szok, który dostarczył wszystkim uczniom i nauczycielom niezapomnianych wrażeń. Cyrkowcy zaprezentowali swoje umiejętności w różnych dziedzinach cyrkowego rzemiosła, w tym akrobatyce, ekwilibrystyce, żonglerce, iluzji.
Występ rozpoczął się dynamiczną pokazem akrobatycznym, w którym artyści wykonywali trudne figury, zachwycając publiczność swoją zwinnością i precyzją. W jednym z najzabawniejszych i najbardziej zaskakujących momentów występu, iluzjonista wykonał trik polegający na wyciąganiu rzekomo ukrytych piłeczek z kieszeni, z włosów, z za pleców uczniów, co wzbudziło ogromne emocje i uśmiechy na twarzach publiczności.
Nie zabrakło elementów komediowych – klaun w zabawny sposób angażował dzieci do wspólnej zabawy, rozbawiając je swoimi nieporadnymi, ale uroczymi poczynaniami. Kolejnym punktem pokazu było prezentacja węża, który spokojnie poruszał się po rękach, ramionach, a nawet wokół ciała artysty. W trakcie pokazu artysta zaprosił kilku ochotników z publiczności, którzy mieli okazję poczuć węża na swoich rękach, a publiczność mogła dotknąć zwierzę.
Całość występu była pełna zaskoczenia, śmiechu i radości. Pokaz nie tylko dostarczył emocji, ale również zainspirował uczniów do wyobrażania sobie, jak wiele można osiągnąć, kiedy poświęca się czas na naukę i rozwijanie swoich pasji.
Dzień Kobiet
W piątek obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby w trakcie krótkiego spotkania uczcić to święto. Kacper Tchórzewski, w imieniu chłopców, złożył życzenia Pani Dyrektor, nauczycielkom, pracownicom szkoły i uczennicom. Dodatkowo nasze panie mogły oddać się muzycznej uczcie, słuchając gry na skrzypcach w wykonaniu Hani Szostek. Była to niespodzianka przygotowana przez Samorząd Uczniowski specjalnie dla małych i dużych kobiet z naszej szkoły. Na koniec wszyscy otrzymali mały, słodki upominek.
Samorząd Uczniowski z okazji tego święta przygotował również inną atrakcję. Na szkolnym korytarzu pojawiła się ozdobiona serpentynami i balonami ścianka, na której tle można było sobie zrobić zdjęcia. W rolę fotografów, tradycyjnie, wcielili się Wojtek Ługowski i Jacek Nowosielski. Atrakcja cieszyła się dużym zainteresowaniem małych i dużych pań.
Archiwum Aktualności