W klasie piątej obył się klasowy konkurs Mistrza Tabliczki Mnożenia. Uczniowie zmierzyli się ze znajomością tabliczki mnożenia jak i dzielenia. Nad przebiegiem jak i w sprawdzaniu pomogli rodzice, którzy także współfinansowali nagrody i drobne upominki dla wszystkich uczestników konkursu. Wśród uczniów wyłoniono czworo Mistrzów Tabliczki Mnożenia: Karolinę Królak, Wiktorię Radzikowską, Maję Ługowską i Krystiana Klimaszewskiego. Ta czwórka weźmie udział kolejnych zmaganiach na etapie szkolnym. Uczniom gratulujemy, a rodzicom dziękujemy za udział i pomoc.
Wycieczka do kręgielni
Dnia 10 grudnia uczniowie klas I – IV wraz z wychowawcami wybrali się do Kręgielni Factory, wyjazd ten był zorganizowany z okazji Mikołajek. Każdy wyjazd poza mury szkoły jest wielką frajdą, a uczniowie mają okazję do wspólnego spędzenia czasu, pośpiewania w autokarze oraz do świetnej zabawy. Tak też było i tym razem. W tym dniu mieliśmy całą salę dla siebie, więc miejsca na torach było dużo. Nie ważne były umiejętności, ważna była zabawa i emocje. Uczniowie mieli do dyspozycji kilka torów, dzięki czemu mogli zmierzyć się między sobą i poczuć nutkę zdrowej rywalizacji. Trzeba przyznać, że wszyscy świetnie sobie radzili, nawet ci, którzy grali w kręgle po raz pierwszy. Współzawodnictwo na torze okazało się świetną zabawą również dla opiekunów wycieczki. Zasady gry są bardzo proste, dlatego każdy sobie świetnie radził, a niektórzy wykazali się ciekawymi pomysłami na celne rzuty. Nieliczni mogą pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami, dzięki czemu wzmocnili swoje poczucie wartości i zaszczepili w sobie chęć powrotu na kręgielnię. Wśród uczestników nie było nikogo, kto by się źle bawił, albo nudził.
Po wyczerpującej grze czekała na wszystkich przepyszna pizza. Niestety dwie godziny szybko minęły i trzeba było wracać do szkoły. Mamy nadzieję, że ten sportowy dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów i już niebawem zorganizujemy kolejny wyjazd na kręgielnię. Wielu już nie może doczekać się następnego …
XV Szkolny Turniej Warcabowo-Szachowy
Jubileuszowy turniej potwierdził kunszt mistrzowski wieloletnich i doświadczonych już zawodników, którzy niestety nie dali szansy swym młodszym kolegom na osiągnięcie zwycięstwa. Tak oto wśród laureatów mamy czterech uczniów z klasy VIII i jednego – zajmującego jednocześnie pozycję w szachach i warcabach – z klasy VII. Mimo tak znaczącego zdominowania podium przez najstarszych uczniów, nadzieja na zastępowalność pokoleń jest: oto młodzi, zdolni i ambitni zawodnicy z klas młodszych już dziś dzielą skórę na niedźwiedziu i obstawiają wyniki przyszłorocznego turnieju, w którym to właśnie oni będą wyznaczać nowe kanony strategii warcabowo–szachowej, notabene czego im życzymy. A oto zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju:
WARCABY:
1. Maciej Zdanowski kl. VIII
2. Mirosław Krasuski kl. VII
3. Cezary Kupiński kl. VIIISZACHY:
1. Piotr Celiński kl. VIII
2. Jakub Młynarz kl. VIII
3. Mirosław Krasuski kl. VII
Święty Mikołaj w naszej szkole
Jest taki szczególny dzień raz w roku, szczególnie ważny dla wszystkich dzieci. To 6 grudnia. Dzień, w którym wspominamy Świętego Mikołaja, najbardziej ulubionego świętego przez wszystkie dzieci. W tym dniu dzieci czekają na spotkanie z nim, na niespodzianki, prezenty, które przynosi św. Mikołaj i obdarowuje nimi „grzeczne” dzieci. Niesie wszystkim dzieciom uśmiech i radość. Ale św. Mikołaj przychodzi nie tylko do prywatnych domów. Odwiedza również szpitale, przedszkola, domy dziecka i szkoły. Św. Mikołaj zaszczycił swoją obecnością również i naszą szkołę. Ale zanim obdarował nas słodyczami wcześniej młodsze dzieci musiały się zmagać z zadaniami, które wyznaczył w swoim liście do nas. Okazuje się jednak, że przed Świętym nic się nie ukryje. Dowodem tego jest, że oprócz upominku, niektórzy z naszych uczniów otrzymali także rózgę.
List od królowej Elżbiety II
Uczniowie klasy IV otrzymali dzisiaj niezwykłą niespodziankę - list prosto z Pałacu Buckingham od królowej Elżbiety II. "Her Majesty" dziękuje za pamięć oraz kartkę z życzeniami z okazji 72 rocznicy zawarcia związku małżeńskiego z księciem Filipem. Uczniowie byli bardzo podekscytowani faktem, że ich list został przeczytany przez królową i już nie mogą się doczekać kolejnej korespondencji z rodziną królewską.
Wycieczka do Warszawy
26 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami zaprzyjaźnionej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ługach Wielkich pojechali na wycieczkę do Warszawy. W Pałacu Kultury i Nauki zobaczyli nietypową wystawę pająków, która wbrew pozorom cieszyła się sporym zainteresowaniem. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Ewolucji, gdzie pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o dinozaurach, skamielinach, śladach i pracach paleontologicznych. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w rodzinnej fabryce bombek FOGIEL. Tam poznaliśmy historię fabryki i kolejne etapy powstawania i ręcznego zdobienia bombek. Na koniec każdy mógł ozdobić taką bombkę według własnego pomysłu i zabrać do domu.
Najmłodsi w Centrum Kultury i Sztuki
Dnia 19 listopada dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Czuryłach oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Cielemęcu wybrały się na wycieczkę do Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, aby obejrzeć spektakl pt.: Świat Dorotki. To przedstawienie, które powstało na podstawie powieści L. Franka Bauma Czarnoksiężnik z Krainy Oz. Scenariusz Świata napisała Milena Rytlewska, w reżyserii Roberta Protasewicza, wystawiony przez aktorów Teatru Es. Tematem przewodnim spektaklu jest wiara w siebie, o możliwości spełniania własnych marzeń, o tym, że wszystko zależy przede wszystkim od nas. Celem wycieczki było rozbudzanie wrażliwości na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem. Podczas oglądania spektaklu w teatrze dzieci z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!!!
Gminne Obchody Święta Niepogległości
Każdego roku w Zbuczynie organizowane są Gminne Obchody Święta Niepodległości. O godzinie 10.00 w Kościele parafialnym w Zbuczynie odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę z udziałem Władz Gminy Zbuczyn, Pocztów Sztandarowych Straży Pożarnych oraz Pocztów Sztandarowych Szkół z naszej gminy. Do kościoła przybyli licznie mieszkańcy gminy. Podczas mszy Szkołę Podstawową w Czuryłach godnie reprezentował Poczet Sztandarowy złożony z uczniów klasy VIII i VII pod opieką pani Marii Winek i pani Edyty Guzowskiej. Druga część uroczystości miała miejsce przy Pomniku Poległych Obrońców Ojczyzny.
Narodowe Święto Niepodległości
Dnia 8 listopada odbyła się uroczystość z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie: Jacek Nowosielski z kl. II i Amelia Ługowska z kl. VIII przedstawili swoje prezentacje nt. 11 listopada 1918 r., które przybliżyły nam polską drogę do wolności. Po prezentacjach odbył się koncert pieśni patriotycznych: Śpiewamy dla Niepodległej. Swoje ulubione pieśni i piosenki śpiewali uczniowie i nauczyciele. Na zakończenie uroczystości członkowie Szkolnego Koła Caritas i Wolontariatu zapalili znicze przed pomnikami pamięci ofiar katyńskich.
Fun with words
Klasa trzecia dołączyła do międzynarodowego projektu e-twinning: Fun with words, którego celem jest nauka słownictwa w bardziej efektywny i atrakcyjny sposób. Uczniowie tworzą prace plastyczne za pomocą, lub z użyciem słów w języku angielskim i polskim, a ich efekty prezentowane są na specjalnej tablicy E-twinning corner oraz na platformie Twinspace. Dodatkowo dzieci nagrywają filmiki, wykonują zdjęcia i wymieniają się informacjami oraz doświadczeniem z uczniami z innych krajów europejskich.
Projekt trwa od października do czerwca. W każdym miesiącu uczniowie otrzymują określone zadanie. W październiku naszym celem było przygotowanie kącika e-twinning oraz przedstawienie siebie innym uczestnikom projektu. Nasze prace możecie podziwiać w galerii zdjęć.
SKO to jest TO
Klasa III pod kierunkiem wychowawczyni pani Renaty i pedagoga wspomagającego pani Urszuli przygotowała przedstawienie promujące ideę oszczędzania. Na ten temat wypowiadało się już wielu światłych ludzi, znamy również przysłowia, które przekonują, że oszczędzać warto. Wszystkie te mądre myśli zostały zaprezentowane w trakcie występu trzecioklasistów, co widać na przedstawionych zdjęciach. Nie tylko o oszczędnościach pieniężnych była mowa, ale także o wodzie, prądzie, czy książkach, które też powinny być oszczędzane. Zaczarowane pudełko, które było rekwizytem podczas przedstawienia, to nic innego, tylko skarbonka, lub książeczka SKO, którą może mieć każdy. Tak jak informuje nas nasze polskie przysłowie, a jak wiadomo przysłowia są mądrością narodu: GROSZ OSZCZĘDZONY, MOŻE UROSNĄĆ W MILIONY, więc do oszczędzania zachęcamy, a nawet gorąco namawiamy.
Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!
30 października naszą szkołę odwiedził przedstawiciel siedleckiego WORD-u. Przeprowadził on z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami klasy I zajęcia na temat zasad zachowania w ruchu drogowym. Szczególną uwagę zwrócił na przepisy, których muszą przestrzegać piesi. Dzieci i ich opiekunowie zaopatrzeni zostali w znaczki odblaskowe, a „zerówka” otrzymała odblaskowego węża, który uporządkuje ich spacery po okolicy. Działania przeprowadzone w naszej szkole są częścią akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!- Bezpieczny pierwszoklasista” prowadzonej pod patronatem Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego, Przewodniczącego Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Konkursy z Centrum Edukacji Szkolnej
W dniach od 21 do 25 października chętni uczniowie klas IV-VIII z naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskich Konkursach Multitest z języka angielskiego, matematyki, biologii i geografii organizowanych przez Centrum Edukacji Szkolnej. Życzymy im sukcesów. Wyniki poznamy w grudniu.
International Cultural Bridge
Z przyjemnością zawiadamiamy, że od października jesteśmy częścią wielkiej rodziny eTwinnig, dołączyliśmy bowiem do dużego międzynarodowego projeku trwającego od października aż do czerwca, w którym będziemy co miesiąc mieli do wykonania różne zadania. Najpierw zajmiemy się zapoznaniem projektowych partnerów z naszym krajem i naszą szkołą. W projekcie uczestniczy klasa 6 oraz 18 innych szkół z Azebejdżanu, Rumunii, Turcji, Włoch oraz Polski. Zobaczcie pierwsze efekty naszej pracy.
Nauka w las nie wiedzie, a z lasu wyprowadza
Tym razem po naukę klasy młodsze I - III wybrały się właśnie do lasu. Dzięki gościnności Panów Leśników z Nadleśnictwa Domanice mogliśmy spędzić kilka godzin w pięknej, jesiennej scenerii, na łonie natury leśnej. Pogoda nam dopisała, nie wiało, nie padało, ale słoneczka też nie było za dużo. Niespodzianką dla wszystkich było przypadkowe spotkanie ze Strażą Leśną. W trakcie wizyty odbyliśmy długi spacer leśnymi duktami słuchając ciekawych opowieści o zwierzętach i roślinach naszych lasów. Klasa III miała okazję utrwalić swoją wiedzę na temat warstw lasu, a młodsze klasy tę wiedzę mogły posiąść. Byli też tacy, którzy zajęli się grzybobraniem, a w tym roku na brak grzybów w runie leśnym nie można narzekać. Pan leśnik - Krzysztof udzielił nam też kilku cennych wskazówek na temat grzybobrania.
Historia na żywo
23 października gościliśmy w naszej szkole Grupę Artystyczną Partia z pokazem historycznym poświęconym tematyce II wojny światowej. Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. o: walce Polaków z dwoma okupantami, legendzie hubalczyków, organizacji polskiego ruchu oporu, czy interesujących i mało znanych faktach z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego. Zaś wielką gratką dla naszych uczniów okazała się możliwość zobaczenia, dotknięcia i przymierzenia się do różnego rodzaju militariów z tamtej epoki: granatów, pistoletów, broni maszynowej, przeciwczołgowej, umundurowania polskich formacji zbrojnych z czasów okupacji i wojskowych przedmiotów codziennego użytku. …A fotograf miał pełne ręce roboty, czyli spotkanie można zaliczyć do udanych.
Look! I'm speaking emoji
W klasach VI-VIII na lekcjach języka angielskiego od tamtego roku szkolnego funkcjonuje MAGIC BLUE BOX. Jest to pudełko z losami, na których umieszczone są informacje z różnymi tajemniczymi nagrodami. Losować ma prawo osoba, która wyróżniła się aktywnością na zajęciach. Czasami są to naprawdę zaskakujące niespodzianki... Popatrzcie, co wylosowała Elwira z klasy VII! Miała za zadanie przynieść coś kreatywnego związanego z lekcją. Idealnie zrealizowała swoje wyzwanie, bo czytaliśmy tekst o emotkach.
XIV Konkurs Piosenki Religijnej w Dziewulach
Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca mają. Źli ludzie wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają (Johan Wolfgang von Goethe)
22 października 2019 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w XIV Konkursie Piosenki Religijnej w Dziewulach. W kategorii przedszkola i uczniowie klas I-III, usłyszeliśmy Paulinkę Wierzejską z kl. III w piosence: Ty tylko mnie poprowadź, za wykonanie której otrzymała wyróżnienie. W kategorii uczniowie z klas IV-VI, wystąpiły Beata Kupińska i Wiktoria Ostojska z kl. V. Dziewczęta zaśpiewały piosenkę: Dobra Matko i Królowo z Jasnej Góry, a w kategorii klas VII-VIII, Maja Cielemęcka i Ewelina Guzowska z klasy VII wykonały piosenkę: Wierzę w Ciebie Panie. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami od sponsorów. Paulince gratulujemy wyróżnienia.
Serki w różnych smakach
W październiku dzieci z Oddziału przedszkolnego poznawały wiadomości z cyklu: Co z czego otrzymujemy i tak między innymi dowiedziały się, z czego zrobione jest szkło, z czego powstaje chleb, ser czy masło.
18 października w ramach zajęć dzieci pod okiem pani Małgosi wykonywały serki smakowe. Każdy przygotował na swoim stoliku twarożek, śmietankę i produkty niezbędne do wykonania swojego ulubionego serka. Wkrótce w klasie zapachniało wiosną, a przed dziećmi pojawiły się serki o smaku rzodkiewkowym, szczypiorkowym, truskawkowym i malinowym, po czym nastąpiła wspólna degustacja.
Były to zajęcia mające na celu poznanie sposobu na zrobienie prostej potrawy oraz zachęcanie dzieci do wspólnego i samodzielnego przygotowywania posiłków, a także bezpiecznego posługiwania się nożem i widelcem w pracy.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieciom produktów.
Tym, którzy prowadzą nas do żródeł wiedzy
Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się (Jan Kurczab)
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasa V przygotowała humorystyczną część artystyczną, zawierającą scenki z życia uczniów i nauczycieli. Były także życzenia i kwiaty od uczniów oraz pyszny tort od rodziców. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły w tym dniu ich święta życzymy mądrych uczniów, pogody ducha, cierpliwości, satysfakcji z wykonywanej pracy a w życiu osobistym – szczęścia.
Archiwum Aktualności