29 września obchodziliśmy w naszej klasie szczególne święto czyli Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy nasi chłopcy zostali obdarowani upominkami. W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat”. Dzień upłynął nam na wspólnym przygotowywaniu gofrów, graniu w gry planszowe i zabawach. W klasie odbyło się głosowanie na „Super Chłopaka”, którym został Adaś Lipiński. Był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
Wiadomości
Świętowanie Dnia Chłopaka w klasie III
Dzień Chłopaka
30 września to wg szkolnej tradycji Dzień Chłopaka. W naszej szkole obchodzony był w każdej klasie. Dużą inwencją w świętowaniu wykazał się Samorząd Uczniowski, który zorganizował fotobudkę dla uczniów z wieloma gadżetami do wyboru. Były też życzenia i drobne, słodkie upominki. Wszyscy chętni, którzy mają dystans do siebie oraz poczucie humoru mogli wykazać się pomysłowością w zaprojektowaniu swego stroju z elementem obowiązkowym tego dnia, czyli muszką bądź krawatem. Dziękujemy za włączenie się do wspólnej zabawy!
European Day of Languages
Dnia 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, którego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych i propagowanie różnorodności językowej i kulturowej.
My uczciliśmy je w tym roku przygotowując gazetkę tematyczną z bardzo przydatnymi informacjami o krajach europejskich, wskazówkami jak uczyć się języka obcego oraz ciekawostkami na temat tego święta.
Obchody zorganizowały nauczycielki języków obcych, panie: Anna Bartoszek i Monika Tymińska.
Sprzątanie Świata
Był rok 1994...
a ja pełna energii uczestniczyłam w Akcji Clean up Australia marząc, aby zaszczepić tę ideę w moim rodzinnym kraju. I... udało się! W roku 1993, Clean up Australia, dzięki staraniom pomysłodawcy tej Akcji, Iana Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza, została objęta patronatem ONZ i stała się międzynarodowym wydarzeniem pod nazwą Clean up the World zaś rok później, we wrześniu 1994 roku, i mnie udało się zainspirować Polaków do posprzątania Polski. I tak od 30 lat, w każdy trzeci weekend września, wolontariusze w Polsce wychodzą, by oczyścić swoje najbliższe otoczenie z porzuconych w naturze śmieci. Za to chcę im serdecznie podziękować! - pisze w swoich wspomnieniach Mira Stanisławska-Meysztowicz, Przewodnicząca Rady Fundacji Nasza Ziemia, Inicjatorka Akcji Clean up The World w Polsce.
Hasło 30. Akcji „Sprzątanie świata łączy ludzi”, w pełni oddaje społeczną istotę tego międzynarodowego święta ekologii. I niech tak zostanie!
Dopóki na naszej Planecie będzie chociażby jeden śmieć, który trzeba będzie posprzątać, wierzę, że nie zabraknie, tych, którzy to bezinteresownie uczynią - dodaje aktywistka.
W naszej szkole 30. Akcja "Sprzątanie Świata - Polska" odbyła się w dniach od 15 do 26 września. Dzieci wraz ze swoimi nauczycielami wyruszyły, by posprzątać najbliższą okolicę: boisko i cały teren szkolny, miejscowość Czuryły, obrzeża lasu i okoliczne drogi. Tym samym dołączyły do grona blisko 40-milionowej rzeszy wolontariuszy, którzy wzięli udział w sprzątaniu świata w ramach akcji. Ponadto na godzinach wychowawczych uczniowie zostali zapoznani z ideą akcji i przypomniane zostały informacje nt. segregacji odpadów i przetwarzania surowców wtórnych. Cieszymy się, że corocznie z takim zapałem bierzecie udział w Sprzątaniu Świata i że los naszej planety nie jest Wam obojętny.
Światowe tematy muzyczne - koncert zespołu Limbos
19 września w naszej szkole gościliśmy zespół Limbos, który zabrał wszystkich uczniów w podróż po światowych tematach muzycznych. Koncert składał się z dwóch części. Podczas pierwszej zaprezentowano dzieciom motywy muzyczne pochodzące z różnych części świata. Wśród nich znalazły się wersje instrumentalne takich utworów jak: "Cza-cza Patrycja", "Herbatka we dwoje", czy melodia pochodząca z filmu "Różowa pantera". W drugiej części zespół zagrał hity muzyczne królujące na listach przebojów: "Jeszcze będzie pięknie", "Herbata z imbirem" oraz "Supermoce". Uczniowie czynnie uczestniczyli w zabawie, klaszcząc wybijali rytmy i śpiewali z wokalistą. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wszyscy świetnie się bawili. Dzieci rozśpiewane i roztańczone opuściły salę gimnastyczną.
Nocowanie w szkole
W dniu 15 września nasza klasa 7, postanowiła urządzić "Nocowanie w szkole". Spotkaliśmy się w piątek o godzinie 18:30, tak by opuścić szkołę nastepnego dnia o godzinie 10:00. Przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil. W naszym programie zajęć nie zabrakło podchodów na terenie szkoły, gier i zabaw na sali gimnastycznej, emocjonującego meczu w siatkówkę oraz zakupu pizzy na kolację. To była naprawdę długa noc...
Międzynarodowy Dzień Kropki
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Obecnie święto jest obchodzone już w 108 krajach i ma na celu podkreślenie, że niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, a Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu.
Ta inicjatywa miała miejsce również w naszej szkole. W piątek 15 września wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły założyli ubrania w kropki i groszki. Na stronie szkoły został też ogłoszony konkurs "Twoja kropka".
Serdecznie dziękujemy za udział w tym wyjątkowym dniu i zachęcamy do udziału w konkursie!
Samorząd Uczniowski
Dzień Kropki
Konkurs "Twoja Kropka"
Cel konkursu: Celem konkursu jest zachęcenie uczestników do kreatywnego wyrażania się poprzez sztukę i eksperymentowanie z różnymi formami kropek oraz podkreślenie znaczenia Dnia Kropki jako święta kreatywności.
Warunki uczestnictwa:
Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów, niezależnie od wieku i umiejętności artystycznych.
Uczestnicy mogą brać udział tylko jako osoby indywidualne.
Praca musi być samodzielna.
Przebieg konkursu:1. Tworzenie Kropki: Uczestnicy muszą stworzyć własną interpretację kropki przy użyciu dowolnych materiałów, wykonaną techniką płaską. Kropka może być namalowana, rysowana, wykonana ze sznurka, tkaniny, plasteliny itp. Format pracy A4 lub A3.
2. Oddawanie prac: Prace muszą być z krótkim opisem, w którym należy podać imię i nazwisko uczestnika, wiek oraz tytuł pracy.
3. Termin oddawania prac: trwa od 18 do 29 września. Prace oddane po terminie nie będą brane pod uwagę.
4. Ocena prac: Prace zostaną ocenione przez niezależne jury, które oceni je pod względem kreatywności, pomysłowości i wykonania.
5. Nagrody: Autorzy zwycięskich prac zostaną nagrodzeni.
6. Ogłoszenie wyników: Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły. Zwycięzcy zostaną również powiadomieni indywidualnie.
Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie "Twoja Kropka" i wyrażenia swojej kreatywności!
Dzień Kropki to doskonała okazja do eksperymentowania i dzielenia się swoimi artystycznymi pomysłami z innymi.
Powodzenia!
InstaLing
Drodzy Rodzice,
Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja programu InstaLing, bezpłatnego narzędzia, które od ponad dziesięciu lat wspiera pracę nauczyciela i motywuje uczniów do systematycznej nauki. Już od 7 września rozpocznie się XXI Edycja Programu InstaLing dla naszej szkoły, do udziału w której serdecznie zapraszam Państwa (można wykupić dla dziecka pakiet Premium), a przede wszystkim zapraszam naszych uczniów, którzy korzystają z bezpłatnej wersji programu już od 6 lat. Liczę na Państwa wsparcie w tym przedsięwzięciu. Nauka z Insta.lingiem jest bardzo skuteczna.
Monika Tymińska
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 6 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie klas IV – VIII. Zgłosiło się aż 11 kandydatów. Dużą przewagą głosów na przewodniczącego wybrano Klaudiusza Guzowskiego, ucznia kl. 8. Drugie miejsce i rolę zastępcy uzyskała Aleksandra Boras, uczennica kl. 7. Trzecie miejsce zajęły ex aequo Lena Soszyńska z kl. 6. i Paulina Wierzejska z kl. 7. Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy odwagi, a wygranym życzymy owocnej współpracy i wielu ciekawych pomysłów do realizacji w obecnym roku szkolnym.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023-24
W poniedziałek, 4 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2023/24. O godzinie 9:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Czuryłach zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, pani dyrektor powitała wszystkich zgromadzonych. Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie nowych nauczycieli oraz wychowawców poszczególnych klas. Następnie wszyscy udali się na spotkania klasowe z wychowawcami.
Zakończenie roku szkolnego 2022-23
23 czerwca 2023 roku o godz. 9.00 nadszedł czas wręczenia świadectw, dyplomów oraz nagród za wyniki w nauce ...a potem wreszcie upragnione wakacje. Tego dnia pożegnaliśmy Absolwentów naszej szkoły, którzy za chwilę rozpoczną nowy etap w swoim życiu. Po raz ostatni mogliśmy zobaczyć ich w takim składzie. Tego dni odbyło się wiele pożegnań, wzruszeń i łez... Naszym Absolwentom życzymy dalszych sukcesów w nauce oraz wytrwałości w dążeniu do wymarzonych celów. Wszystkim życzymy UDANYCH WAKACJI!!!
Nasza szkoła
Zbliża się setna rocznica urodzin naszej szkoły; trochę też z tej okazji przygotowaliśmy okolicznościowy filmik promujący. A jako że wszyscy byliśmy po trosze aktorami oraz twórcami tej produkcji, to możemy sobie pogratulować udanych kreacji oraz artystycznych pomysłów. Zapraszamy do obejrzenia.
Pokaz talentów kuchennych
- 21 czerwca w naszej szkole odbył się pokaz talentów kuchennych w najlepszym wydaniu.Pięknie podane, przepyszne potrawy…A organizatorami tej wielkiej fety byli uczniowie klas I - VIII.Gratulujemy talentu naszym Mistrzom...
Piknik Rodzinny
Hasłem przewodnim Pikniku Rodzinnego, który odbył się 18 czerwca, była w tym roku ochrona środowiska i świętowanie Gminnego Dnia Dziecka. Jest to cykliczna impreza plenerowa integrująca społeczność lokalną, więc edukacja ekologiczna przeplatała się z dobrą zabawą. Otwarty charakter pikniku oraz jego uniwersalna formuła, przewidująca atrakcje dla starszych i młodszych, zachęciły do uczestnictwa w nim całe rodziny.
Organizatorami tego przedsięwzięcia były: Wójt Gminy Zbuczyn, Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie, Szkoła Podstawowa im. Jana Czesława Tajcherta w Czuryłach.
Ekologiczny Piknik Rodzinny został objęty patronatem honorowym przez Ministra Klimatu i Środowiska, p. Annę Moskwę oraz Wójta Gminy Zbuczyn, p. Huberta Pasiaka.
Środki w wysokości 30 000 na organizację Pikniku zostały pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.Gminny Dzień Dziecka stał się doskonałą okazją do podsumowania konkursów i wręczenia nagród wyróżnionym uczniom i dyplomów ich opiekunom – nauczycielom.
Wójt Gminy Zbuczyn, Hubert Pasiak, wręczył nagrody 46 laureatom konkursów.
Pan Wójt podziękował dyrektorom i nauczycielom oraz wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i startowali na etapie szkolnym i międzyszkolnym.
Po części oficjalnej budynek szkoły i jego najbliższe otoczenie zmieniły się w tym dniu z miejsca nauki i pracy w teren beztroskiej zabawy, śmiechu i radości, które przegoniły chmury i przelotne deszcze, a przyciągnęły pogodę i słońce.
Na Rodzinnym Pikniku każdy znalazł dla siebie coś interesującego.
Doskonała zabawa miała miejsce na placu zabaw, na którym znalazł się zamek dmuchany, zjeżdżalnia, bungie oraz walce wodne. Na chętnych, którzy chcieli wypróbować swoje szczęście, czekała loteria fantowa i jak to się rzadko zdarza, każdy los wygrywał.
W czasie tak licznych atrakcji i związanych z nimi emocji można było odpocząć i zrelaksować się na ławeczkach, delektując się koncertem finałowym Laureatów Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej „Around The Music”, jak również występem członków Studia Piosenki działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie. Mieliśmy również okazję podziwiać naszą utalentowaną młodzież w międzyszkolnym pokazie talentów.
Organizatorzy i sponsorzy Pikniku zadbali nie tylko o ucztę duchową uczestników imprezy.
W regeneracji utraconych sił pomogła konsumpcja przysmaków ze stoisk przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.
Wiosenna wycieczka do Warszawy
Dzień 16 czerwca to „wycieczkowy” dzień dla klas I- III i również „wycieczkowa” pogoda- czyli ciepła, słoneczna i przyjemna. Ten dzień spędziliśmy aktywnie zwiedzając naszą stolicę- Warszawę- spacerując po Wilanowie, Łazienkach Królewskich, Trakcie Królewskim i Starówce. Dużo chodziliśmy, dużo widzieliśmy, wszystko nam się podobało, choć zmęczenie dokuczało. Ale jak na prawdziwych turystów przystało nikt nie narzekał, tylko czasami czegoś do siedzenia szukał.
Na początku uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. „Wizyta u króla” w Pałacu w Wilanowie. Z miłą p. przewodnik, która pięknie opowiadała o życiu królewskiej rodziny zwiedziliśmy letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Podziwialiśmy bogaty wystrój królewskich apartamentów, a Igor z kl. III mógł poczuć się jak mieszkaniec zamku i „przyodziać” szaty królewskie.
Następny punkt programu to „Łazienki króla Stasia” – spacer po letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego- Łazienkach Królewskich. Skąd się wzięła nazwa Łazienki Królewskie? Jak wyglądało królewskie życie? Czy król musiał pracować, czy się nudził? Czy do Łazienek, swojego “letniego domku” przyjeżdżał na wakacje? Kto odwiedzał króla w Łazienkach i jak spędzali czas królewscy goście? Razem z przewodnikiem, dzieci poznawały tajemnice Łazienek i ich mieszkańców. Dowiedziały się, dlaczego w letniej rezydencji króla Stasia były aż trzy teatry, komu służył Biały Domek, dlaczego kuchnia mieściła się w specjalnym budynku, Wielkiej Oficynie. Te i wiele innych tajemnic poznaliśmy spacerując po Ogrodach Łazienek Królewskich.Po smacznym obiadku udaliśmy się na ostatnią trasę zwiedzania, czyli Trakt Królewski i Starówka. Tu mogliśmy zakupić warszawskie pamiątki i pełni miłych doznań i wrażeń wróciliśmy do domu.
Konkurs Albus z biologii
W kwietniu odbył się Ogólnopolski Konkurs ALBUS z biologii i przyrody. Wzięli w nim udział uczniowie kl. IV - VII. Laureatką tego konkursu została Patrycja Czapla, zajmując 10 miejsce. Dyplom wyróżnienia otrzymuje Paulina Wierzejska za 11 miejsce i Jacek Nowosielski za miejsce 15. Na uwagę zasługuje również Zuzanna Rzążewska - 16 miejsce z przyrody. Gratulujemy wysokich osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów w nowym roku szkolnym.
III Finałowy Turniej Szachowy
Trzecia - wiosenna edycja Finałowego Turnieju Szachowego organizowanego przez MSCDN w ramach projektu Szachy w mazowieckiej szkole przyniosła dość umiarkowany, ale jednak sukces, bowiem nasz jedyny reprezentant, uczeń klasy II Jan Domański zajął w swojej kategorii wiekowej szóste miejsce, a wśród chłopców miejsce 5. To całkiem nieźle jak na etap wojewódzki. Jasiowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A żałować można jedynie, że jego klasowa koleżanka - Hania z przyczyn niezależnych nie wzięła udziału w turnieju.
Na koniec roku szkolnego, pragniemy podziękować wszystkim szachistom, którzy wytrwale pracowali przez cały rok szkolny, a zwłaszcza tym, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
Wesołe zabawy z okazji Dnia Dziecka
Dnia 7 czerwca z okazji Dnia Dziecka odwiedzili naszą szkołę i przedszkole animatorzy AnimekBus.
Imprezę na świeżym powietrzu rozpoczęły tańce integracyjne i animacyjne. Wiele radości i śmiechu było podczas przechodzenia w tunelu animacyjnym. Dzieci chętnie bawiły się w mobilnej sali zabaw: w basenie z kulkami, na zjeżdżalniach i na dwupoziomowym torze przeszkód. Wszystkie dzieci bawiły się w wiosce indiańskiej, gdzie otrzymały pióropusze i dowiedziały gdzie mieszkają Indianie oraz jak nazywają się ich domy. Poznały okrzyk indiański i ich zwyczaje. Wiele radości dostarczyła dzieciom zabawa z ogromnymi bańkami mydlanymi, a chętne dzieci pozwoliły sobie na pomalowanie twarzy i zrobienie brokatowego tatuażu na ręku.
W trakcie zabawy dzieci zjadły obiad, a później częstowały się przekąskami, które zostały przygotowane przez rodziców.
Pod koniec imprezy wszyscy zrobili sobie zdjęcie z żywą maskotką z bajki Psi patrol.
Podczas zabaw wszyscy starali się przestrzegać zasad kulturalnej i bezpiecznej zabawy oraz spokojnie oczekiwali na swoją kolej podczas malowania twarzy i tatuażu na ręku.
Był to udany dzień. Pogoda nam dopisała. Wszyscy świetnie się bawili i w doskonałych humorach pod opieką rodziców wrócili do domów lub udali się na dyżur.
Wycieczka klasy czwartej
W dniu 6 czerwca klasa IV postanowiła wybrać się na wycieczkę z okazji Dnia Dziecka. Naszym obiektem westchnień w tym roku stał się Park linowy o nazwie Park Przygody w Siedlcach przy ulicy Wrzosowej 8. Wczesnym rankiem autobusem miejskim wyjechaliśmy z Czurył. Pogoda tego dnia była bardzo słoneczna, chcieliśmy więc maksymalnie wykorzystać czas na powietrzu.
Najpierw naszą uwagę skierowaliśmy na trasy linowe. Po profesjonalnym szkoleniu przez instruktora obiektu i przebrnięciu przez tor testowy spróbowaliśmy swoich sił samodzielnie. Czterem osobom z nas i Pani Monice udało się przejść trasę średnio trudną. Pozostali zmierzyli się z trasą łatwą. Później mieliśmy czas wolny i mogliśmy korzystać do woli ze wszystkich atrakcji na całym obiekcie. Było dużo wesołej zabawy, mnóstwo śmiechu i radości! Zapamiętamy tę wycieczkę na długo!!!
Archiwum Aktualności