W poniedziałek (30 września) obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Paulina Wierzejska oraz zastępca przewodniczącej - Aleksandra Boras osobiście złożyły życzenia wszystkim chłopcom z naszej szkoły. Dodatkowo każdy z nich otrzymał drobny słodki upominek.
Wiadomości
Zwyczaj jest taki, że dziś świętują chłopaki!
Dzień chłopaka w klasie III
30 września to wg szkolnej tradycji „Dzień chłopaka”. W naszej szkole ten dzień obchodzony był w każdej klasie. W klasie III najpierw były życzenia i słodycze od Samorządu Uczniowskiego, a później upominki i życzenia od koleżanek z klasy i pań pracujących z tą grupą. Upominki to personalizowane breloczki, które z pewnością przydadzą się chłopcom. Oprócz tego chłopcy otrzymali słodką niespodziankę, która wywołała uśmiech na ich twarzach.
Muzyczne witaminy - koncert zespołu LIMBOS
17 września 2024 r. gościliśmy w naszej szkole zaprzyjaźnioną Grupę Muzyczną LIMBOS, która zaprezentowała dla nas koncert pt. „Muzyczne witaminy”.
Na wstępie pan Wiesław Miadziółko powitał wszystkich zgromadzonych, wyrażając radość z możliwości kolejnego spotkania i krótko przedstawił program koncertu.
W I części usłyszeliśmy ciekawe fragmenty utworów klasyków wiedeńskich: J. Haydna - Symfonia 49 „Z niespodzianką”, W. A. Mozarta - symfonia 40 „Melodyjna” i L. van Beethovena - symfonia 9 „Oda do radości” oraz utwory światowej sławy: „Zabierz mnie na księżyc” B. Hawarda, „Hiszpańska pchła” J. Wechtera i „Rock and Roll” M. C. Freedmana.
W II części wszyscy uczniowie mieli możliwość śpiewania razem z wokalistą panem Leszkiem Kowalikiem polskich i nie tylko przebojowych piosenek, m. in. „Całkiem nowa bajka”, „Baby Shark Dance” i utwór Sylwii Grzeszczak „Och i Ach”.
O muzyce pięknie opowiadał i zachęcał wszystkich do zabawy, a także grał na perkusji pan Wiesław Miadziółko. Na syntezatorze grał pan Grzegorz Matwiejczyk, a na gitarze pan Piotr Franczuk. Koncert bardzo się podobał i dostarczył słuchaczom wiele pozytywnych emocji.
Samorząd Uczniowski wybrany!
W piątek (13 września) odbyły się w naszej szkole wybory Samorządu Uczniowskiego. Wzięło w nich udział aż jedenaścioro uczniów z klas V - VIII.
W tygodniu poprzedzającym głosowanie miała miejsce kampania wyborcza. Dzieci rozwieszały na szkolnym korytarzu plakaty, na których znajdował się program wyborczy. Niektórzy, w ramach promocji swojej osoby, rozdawali na przerwach ciasteczka. Walka była zacięta, każdy chciał zasilić grono SU.
Ostatecznie w demokratycznych wyborach, głosami uczniów kl. IV - VIII, przewodniczącą SU została Paulina Wierzejska, zastępcą przewodniczącej - Aleksandra Boras, a skarbnikiem - Kacper Tchórzewski.
Samorząd Uczniowski od razu zabrał się do pracy i ustalił plan działania na najbliższy rok szkolny.
Warsztaty savoir-vivre
10 września uczniowie z klasy VII i VIII uczestniczyli w warsztatach „Podstawy savoir-vivre dla młodzieży szkolnej i studentów” organizowanych przez Szkołę Dobrych Manier w Siedlcach. Spotkanie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w sali widowiskowej „Podlasie”. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Celem warsztatów było pogłębienie wiedzy uczniów na temat zasad kulturalnego zachowania się przy stole, jak i w innych miejscach publicznych.
Poruszona była również tematyka savoir-vivre’u podczas spotkań biznesowych. Młodzież dowiedziała się, że znajomość zasad savoir-vivre’u jest obecnie jednym z kluczowych elementów pomyślnego i swobodnego nawiązywania oraz budowania kontaktów zawodowych i towarzyskich. Wyjazd był wspaniałą okazją do przypomnienia sobie zasad dobrych manier oraz integracji grupowej. Młodzież wróciła zadowolona, z nowymi umiejętnościami i uśmiechami na twarzach.
Narodowe Czytanie
7 września w Zbuczynie odbyło się Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego!
Wydarzenie zorganizowane przez p. Wójta Huberta Pasiaka, Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie przyciągnęło wielu miłośników literatury. Czytanie miało miejsce na placu "Pod wierzbą" tuż przy bibliotece. Było to wspaniałe spotkanie z klasyką polskiej literatury, które umiliło nam piękne wrześniowe popołudnie.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy ósmej Paulina Wierzejska.
Klasa III łączy teorię z praktyką
Klasa III już w pierwszym tygodniu nauki szkolnej wyruszyła w plener. Celem wycieczki był ogród warzywno-owocowy państwa Danuty i Michała Fiuk. Uczniowie rozpoznawali rośliny warzywne, nazywali ich części, określali jadalne części roślin, obserwowali warunki życia roślin. Zajęcia dały też okazję do różnicowania budowy krzewu, drzewa i rośliny zielnej. Dzieci w grupach zbierały maliny i pomidory, a później je spożywały. Gospodarz spotkania przygotował prezentację budowy ula, wyposażenia pszczelarza, ciekawie opowiadał o zwyczajach pszczelej rodziny. Pobyt w gospodarstwie pozwolił uczniom na obserwację zwierząt: gęsi, kwoki z kurczętami i kotów. Okazało się, że zajęcia i pasje rodziców mogą zainteresować młode pokolenie.
Dziękujemy państwu Danucie i Michałowi Fiukom za przygotowanie spotkania, a także za pyszny, zdrowy poczęstunek.
Mamy opiekunów Samorządu Uczniowskiego!
Dnia 5 września w naszej szkole odbyły się wybory na opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Udział w nich wzięli uczniowie starsi, czyli klasy IV - VIII. Wyborcy mogli oddać swój głos tylko na jedną osobę spośród grona pedagogicznego. Ostatecznie swoim zaufaniem obdarzyli dwie panie: p. Magdalenę Zdanowską i p. Annę Muszyńską. Niebawem nowe opiekunki przeprowadzą wybory do SU szkoły. Życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2024/2025 i serdecznie gratulujemy!!!
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/2025
W poniedziałkowy poranek mury szkoły wypełniły się gwarem i śmiechem dzieci przedszkolnych i uczniów. To znak, że wakacje skończyły się.
Na oficjalnej uroczystości pani dyrektor Jadwiga Skrzeczkowska - Melaniuk powitała całą społeczność szkolną i życzyła wszystkim udanego, pełnego sukcesów nowego roku szkolnego.
Program artystyczny
podczas dzisiejszej akademii przygotowała klasa VIII pod kierunkiem p. Marty Tomczak.
Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas, gdzie odbyły się spotkania z wychowawcami.
Półkolonie letnie dla dzieci
W dniach 8-15 lipca w Szkole Podstawowej w Czuryłach, wzorem lat ubiegłych, odbyły się półkolonie letnie dla dzieci. Program półkolonii był bardzo ciekawy i atrakcyjny. Pierwszego dnia dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych w świetlicy w Czuryłach. W trakcie zajęć ich zadaniem było ulepienie pierogów, które potem miały okazję smakować. Oprócz dobrej zabawy uczniowie nauczyli się, jak przygotować tę smaczną potrawę. Po smacznym posiłku dzieci wzięły udział w zawodach sportowych, na których spisały się znakomicie. Kolejnego dnia odbył się wyjazd do Łukowa na pływalnię „Delfinek”, gdzie oprócz wspaniałej zabawy dzieci w gronie kolegów i koleżanek aktywnie spędziły czas na świeżym powietrzu. W następnym dniu półkolonii uczestnicy mieli okazję wykazać się talentami na warsztatach plastycznych, jak również sprawnością fizyczną na zabawach ruchowych. Kolejnym punktem półkolonii był wyjazd do Warszawy do Muzeum Iluzji połączony ze zwiedzaniem kompleksu pałacowo-parkowego w Wilanowie. Mimo upalnej pogody wycieczka była bardzo udana. Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszyły się królewskie ogrody. Następnego dnia dzieci miały okazję wziąć udział w treningu na Orliku w Zbuczynie, zapoznać się z pracą strażaka oraz uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych w GOK-u w Zbuczynie. Każdego dnia odbywały się również zajęcia na temat profilaktyki uzależnień. W poniedziałek 15 lipca grupa półkolonijna wybrała się na całodzienną wycieczkę autokarową do Warszawy. Pierwszym etapem podróży była słynna jeszcze z czasów przedwojennych Piekarnia - Cukiernia z wieloletnimi tradycjami "Grzybki". Tu uczniowie zgłębili tajniki pracy piekarza, poznali historię obiektu oraz własnoręcznie wykonali kilka różnych rodzajów bułeczek słodkich oraz pizzę. Poza warsztatami, na miejscu odbyła się też konsumpcja wypieków oraz degustacja wyrobów przygotowanych wcześniej. Po tej uczcie dzieci wraz z opiekunami udały się w stronę Wisły. Następnie odbył się rejs widokowy po rzece dwoma drewnianymi łodziami, podczas którego można było podziwiać PGE Narodowy, Centrum Nauki Kopernik, pomnik Syrenki i wiele innych znanych miejsc. Później w ramach spaceru uczniowie zwiedzali Bulwary Wiślane oraz Starówkę, gdzie zjedli pyszne lody smakowe, by ochłodzić się chociaż odrobinę w ten tak upalny dzień.
Wyniki egzaminów klasy ósmej w roku szkolnym 2023/24
Szanowni Państwo, Drodzy Absolwenci,
Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom serdecznie gratuluję wysokich wyników i życzę udanej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Jadwiga Skrzeczkowska-Melaniuk
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Czesława Tajcherta
w CzuryłachJęzyk polski
szkoła: 76 %
gmina: 66 %
powiat: 60 %
województwo: 66
kraj: 61 %
Matematyka
szkoła: 68 %
gmina: 64 %
powiat: 52 %
województwo: 57 %
kraj: 52 %
Język angielski
szkoła: 70 %
gmina: 58 %
powiat: 57 %
województwo: 72 %
kraj: 66 %
Zakończenie roku szkolnego 2023/24
21 czerwca to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Czuryłach.
Po przywitaniu i odśpiewaniu hymnu nastąpiło wręczenie nagród za wysokie wyniki w nauce, 100% frekwencji. Pani Dyrektor Jadwiga Skrzeczkowska-Melaniuk wręczyła listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i podziękowania rodzicom uczniów klas ósmych za aktywną działalność na rzecz szkoły. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas ósmych i siódmych.
Wszystkim uczniom życzymy zasłużonego odpoczynku!!
Certyfikaty dla najlepszych
Kolejny już rocznik młodych szachistów kończy naukę w naszym dwuletnim systemie szkolenia gry w szachy. A tegoroczna grupa jest szczególnie wyjatkowa, bo jej przedstawiciele to wielokrotni laureaci turniejów szachowych - Hanna Szostek i Jan Domański - organizowanych w ramach programu "Szachy w mazowieckiej szkole" przez MSCDN Wydział w Siedlcach.
19 czerwca, na koniec nauki wszyscy szachiści otrzymali stosowne certyfikaty, na które ciężko pracowali przez dwa lata, sygnowane również przez Polski Zwiazek Szachowy. Młodym adeptom sportowej gry królewskiej życzymy udanych debiutów i mistrzowskich końcówek.
Gminny Dzień Dziecka
Tegoroczny Piknik Rodzinny zorganizowany 16 czerwca 2024 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Czuryłach tematycznie odnosił się do rejonu Mazowsza. Wydarzenie odbywa się cyklicznie od 2006 roku i wpisało się w historię zarówno szkoły jak i Gminy Zbuczyn. Wzorem lat ubiegłych również w tym roku impreza odbyła się pod patronatem wójta Gminy Zbuczyn pana Huberta Pasiaka, zaś jej współorganizatorem obok Szkoły Podstawowej w Czuryłach był Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie. Środki na organizację festynu w wysokości 30 000 zł. zostały pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w ramach promocji Województwa Mazowieckiego i marki Mazowsze. Formuła otwartej imprezy plenerowej gromadzi społeczność lokalną i jest doskonałą okazją do zaprezentowania utalentowanej młodzieży z terenu gminy.
W trakcie pikniku wójt Gminy Zbuczyn wręczył nagrody laureatom konkursów organizowanych na terenie Gminy Zbuczyn. Rozdanie nagród Laureatom XIII Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej „Around The Music”, uwieńczone zostało ich występem. Wśród atrakcji znalazły się pokaz karate oraz występ iluzjonisty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem młodszej publiczności. Nieco starszą publiczność zgromadził mini recital Jakuba Soszyńskiego – finalisty konkursu „Mikrofon dla Ciebie” organizowanego przez Studio Piosenki Metro. Występ wokalny zaprezentowała również utalentowana uczennica Szkoły Podstawowej w Czuryłach Paulina Wierzejska. W trakcie imprezy goście wzięli udział w pokazie sprzętu policyjnego i daktyloskopii. W dalszej części pikniku zorganizowane zostały konkursy z nagrodami o tematyce związanej z Mazowszem.
Gwar radosnego, dziecięcego uśmiechu dochodził z placu zabaw, na którym znalazły się zamek dmuchany, zjeżdżalnia, bungie oraz walce wodne, a także prowadzone były animacje dla dzieci. Zorganizowane zostały również przejażdżki na kucykach, cieszące się zainteresowaniem zwłaszcza młodszych dzieci. Wśród atrakcji znalazło się również malowanie twarzy. Zgromadzenie na pikniku goście mieli okazję degustacji smakołyków przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.
Moje sylabki
„Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki.” (G. Doman)
W klasie 0 dobiegły już końca zajęcia „Moje sylabki”. W ciągu całego roku szkolnego uczniowie ćwiczyli dodatkowo czytanie metodą sylabową. Każde zajęcia były nie tylko nauką czytania, ale też świetną okazją do zabawy. Powtarzając i czytając w pierwszej kolejności samogłoski, a następnie połączenia spółgłosek z samogłoskami lepiliśmy bałwanki, stworzyliśmy lodziarnię, sadziliśmy tulipany, a nawet karmiliśmy dinozaury. Podsumowaniem zajęć był konkurs. Uczniowie podjęli wyzwanie z dużym zapałem. Stanęli do rywalizacji w czytaniu sylab, a w rozgrywce finałowej także wyrazów. Po bardzo wyrównanym i emocjonującym finale, najlepsi w czytaniu okazali się Michał Zdanowski, Antoni Czapla i Zuzanna Królikowska. Wszystkim dzieciom gratulujemy osiągniętych postępów i mamy nadzieję, że czytanie będzie dla nich zawsze pasjonującą przygodą.
Zdrowy talerz - zdrowy ja
14 czerwca w Oddziale przedszkolnym przeprowadzone zostały zajęcia w ramach realizacji programu edukacyjnego Junior Edu - Żywienie „JEŻ”.
Podczas zajęć dzieci zapoznały się z pojęciem „Zdrowy talerz” i dowiedziały się jakie produkty powinny jeść, żeby być zdrowym i mieć dużo siły na zabawę i naukę. Dzieci aktywnie pracowały, umieszczały we właściwy sposób ilustracje zdrowych produktów na talerzu. Dzieliły je na: warzywa i owoce, produkty zbożowe i białka. Rozwiązywały zagadki i układały krzyżówkę z rozsypanki wyrazowej. Na koniec, z produktów które dzieci przyniosły z domów, wykonały zdrowe i uśmiechnięte kanapki, które ze smakiem zjadły na drugie śniadanie.
Cudze chwalicie, swego nie znacie...
W czwartek 13 czerwca klasa V wraz ze swoją wychowawczynią wybrała się na wycieczkę klasową do Siedlec. Pierwszym punktem programu był siedlecki zalew, który okazał się bardzo interesującym i pięknym miejscem dla uczniów. Wielu z nich nie wiedziało, że jest tam tyle atrakcji i że teren został tak ładnie zagospodarowany... Zainteresowanie dzieci wzbudziła tyrolka, namiot z grami automatycznymi, jak również nowe, szerokie molo, z którego ochoczo karmiły podpływające stadami kaczki. Strzałem w dziesiątkę był premierowy film "W głowie się nie mieści 2" w NovymKinie, wybrany przez uczniów, z bardzo aktualnymi wątkami dotyczącymi emocji dorastającego dziecka, pozwalający zrozumieć, co dziele się w mózgu człowieka podczas różnych bodźców z zewnątrz. Podsumowując, miło i przyjemnie spędziliśmy ten dzień, ciesząc się ze wspólnie spędzonego czasu i udanej zabawy.
Klasowy konkurs w pięknym czytaniu
13 czerwca w klasie II odbył się klasowy konkurs w pięknym czytaniu fragmentów książki Łukasza Wierzbickiego "Dziadek i niedźwiadek". Książka należy do kanonu lektur szkolnych. Przybliża dzieciom trudny czas II wojny światowej. Dzień konkursu był kolejnym dniem pracy drugoklasistów z tą lekturą. Dzieci miały możliwość indywidualnego wyboru fragmentu do czytania oraz umożliwiono im przygotowanie się w domu do konkursu.
Umiejętności pięknego czytania prozy oceniała komisja w składzie: p. Marzena Ługowska – nauczyciel języka polskiego w naszej szkole oraz p. Bożena Urban - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Uczestnicy losowali kolejność wystąpień.
Najwyższy poziom pięknego czytania zaprezentowali:
Klaudia Kaczyńska - zajęła I miejsce
Magdalena Skolimowska - zajęła II miejsce
Zofia Tchorzewska - zajęła III miejsce
Błażej Radzikowski - zajął IV miejsce
Laureaci zostali nagrodzeni gratulacjami i brawami. Otrzymali też pamiątkowe dyplomy.
Pinokio
Dnia 12.06.24 r. kółko teatralne wystawiło spektakl „Pinokio, czyli z dziejów drewnianego pajaca”. Uczniowie klasy V stanęli na wysokości zadania i w sposób niezwykle interesujący i z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali szkolnej społeczności wybrane przygody bohatera książki C. Collodiego. Zarówno zachwycające odtworzenie roli Pinokia (Magdalena Romaniak), jak i perfekcja wróżki (Zuzanna Rzążewska) oraz wszystkich występujących w przedstawieniu utalentowanych piątoklasistów wywarły wrażenie na odbiorcach. Sztuka miała także przekaz dydaktyczny, dawała do myślenia. Mamy nadzieję, że na długo pozostanie w pamięci nie tylko uczestników koła, ale także widzów.
Na wyróżnienie zasługuje samodzielność, kreatywność i wielka zaradność uczniów przygotowujących to przedstawienie. Gratulujemy i czekamy na kolejne spektakle!
Nasz mały problem, skąd wziąć monety-cekiny rozwiązała drukarka 3D (#LaboratoriaPrzyszłości). „Wyprodukowaliśmy” cekiny potrzebne do przedstawienia!
Gminne Zawody Lekkoatletyczne
11 czerwca 2024 roku odbyły się Gminne Zawody Lekkoatletyczne w Zbuczynie, których organizatotem był LKS EkoSport Siedlce. Naszą szkołę reprezentowała ósemka uczniów klas IV - VIII, którzy rywalizowali w konkurencjach biegowych i technicznych.
III miejsce w biegu na 60 m zdobyła Wiktoria łukasiuk z klasy IV
II miejsce w biegu na 100 m zdobyła Aleksandra Boras z klasy VII
III miejsce w biegu na 600 m zdobył Wojciech Ługowski z klasy V
III miejsce w biegu na 1000 m zdobył Jacek Nowosielski z klasy VI
II miejsce w biegu na 600 m zdobyła Lena Soszyńska z klasy VI
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!
Archiwum Aktualności