12 czerwca nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo: Jak nie czytam, jak czytam. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas 0 - 8, a każda grupa wiekowa realizowała aktywności dostosowane do swoich możliwości i zainteresowań. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie nawyku czytania, budowanie pozytywnych skojarzeń z książką oraz pokazanie, że literatura może być inspirująca, zabawna i atrakcyjna wizualnie.
Niestety pierwotne założenia o „czytaniu na trawie” popsuła nam deszczowa aura, dlatego przyjaznym lokum dla nowoczesnych czytelników stała się... sala gimnastyczna.
Najmłodsi uczniowie wzięli udział w zabawie Magiczna książka. Każde dziecko zakładało przygotowaną wcześniej kartonową książkę, stając się jej bohaterem. Następnie uczniowie opowiadali, do jakiego książkowego świata chciałyby się przenieść oraz w jaką postać wcielić. Dzieci przyniosły również swoje ulubione książki oraz gadżety związane z bohaterami, a także antycypując – parasolki, niestety ryzyka wyjścia na deszcz nie podjęły. Zabawa wywołała wiele radości i pobudziła wyobraźnię najmłodszych.
Klasa pierwsza uczestniczyła w samodzielnym cichym czytaniu fragmentu ulubionej książki na sali gimnastycznej. Następnie dzieci udały się do swojej klasy, gdzie każdy uczeń prezentował ulubioną książkę swoim kolegom. Niektóre dzieci wybrały książki z dzieciństwa, czytane im jeszcze przez rodziców do snu, np. Przygody kota Filemona lub wiersze Jana Brzechwy, inne wybierały lekturę zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, np. książki o historii piłki nożnej, czy ciekawostki z życia dinozaurów. Oprócz autora i tytułu, uczniowie odczytywali też głośno fragmenty ze swoich książek.
Drugoklasiści wzięli udział w barwnej Paradzie książkowych bohaterów. Każdy uczeń przyniósł swoją ulubioną książkę i przedstawił bohatera, którego najbardziej lubi. Dzieci opowiadały o wybranej postaci, prezentowały książkę oraz dzieliły się tym, co sprawia, że dany bohater jest dla nich wyjątkowy. Parada była pełna kolorów, emocji i literackich inspiracji.
Uczniowie klasy trzeciej przygotowali krótkie prezentacje swoich ulubionych książek, po czym uczestniczyli w sesji cichego czytania. Każdy przyniósł swoją ulubioną książkę i przez wyznaczony czas oddawał się lekturze. Był to moment wyciszenia, skupienia i pokazania, że czytanie może być przyjemnym sposobem na odpoczynek.
Czwartoklasiści czytali w wyjątkowo przyjemnych warunkach - na leżakach, kocach i poduszkach. Stworzono atmosferę sprzyjającą relaksowi i zanurzeniu się w literaturze. Uczniowie chętnie dzielili się wrażeniami z lektury i polecali sobie nawzajem ulubione tytuły.
Nieco podobną formę zaprezentowali uczniowie z klasy piątej – ułożyli się wygodnie na materacu, tworząc okrąg, a może raczej promienie słońca i w taki sposób oddawali się przyjemnej, cichej lekturze.
Natomiast szóstoklasiści uczestniczyli w zabawie Selfie z książką. Uczniowie przynieśli książki z okładkami przedstawiającymi twarz bohatera i stylizowali się tak, aby tworzyć z okładką spójną całość. Następnie wykonywali selfie oraz czytali fragmenty, które - ich zdaniem - mogłyby zachęcić innych do sięgnięcia po daną pozycję. Zabawa okazała się hitem i wywołała wiele śmiechu.
Zaś najstarsi uczniowie, z klasy VII i VIII przygotowali inscenizację Czytanie jest zaraźliwe. Wszyscy ubrani na czarno usiedli po turecku w kształcie muszli. Pierwsza osoba trzymała dużą książkę, pozostali - mniejsze. Następnie uczniowie wykonali efekt domina: pierwsza osoba kładła się na drugą, przykrywając się książką, a kolejne powtarzały ten ruch. Powstała symboliczna scena pokazująca, że czytanie może przenosić się z osoby na osobę, inspirując kolejne pokolenia.
Cała akcja przebiegła w atmosferze radości, kreatywności i zaangażowania. Uczniowie udowodnili, że książki mogą być nie tylko źródłem wiedzy, ale także inspiracją do zabawy, twórczych działań i budowania wspólnoty.