Uczniowie naszej szkoły, którzy uczęszczają na dodatkowe zajęcia sportowe mieli możliwość zrealizowania ich na zabawach w wodzie. Mogli również wykazać się umiejętnościami pływania, spędzić ten czas w jaccusi i na zjeżdżalniach.
Rozgrywki III Szkolnego Turnieju w Tenisa Stołowego
Na przełomie kwietnia i maja rozegrany został w naszej szkole III Szkolny Turniej w Tenisa Stołowego. Zawody obyły się na poziomie klasowym, a następnie między klasowym w dwóch kategoriach wiekowych: klasa IV-V i VI-VIII dla dziewcząt i chłopców. Do ćwierćfinałów awansowało po 3 najlepszych zawodników/zawodniczki z każdej klasy. Mecze rozgrywane były do dwóch zwycięskich setów. Każdy set rozgrywany był do uzyskania 11 punktów (na przewagi 2 punktów).
Innowacyjnie po raz kolejny...
W marcu i kwietniu uczniowie klasy VI zrealizowali następne projekty z języka angielskiego w ramach innowacji metodycznej "Wykonane - zapamiętane". Tym razem był to lapbook gramatyczno - słownikowy na temat rozrywki i gatunków filmowych oraz ulotka centrum handlowo - usługowego prezentująca wybrany sklep. Powstały barwne, oryginalne i bardzo ciekawe prace, które przyczyniły się do bardziej efektywnej nauki języka angielskiego i łatwiejszego zapamiętania zagadnień z lekcji a tym samym dobrymi ocenami ze sprawdzianów:-), dając nam dużą satysfakcję z naszej pracy.
Dzień Katyński
W dniu 27 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej w Czuryłach odbyła się uroczystość upamiętnienia Dnia Katyńskiego. Uczniowie zgromadzili się przy pomnikach poświęconych patronowi szkoły Janowi Czesławowi Tajchertowi oraz funkcjonariuszowi Policji Państwowej, urodzonemu w Czuryłach, Władysławowi Wysokińskiemu. Z inicjatywy Szkoły Podstawowej w Czuryłach w 2014 roku obu bohaterów uhonorowano posadzeniem Dębów Pamięci. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz przypomnieniem znaczenia Zbrodni Katyńskiej w historii Polski. Następnie Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego zapalił znicze przy pomnikach. Druga część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły, gdzie przy tablicach poświęconych Janowi Czesławowi Tajchertowi oraz Władysławowi Wysokińskiemu odczytane zostały ich biogramy. Celebrację Dnia Katyńskiego zakończyło wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów konkursu na temat wiedzy z zakresu historii szkoły oraz biogramu jej patrona.
W kategorii klas IV-VI laureatami zostały:
1. Anita Mazurek, kl. IV
2. Paulina Stępień, kl. IV
3. Zuzanna Dybowska, kl. IV
W kategorii klas VII-VIII nagrody otrzymali:
Jakub Boras, kl. VIII
Beata Kupińska, kl. VII.
Uroczystość poprowadził nauczyciel historii pani Katarzyna Kozak.
Dbam o swoją planetę
22 kwietnia obchodziliśmy najpopularniejsze i najważniejsze na świecie święto ekologiczne - Dzień Ziemi. Uczniowie klasy IV promując ten ważny dzień wykonali na godzinie wychowawczej plakaty przedstawiające sposoby dbania o naszą planetę. Pogłębiali swoją wiedzę na temat przyjaznych i szkodliwych zachowań człowieka wobec przyrody, a także na temat wpływu człowieka na środowisko. Klasa IV mimo trudnych warunków atmosferycznych włączyła się również w akcję porządkowania terenu przy szkole.
Dzień Ziemi
W dn. 22.04.22r. przypadał Dzień Ziemi. Klasa III w tym roku zamierzała włączyć się w akcję porządkowania terenu przy szkole, ale ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne zmienili swoje plany. Ich zajęcia w tym dniu związane były z tematyką przyrodniczą. Uczniowie poznawali budowę rośliny zielnej, a potem założyli własną hodowlę rośliny. Każdy miał okazję posadzić sadzonkę kwiata doniczkowego, teraz muszą o niego dbać, aby wyrosła piękna roślina. Kolejnym ich działaniem było przypomnienie piosenki „Ziemia –wyspa zielona”. Dzieci w ramach działań pro ekologicznych wykonały też plakaty na temat ochrony przyrody. Podczas zajęć komputerowych oglądały filmy na ten temat. Swoje dokonania utrwaliły na zdjęciach.
Konkurs „Czytam, mówię, rozumiem”
Kolejny raz odbył się w naszej szkole Konkurs Umiejętności Językowych „Czytam, mówię, rozumiem”. Wzorem poprzednich lat w konkursie wzięli udział uczniowie klasy III. Uczestnicy mieli za zadanie przeczytać tekst i wykazać się jego zrozumieniem, a w kolejnym etapie zmierzyli się z zawiłościami polskiej mowy czytając zdania i wiersze pełne trudnych do wymowy wyrazów i zwrotów.
Wszyscy uczniowie z wielkim przejęciem i zaangażowaniem przystąpili do zadań konkursowych,
a oto najlepsi:I miejsce – Magdalena Romaniak, Zuzanna Rzążewska
II miejsce – Wojciech Ługowski
III miejsce – Wiktoria Denis
Gratulujemy!
II Gminny Konkurs Języka Angielskiego "English Vocabulary Master"
Piątek 22 kwietnia 2022 roku zapisał się w naszej szkole pod znakiem rywalizacji językowej. W szranki stanęło 22 uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Zbuczyn: z Izdebek-Kosnów, Borków-Kosów, Dziewul, Zbuczyna, Ługów Wielkich oraz Czurył, rozwiązując testy z języka angielskiego. Sprawdzian wiedzy odbywał się z podziałem na 2 kategorie: klasy IV-VI oraz VII-VIII, a jury składało się z opiekunów uczestników konkursu.
Uczniowie mieli do rozwiązania 10 zadań różnego typu sprawdzających słownictwo z działów: Żywienie i Życie prywatne oraz kompetencje czytelnicze w podanej tematyce. Przedstawiciele klas IV-VI mogli zdobyć maksymalnie 70 punktów, a klas VII-VIII 100 punktów w zadaniach o zróżnicowanym stopniu trudności. Wyniki konkursu oraz jego podsmowanie odbędzie się 9 maja (poniedziałek) o godz. 13.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Czuryłach. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników wraz z opiekunami.
Konkurs odbywa się pod patronatem Pana Huberta Pasiaka Wójta Gminy Zbuczyn
Konkurs: Szkoła i jej patron
W kwietniu w klasie III odbył się cykl zajęć, podczas którego dzieci poznawały przeszłość i teraźniejszość szkoły oraz gromadziły informacje o patronie szkoły.
Najpierw zapoznały się z sylwetką Jana Czesława Tajcherta. Poznały jego życiorys, oglądały pamiątki i materiały historyczne zgromadzone w teczce, czytały listy uczennic do swojego nauczyciela, przeglądały dokumenty z czasów życia patrona, oglądały też zdjęcia.
Potem przyszedł czas na obejrzenie kronik szkoły, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uroczystość nadania imienia oraz inne ważne wydarzenia z życia szkoły.
Kolejnym etapem pracy było przygotowanie i przeprowadzenie wywiadu z dyrektor szkoły. Dzieci zadały wiele ciekawych pytań. Dzięki tej rozmowie poznały szczegóły z przeszłości i teraźniejszości szkoły.
Uwieńczeniem tego cyklu zajęć był konkurs wiedzy o szkole i jej patronie. Konkurs przeprowadzono w trzech etapach. Pierwszy - to test wyboru, w drugim etapie dzieci uzupełniały tekst hymnu szkoły, w trzecim odpowiadały na pytania otwarte.
Konkurs wygrała Magdalena Romaniak, II miejsce zajął Wojciech Ługowski i Zuzanna Sprzączak, III Jakub Guzowski, a IV Zuzanna Rzążewska.
Średniowieczny pokaz historyczny
Na początku kwietnia naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna "Rekonstrukto" z Zakrzewia w woj. lubelskim, która swym występem przybliżyła nam historię i obyczaje wieków średnich. Pokaz dotyczył zwłaszcza kultury rycerskiej; były więc zbroje i różne odmiany broni białej, a także popularne narzędzia tortur. Wśród naszych uczniów nie zabrakło takich śmiałków, którzy pozwolili pasować się na rycerza, próbowali utrzymać miecz dwuręczny w jednej ręce, odważyli się na pojedynek z Krzyżakiem, czy też dali się zakuć w dyby.
W pieczarkarni
24 marca uczniowie kl. IV na lekcji przyrody udali się do pieczarkarni funkcjonującej nieopodal szkoły. Tata kolegi z klasy przedstawił jak przebiega cały cykl uprawy tych grzybów. Dzieci zobaczyły hale uprawowe a w nich pieczarki na różnym etapie rozwoju. Na pewno wszyscy uczniowie kojarzą pieczarki jako jeden ze składników ulubionej pizzy bądź innych potraw. Dziękujemy właścicielowi za praktyczną lekcję.
Wiosenna wycieczka klasy V i VI
22.03.22 uczniowie klasy V i VI pojechali do kina Helios w Siedlcach na projekcje filmu pt.: Uncharted. Film dostarczył dzieciom wielu emocji i wrażeń. Po zakończeniu filmu każdy miał czas wolny, który mógł wykorzystać w dowolny sposób: jedni wybrali się na drobne zakupy inni coś zjeść.
Zarówno przyjazd jak i powrót do szkoły odbył się komunikacją MPK, dzięki czemu niektórzy uczniowie zdobyli nowe doświadczenie.
Pierwszy dzień wiosny w klasie IV
Wiosna to piękna pora roku. Najbardziej znanym zwyczajem świętowania nadejścia wiosny jest topienie Marzanny. Z tej okazji 21 marca klasa IV pod okiem wychowawcy oraz rodziców z trójki klasowej kultywowała ten zwyczaj. Dzieci wykazały się ogromną wyobraźnia twórczą i niezwykłym zmysłem artystycznym podczas tworzenia Marzanny. Zebrane wokół słomianej panny dzieci pożegnały zimę, rzucając kukłę do rzeki Liwiec. „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”. A to jeszcze nie był koniec atrakcji. Uczniowie mieli okazję spędzić wspólnie czas na łonie natury, zajadając się pysznymi kiełbaskami z ogniska. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po okolicy. Wioki były przepiękne. Największy zachwyt dzieci wzbudziły sarny wygrzewające się w blasku słońca. Nie mogło obyć się również bez zabawy w "chowanego", która sprawiła uczniom wiele radości. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej w miejscowości Wyczółki.
Klasa VII na wiosnę
9 marca za zarobione pieniądze na „Dniach przedsiębiorczości” uczniowie klasy VII pojechali na wycieczkę do Siedlec na projekcję filmu pt.: Uncharted. W oczekiwaniu na film uczniowie wraz z wychowawcą udali się do pobliskiej kawiarni na gorącą czekoladę i słodkie ciasteczko. A sam film, który jest stworzony na podstawie gry i w którym jest mnóstwo akcji, tajemnic i zagadek dostarczył wiele emocji i wrażeń. Po zakończonym seansie wszyscy udali się do Parku Wodnego. Tam uczniowie spróbowali swoich sił w grę w kręgle, co przysporzyło wiele śmiechu i radości, a także zjedli pizzę.
Na koniec zmęczeni ale zadowoleni wrócili do szkoły komunikacją MPK.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
03.03.2022 r. uczniowie naszej szkoły reprezentowali nas w eliminacjach gminnych w Turnieju Wiedzy Pożarniczej (w dwóch kategoriach klasy I-IV i klasy V-VIII).
Kategoria: klasy I-IV
Magdalena Romaniak (kl. III), Wojciech Ługowski (kl. III), Kinga Kaczyńska (kl. IV)Kategoria: klasy V-VIII
Gabriela Sprzączak (kl. VI), Klaudiusz Guzowski (kl. VI), Tomasz Kozak (kl. VI)Wcześniej wszyscy uczniowie przeszli eliminacje szkolne i odpowiednio zajęli pierwsze trzy miejsca. Wyzwanie duże, ponieważ wszyscy niezależnie od wieku musieli opanować ok. 500 pytań z wiedzy pożarniczej.
Na etapie gminnym nasza uczennica Magdalena Romaniak w swojej kategorii zajęła III miejsce!!! Gratulujemy.
Wszyscy uczestnicy bogatsi w nowe doświadczenia otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody rzeczowe. Wszystkim GRATULUJEMY!!!
Rekordowy wynik 28. akcji Sprzątanie świata
Akcja z 2021 roku na pewno zapadnie w pamięć jako ta, w której pokazaliśmy, że RAZEM możemy naprawdę wiele! 312 891 osób uczestniczących w 28. akcji Sprzątanie świata - Polska odciążyło przyrodę, zbierając w sumie 442 tony śmieci! To wynik, z którego możemy być dumni! My też byliśmy częścią tej ogromnej ogólnopolskiej ekipy. Ogromnie Wam dziękuję za zaangażowanie w imieniu Fundacji Nasza Ziemia. Niech dobre nawyki zostaną z nami na zawsze. Powtórzmy to za rok! A teraz… poznajmy wynik wspólnych działań ponad 300 tysięcy wolontariuszy! Pełny raport z 28. akcji dostępny do pobrania!
Gorąco zapraszam do zapoznania się z pełną treścią raportu, klikając w link: https://naszaziemia.pl/files/raport_28_akcja_ssp.pdf
Profilaktyka wśród dzieci i młodzieży
W ramach projektu odbyły się 3 konkursy tematyczne:
1) Konkurs na ulotkę profilaktyczną
Uczennice otrzymały nagrody rzeczowe, dyplomy i pochwały.
I MIEJSCE
Kinga Kaczyńska kl. 4
Patrycja Czapla kl. 5
II MIEJSCE
Natalia Szostek kl. 5
III MIEJSCE
Anita Mazurek kl. 4
2) Quiz wiedzy na temat profilaktyki uzależnień
Nagrody rzeczowe, dyplomy i pochwały otrzymały trzy osoby z każdej klasy, które wykazały się najlepszą znajomością zagadnień profilaktycznych.
KLASA IV
1 miejsce
Natalia Sidelnik
2 miejsce
Jacek Nowosielski
3 miejsce
Aleksander Królikowski
KLASA V
1 miejsce
Patrycja Czapla
2 miejsce
Łucja Donacka
3 miejsce
Paulina Wierzejska
KLASA VI
1 miejsce
Gabriela Sprzączak
2 miejsce
Jakub Fedorowicz
3 miejsce
Klaudiusz Guzowski
KLASA VII
1 miejsce
Beata Kupińska
2 miejsce
Wiktoria Radzikowska
3 miejsce
Wiktoria Ostojska
KLASA VIII
1 miejsce
Adrianna Donacka
2 miejsce
Kacper Turos
3 miejsce
Natalia Nieścieruk
3) Klasowy konkurs na plakat profilaktyczny
Nagrody w postaci biletów do kina otrzymały ex aequo klasa 6 i klasa 8.
Serdecznie gratulujemy!!!
Szkolny konkurs na kartkę walentynkową w jęz. angielskim
14 lutego w naszej szkole odbył się konkurs na walentynkę w języku angielskim. Ocenie polegała zawartość merytoryczna, jak również strona plastyczna pracy. Uczniowie wykazali się bardzo dużą pomysłowością. Powstały bardzo kolorowe i różnorodne kartki, pełne pięknych miłosnych wyznań. Uczniowie otrzymali dyplomy, pochwały, zakładki i nagrody książkowe. A oto lista nagrodzonych:
I MIEJSCE
Zuzanna Dybowska kl. 4, Paulina Wierzejska kl. 5
II MIEJSCE
Patrycja Czapla kl. 5, Adam Fedorowicz kl. 5, Klaudia Kozak kl. 6
III MIEJSCE
Anita Mazurek kl. 4, Kinga Kaczyńska kl. 4, Maja Niedziółka kl. 5, Natalia Szostek kl. 5
WYRÓŻNIENIE
Bartosz Senktas kl. 8
Gratulujemy !!!
Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii
Z okazji Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbyło się Ogólnoszkolne dyktando o tytuł „Mistrza Ortografii”.
Tytuł „Mistrza Ortografii” otrzymali:
Aleksander Królikowski
Gabriela Sprzączak
Natalia Nieścieruk
Laureaci udekorowani zostali medalami „Mistrz Ortografii” oraz nagrodzeni szóstką w ocenach cząstkowych z języka polskiego.
Gratulujemy!
Na wyróżnienie zasługują także uczniowie, którzy zostali zaklasyfikowani do rozgrywek finałowych. W poszczególnych kategoriach rywalizowali:
- Klasy III-IV
Alicja Tchórzewska
Natalia Sidelnik
Aleksander Królikowski
Anita Mazurek
Zuzanna Sprzączak
Wiktoria Denis
Julia Krasuska
Magdalena Romaniuk
- Klasy V-VI
Adam Fedorowicz
Natalia Szostek
Paulina Wierzejska
Patrycja Czapla
Jakub Fedorowicz
Gabriela Sprzączak
Klaudia Kozak
Klaudiusz Guzowski
- Klasy VII-VIII
Maja Ługowska
Wiktoria Ostojska
Natalia Nieścieruk
Adrianna Donacka
Ortografia, trudna sztuka, lecz czasu na nią nie szkoda! Do rywalizacji o ten zaszczytny tytuł zapraszamy za rok…
Klasa V na Olimpie
Na ostatniej lekcji języka polskiego z Panią Marzenką klasa V przygotowała przedstawienie bogów olimpijskich. Każdy uczeń przebrał się za wybraną postać i opowiedział o sobie kilka słów. Informacje były zaczerpnięte nie tylko z podręcznika, ale także z internetu i mitologii greckiej.
Archiwum Aktualności