Dnia 25 listpada w klasie I obchodziliśmy Dzień Misia. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki. Opowiedziały z jakiej okazji je dostały i dlaczego są dla nich takie ważne. Uczniowie przygotowali krótkie przedstawienie ze swoimi misiami. Kolejnym zadaniem było wyklejenie misia plasteliną. Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Dla Niepodległej
W dniu 10 listopada 2021 r. zorganizowany został w naszej szkole apel z okazji upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. Katarzyny Kozak przygotowali przedstawienie, w czasie którego przypomniana został postać Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mieli również okazję wysłuchać pieśni związanych z wydarzeniami roku 1918. Uroczystość uwieńczona została wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski. Obchody zakończone zostały zapaleniem zniczy przy pomnikach patrona szkoły Jana Czesława Tajcherta oraz ppor. PP Władysława Wysokińskiego, bohaterów walk za naszą Ojczyznę.
Ranking Insta.ling - październik
1. Patrycja Czapla kl. 5. - 364 słówka
2. Natalia Nieścieruk kl. 8. - 342 słówka
3. Aleksander Królikowski kl. 4. - 298 słówek
4. Gabriela Sprzączak kl. 6. - 289 słówek
5. Kinga Kaczyńska kl. 4. - 250 słówek
6. Klaudia Kozak kl. 6. - 197 słówek
7. Wiktoria Ostojska kl. 7. - 185 słówek
8. Adam Fedorowicz kl. 4. - 181 słówek
9. Maja Ługowska kl. 7. - 175 słówek
10. Natalia Szostek kl. 5. - 168 słówek
11. Jakub Fedorowicz kl. 6. - 163 słówka
12. Natalia Melaniuk kl. 7. - 153 słówka
13. Julita Ługowska kl. 8. - 145 słówek
14. Karolina Królak kl. 7. - 136 słówek
15. Laura Kołtun kl. 6. - 134 słówka
Serdecznie gratulujemy!!! Z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej. Przed nami jeszcze półtora miesiąca rywalizacji. Życzymy wytrwałości i sukcesów. Kolejny ranking już po 30 listopada!
Wykonane - zapamiętane w klasie VI
Powszechnie wiadomo, że aby czegoś się szybko nauczyć, trzeba zaangażować w to jak najwięcej zmysłów. Ludzki mózg jest tak zbudowany, że ogrom informacji selekcjonuje na ważne i mniej ważne. Zapamiętuje te, które były mocno angażujące i pozostawia je w pamięci o wiele dłużej. Kiedy coś tworzymy, wykorzystujemy prawie wszystkie zmysły. Dzięki temu uczymy się nieświadomie już na poziomie tworzenia, a gdy jeszcze dodamy do tego zabawę czy możliwość zaprezentowania danej rzeczy rówieśnikom, pokazania pracy na forum, efekty są o wiele większe. Od dawna bowiem wiadomo, że najwięcej uczymy się, ucząc drugą osobę. Dzieci - zamiast zapamiętywania wielu niepotrzebnych rzeczy – należy nauczyć SKUTECZNEGO KORZYSTANIA, PRZETWARZANIA, SYSTEMATYZOWANIA I WYSZUKIWANIA INFORMACJI. Jest to o wiele bardziej przydatne w szkole, jak również i później w życiu niż czasochłonne wkuwanie na pamięć. Moja innowacja w zamyśle właśnie do tego się odnosi – do korzystania, przetwarzania, systematyzowania i wyszukiwania ważnych treści: w podręczniku, ćwiczeniu, notatkach własnych, w Internecie.
W czasie realizacji innowacji uczniowie będą bowiem utrwalali zdobytą w danym rozdziale wiedzę, będą mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań i zdolności językowych oraz rozwijania zdolności manualnych i plastyczno-technicznych. Innowacja przewiduje m. in.: samodzielne, w parze lub w grupie wykonanie różnych projektów, lapbooków, gier, prezentacji 3D w zależności od omawianego działu.
Ponadto podczas tworzenia prac projektowych dzieci będą uczyły się mimochodem takich umiejętności jak: współpraca, czytanie, pisanie, ortografia, układanie zdań, czytanie ze zrozumieniem, planowanie, zarządzanie projektem, projektowanie graficzne, selekcja informacji i wiele innych.
Pierwsze prace mamy już za sobą. W październiku robiliśmy pojazdy z informacjami z całego rozdziału 1, a dział ten dotyczył środków transportu. Sami zobaczcie, jakie piękne rzeczy potrafią wykonać nasi uczniowie.
Nasi zwycięzcy Turnieju Rugby Tag
9 listopada w Nowych Iganiach rozgrywany był Międzyszkolny, Powiatowy Turniej w Rugby Tag. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy czwartej, którzy zajęli IV miejsce oraz z klasy piątej, którzy zajęli zaszczytne III miejsce. Wszyscy zawodnicy dostali medale. Dodatkowo Aleksandra Boras, uczennica klasy V została wyróżniona pucharem jako najlepsza zawodniczka turnieju.
Dzień postaci z bajek
Dziecko, kładąc się do snu, nie chce zerwać kontaktu z realną rzeczywistością, trzyma za rękę matkę lub ojca, a gdy ich nie ma, przytula do siebie swego misia. (Antoni Kępiński)
5 listopada obchodziliśmy w Oddziale przedszkolnym Dzień Postaci z Bajek.
Już od rana wśród dzieci panował radosny nastrój. W sali robiło się gwarno i kolorowo, ponieważ dzieci przychodziły przebrane za postacie ze swoich ulubionych bajek. Wśród bajkowych postaci pojawiła się: Pszczółka, Wróżka, Calineczka, Elsa z Krainy Lodu, Myszka Miki, Pipi, Pirat, Strażak, Chase z Psiego patrolu i Żołnierze. Wspólne zabawy i piękne kolorowe stroje dzieci zmieniły naszą salę w niezwykłą krainę bajkowych postaci.
III Gminny Bieg Przełajowy
4 listopada w dziewulach odbył się III Gminny Bieg Przełajowy upamiętniający 103 rocznicę Niepodległości. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV-VIII.
W kategorii klas:
III - IV 300m
Paulina Stępień
Jacek Nowosielski
Mateusz Fiuk
V - VI 600m
Maja Niedziółka
Karol Marczuk
Tomasz Kozak
VII - VIII 600/1200m
Wiktoria Ostojska
Natalia Melaniuk
Maja Radzikowska
Michał Marczuk
Paweł Ługowski
II miejsce w kategorii chłopców klas VII - VIII na dystansie 1200m zdobył Paweł Ługowski z klasy VIII.
Z czym kojarzy mi się pieniądz?
Z okazji tego, że październik to miesiąc oszczędzania , opiekunowie SKO zorganizowali konkurs plastyczny pt.: „Z czym kojarzy mi się pieniądz” . Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością.
I miejsce: Klaudia Kozak, klasa VI
II miejsce: Natalia Szostek, klasa V
III miejsce: Gabriela Sprzączak, klasa VI
Papieskie konkursy
W dniu 04.11.21r. w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Jan Paweł II - Papież wszystkich dzieci”
Komisja (w skład której weszli nauczyciele pracujący w naszej szkole), wyłoniła spośród wykonanych prac konkursowych w kl. I - III do nagrody następujące prace:
I miejsce – Zuzanna Sprzączak kl. III
II miejsce – Lena Turos kl. II
III miejsce – Oliwia Czapla kl. II
Dyplomy za udział w konkursie dostały:
Hanna Szostek – kl. I
Michalina Krupa – kl. III
W tym samym dniu rozstrzygnięty również został konkurs recytatorski
"Święty Jan Paweł II - darem dla Polski i świata."
którego celem było :
- pogłębienie wśród dzieci i młodzieży, wiedzy o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża Jana Pawła II
- odwołanie się do nieprzemijających wartości i idei tkwiących w życiu i działalności Jana Pawła II,
- propagowanie poezji religijnej oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich,
- kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości,
Komisja w składzie:
p. M. Ługowska, p. P. Chojecki, p. A. Korycińska, p. U. Lewczuk, p. B. Ługowska
po wysłuchaniu recytowanych wierszy wyłoniła zwycięzców:
I miejsce zajęła – Natalia Szostek kl. V
II miejsce zajęła – Paulina Wierzejska kl. V
III miejsce zajął - Adam Fedorowicz kl. V
Dyplom za udział dostała:
- Maja Domańska – kl. VI
Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!
Turniej szachowy
22.10.2021r. w Siedlcach został zorganizowany II Turniej Szachowy dla szkół, które brały udział w projekcie „Szachy w mazowieckiej szkole”. Zarówno projekt, jak i turniej został zorganizowany przez MSCDN Wydział w Siedlcach.
W turnieju wzięli udział przedstawiciele szkół z Siedlec, Sokołowa Podlaskiego i okolic. Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii klasy IV - Jacek Nowosielski, w kategorii klasy III Zuzanna Rzążewska i Kacper Tchórzewski. Każdy z nich odbył 7 rozgrywek z losowo wybranym przeciwnikiem. Uczniowie po raz pierwszy mogli porównać swoje umiejętności gry w szachy z dziećmi z innych szkół. Mieli okazję zapoznać się z zasadami rozgrywek turniejowych na żywo, obsługą zegara szachowego. Rozgrywki były oceniane przez profesjonalnych sędziów turniejowych.
Nasi reprezentanci zdobyli wiele doświadczeń dotyczących gry w szach, ale także poznali siebie i swoje możliwości opanowania emocji w nowej, trudnej dla nich sytuacji.
Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a laureaci I, II i III miejsca otrzymali też nagrody rzeczowe.
Miło nam poinformować, że Kacper Tchórzewski zajął III miejsce w swojej grupie wiekowej. Gratulujemy zawodnikom i ich trenerom.
Kręgielnia wygrywa
Dnia 18 października klasy IV, V i VI wyjechali na kręgielnię do Siedlec. Uczestnicy wycieczki mieli świetną okazję do integracji i poznania sposobu aktywnego spędzania wolnego czasu. Nad bezpieczeństwem grupy czuwały Panie Joanna Anusiewicz, Magdalena Zdanowska, Urszula Lewczuk i Ewelina Grochowska. Kręgle są najstarszą grą w dziejach człowieka. Historia tej dyscypliny sięga czasów starożytnych. Wówczas kule do gry były bardzo ciężkie, gdyż były wykonane z kamienia. Należało uderzyć w dziewięć kręgli kulą bez uchwytu.
Gra rozpowszechniła się w Europie oraz Ameryce Północnej. Tam najlepsi gracze założyli w XIX wieku Amerykański Kongres Bowlingu i ustalili zasady gry, które obowiązują do dzisiaj. Im zawdzięczamy ustawienie 10 kręgli i wywiercenie 3 otworów w kuli. Bowling stał się sportem uprawianym zawodowo. Obecnie gra w kręgle jest bardzo popularną formą rozrywki znaną na całym świecie – rodzajem sportu, który z powodzeniem może uprawiać każdy.
Dla naszych uczniów pobyt na kręgielni był bardzo emocjonujący, współzawodnictwo na torze okazało się świetną zabawą. Zasady gry są bardzo proste, dlatego każdy sobie świetnie radził, a niektórzy wykazali się ciekawymi pomysłami na celne rzuty. Dwie godziny gry szybko minęły, a po grze, czekała dla wszystkich zamówiona pizza i lemoniada.
Ślubowanie klasy pierwszej
Dnia 13 października odbyło się uroczyste ślubowanie klasy I. Pierwszaki byli przekonani, że zaśpiewają, powiedzą wierszyk i będą ślubować, a tu nagle usłyszeli: „To jest skandal, tak nie można, trzeba wstrzymać ślubowanie, nowych uczniów znów przyjęli nie pytając nas o zdanie…..” no i się zaczęło…..
A to klasa ósma przedstawiła im swoje wymagania. Najstarsi uczniowie przygotowali zadania, które klasa I musiała wykonać. Jak sama nazwa mówi „pierwsza klasa” była przygotowana znakomicie. Dzieci wykazały się umiejętnością recytowania wierszy, dodawania, śpiewania, rozwiązywania zagadek i profesjonalnego tańczenia. Uczniowie z klasy ósmej przekonali się, że najmłodsi w szkole są już gotowi i pozwolili Pani Dyrektor pasować wszystkich na uczniów pierwszej klasy, którzy spisali się na szóstkę z plusem!.
Wycieczka klasy VIII
W piątkowy poranek 8 października klasa VIII wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę klasową do Siedlec. W programie na pierwszym miejscu znalazło się przedstawienie teatralne: Mały Książę w CKiS, które zaskoczyło nas bardzo nietypowymi motywami muzycznymi i efektami dźwiękowymi. Na uwagę w tej sztuce zasługują również ciekawe, oryginalne i dobrze dobrane kostiumy oraz trafna scenografia.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Regionalnego "Pod Jackiem", gdzie oglądaliśmy zbiory etnograficzne, archeologiczne, historyczne i zbiory sztuki. Tutaj młodzież najbardziej zainteresowały wystawy z kulturą ludową i materialną wschodniego Mazowsza, południowego Podlasia i północnej Lubelszczyzny: ubiory, tkaniny użytkowe i ozdobne, rzeźby, wycinanki ludowe, instrumenty muzyczne, dewocjonalia, meble, sprzęt gospodarstwa domowego i narzędzia rolnicze.
Duży entuzjazm wzbudziła też wystawa czasowa pt. "Motocykle", gdzie można było zobaczyć i dotknąć takie perełki jak Komar, Junak, WFM i WSK, cieszące się dużą popularnością w czasach swej świetności.
Ostatnią atrakcją była Kręgielnia Factory 157, w której mogliśmy odpocząć, zjeść posiłek i wspólnie, miło spędzić popołudnie. Czas upłynął nam bardzo ciekawie i szybko. Pełni nowych wrażeń i doświadczeń, zmęczeni wieczorem wróciliśmy do domu.
Hubertus w Stajni Ikona
4 października klasa VI wzięła udział zajęciach w edukacyjno-integracyjnych w terenie.
Dzięki uprzejmości rodziców naszego kolegi z klasy - Stasia - mogliśmy spędzić aktywnie czas na łonie natury. Czekało na nas wiele atrakcji i niespodzianek.
Pani Agnieszka opowiedziała nam kilka ciekawostek o Święcie Hubertusa, oprowadziła nas po stajni Ikona. Dowiedzieliśmy się, jak się czyści konia i siodło, a następnie sami mogliśmy wyczyścić, czesać i nakarmić konie.
Każdy z nas mógł również spróbować jazdy konnej, oczywiście pod okiem właścicieli. Radości nie było końca.
Oprócz dużej dawki wiedzy mieliśmy też czas na zabawę i rywalizację: strzelaliśmy z łuku, polowaliśmy na lisa, nauczyliśmy się jak rozpalać ognisko i jak zbudować szałas. Imprezę zakończyliśmy przy ognisku i kiełbasce.
Dziękujemy bardzo Pani Agnieszce i jej mężowi za aktywny dzień, za mnóstwo atrakcji i wrażeń.
Myślę, więc nie śmiecę!
W dniach od 17 września do 1 października uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola w Cielemęcu wzięli udział w 28. edycji Akcji Sprzątania Świata - Polska.
Dzieci wraz ze swoimi nauczycielami wyruszyły, by posprzątać najbliższą okolicę: boisko i cały teren szkolny, miejscowość Czuryły, obrzeża lasu i okoliczne drogi. Tym samym dołączyły do grona 40 milionów wolontariuszy i grona ponad 2.000 grup, które wzięły udział w sprzątaniu świata w ramach akcji. Na godzinach wychowawczych odbyły się warsztaty przeprowadzone przez wychowawców klas nt. segregacji odpadów i przetwarzania surowców wtórnych. Klasa 8 wzięła udział w konkursie dotyczącym recyklingu. Uczniowie klas młodszych wykonali plakaty, a na korytarzu i w pracowni nr 5 zawisły gazetki tematyczne.
Cieszymy się, że los naszej planety nie jest Wam obojętny.
Mistrz Insta.lingu: ranking - wrzesień
1. Aleksander Królikowski kl. 4. - 149 słówek
2. Patrycja Czapla kl. 5. - 144 słówka
3. Natalia Nieścieruk kl. 8. - 100 słówek
4. Maja Ługowska kl. 7. - 79 słówek
5. Wiktoria Ostojska kl. 7. - 77 słówek
6. Natalia Szostek kl. 5. - 71 słówek
7. Gabriela Sprzączak kl. 6. - 70 słówek
8. Julita Ługowska kl. 8. - 68 słówek
9. Jakub Fedorowicz kl. 6. - 60 słówekSerdecznie gratulujemy!!!
Kolejny ranking na koniec października.
Powodzenia!!!
Barwy Muzyki
Pod koniec września gościliśmy w naszej szkole Grupę Muzyczną Limbos, która zaprezentowała dla nas koncert pt. Barwy Muzyki.
W programie usłyszeliśmy fragmenty muzyki klasycznej, wiązankę przyśpiewek góralskich oraz wybrane piosenki muzyki popularnej, między innymi utwór Sanah Ale jazz. Wszyscy świetnie się bawili. Starsi uczniowie chętnie śpiewali znane fragmenty piosenek, a młodsi wystukiwali rytmy muzyki.
Bieg Erasmusa 2021
W tym roku po raz piąty w ogólnopolskim biegu wystartowali uczniowie, studenci, nauczyciele i wszyscy fani sportu. W V Biegu Erasmusa zarejestrowało się około 4000 uczestników i ponad 900 4-osobowych drużyn z całego kraju - w tym uczniowie naszej szkoły: Jakub Boras, Paweł Ługowski, Kacper Sroka i Wiktor Szymański z klasy 8.Tegoroczny Bieg Erasmusa pod hasłem "Bijemy Rekord Polski" odbył się w formule rywalizacji sztafetowej i zdalnej. Bieg należało przeprowadzić 24 września 2021 roku w godz. 6:00-24:00. Drużyny same określały miejsce i czas realizacji biegu, we wskazanych powyżej ramach czasowych. Obowiązywał je limit czasowy wynoszący 60 minut, tzn. sztafety musiały wspólnie przebiec jak najdłuższy dystans w czasie 60 minut. Każdy zarejestrowany uczestnik biegł ze swoim urządzeniem (aplikacja śledząca lub zegarek z GPS), które rejestrowało osiągnięty wynik. Aby zostać sklasyfikowanym, należało przebiec minimum 100 m. Nasi uczestnicy wspólnie przebiegli ponad 21,37 km i ze względu na deszczową pogodę biegali w sali gimnastycznej. W klasyfikacji generalnej zajęli zaszczytne 76 miejsce na 900 zgłoszonych drużyn. Dziękujemy za zaangażowanie i godne reprezentowanie SP w Czuryłach podczas tego ogólnopolskiego wydarzenia.
Dzień chłopaka w klasie III
30 września to wg szkolnej tradycji „Dzień chłopaka”. W naszej szkole ten dzień obchodzony był w każdej klasie. Klasa III wykazała się dużą inwencją w świętowaniu. Najpierw były życzenia i drobne upominki własnoręcznie wykonane przez jedną z koleżanek, chłopcy otrzymali symboliczne auta. W ramach obchodów „Dnia chłopca” dziewczynki założyły odświętne stroje (pojawiły się koronki, tiule i falbany), oprócz tego traktowały w tym wyjątkowym dniu swoich kolegów jak „królewiczów”: przepuszczały w drzwiach, podsuwały krzesełka, nosiły plecaki, starały się jak mogły, aby chłopcy czuli się wyjątkowo. Dzięki zaangażowaniu rodziców był też smaczny poczęstunek i wspólna zabawa, nie zabrakło też upominku dla każdego chłopca. Ten niezwykły dzień zakończył się wspólną zabawą podczas koncertu muzycznego prowadzonego przez zespół LIMBOS z Siedlec.
Dzień chłopaka
28 września chłopcy z klas IV, V i VI świętowali swój Dzień Chłopaka.
W tym dniu wszystkie trzy klasy pojechały do kina na film: Jak rozmawiać z psem. Obchody Dnia Chłopaka odbyły się w radosnej i sympatycznej atmosferze.
Archiwum Aktualności