e-Twinning
O projekcie
Program e-Twinning – europejska współpraca szkół
W roku 2010 Szkoła Podstawowa w Czuryłach przystąpiła do międzynarodowego programu e-Twinning. Program ten umożliwia placówkom oświatowym prowadzenie projektów edukacyjnych we współpracy ze szkołami europejskimi, przy wykorzystaniu technologii-komunikacyjno – informacyjnych (ITC). Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który jest częścią unijnego programu „Uczenie się przez całe życie”. Dzięki wykorzystaniu Internetu uczniowie maja szansę współpracować z rówieśnikami z całej Europy. Podczas realizacji projektów uczniowie:
- Doskonalą znajomość języków obcych
- Poznają inne kultury
- Uczą się zaistnieć w kulturze globalnej, jednocześnie nie tracąc własnej tożsamości
- Promują swój kraj i własną kulturę
Nasze działania
_______________________________________
2010/2011
W roku szkolnym 2010/11 w ramach programu SP w Czuryłach nawiązała współpracę ze szkołą podstawową z Włoch (Castel Mela). Uczniowie z klasy VI wraz z włoskimi rówieśnikami zrealizowali projekt zatytułowany Let’s say it with flowers (Powiedz to kwiatami). Projekt poświęcony został przedstawieniu symboliki kwiatów oraz ich barw. Uczniowie z każdego z krajów wymieniali się materiałami dotyczącymi tej symboliki w ich kulturze. Częścią poprzedzającą meritum współpracy było wzajemne poznanie się – uczniowie korespondowali w języku angielskim, wymieniając się informacjami na temat swojego kraju, zamieszkiwanego przez nich regionu, życia szkolnego a także świąt i tradycji z nimi związanych. Współpraca ta polegała na wykorzystaniu narzędzi ITC takich jak: prezentacje PPT, zdjęcia cyfrowe, komunikatory oraz filmy. Uwieńczeniem współpracy było wspólne przeprowadzenie lekcji - przy użyciu komunikatora internetowego, kamery i ekranu - na temat symboliki kwiatów w Polsce i we Włoszech. Projekt otrzymał nie tylko Krajową, ale również Europejską Odznakę Jakości. Krajowa Odznaka Jakości jest przyznawana wybitnym projektom eTwinning i wskazuje osiągnięcie określonego krajowego i europejskiego standardu. Odznaka Jakości jest przyznawana jako: Krajowa Odznaka eTwinning oraz Europejska Odznaka eTwinning. Europejska Odznaka Jakości przyznawana jest przez Centralne Biuro Programu eTwinning nauczycielom działającym w partnerstwach, które zdobyły Krajową Odznakę eTwinning i których projekty uznawane są za wybitne z europejskiego punktu widzenia.
_______________________________________
2012/2013
Projekt Nauka o lesie (Learning about forest) zrealizowany został w roku szkolnym 2012/13 z uczniami klasy III. Szkoły partnerskie projektu pochodziły z Cypru, Rumunii, Estonii, Turcji oraz Węgier. Uczniowie mieli możliwość komunikacji z rówieśnikami z zagranicy poprzez stworzony specjalnie w tym celu portal TwinSpace służący do zbierania materiałów związanych z realizacją projektu. W ramach projektu organizowane zostały dodatkowe zajęcia poświęcone wybranej tematyce, w czasie których uczniowie zapoznani zostali z terminologią anglojęzyczną odnoszącą się do projektu, nabyli umiejętności poruszania się po platformie TwinSpace oraz wykonywali ćwiczenia zaplanowane w harmonogramie działań. Projekt odznaczony został Krajową Odznaką Jakości.
______________________________________
2017/2018
Piosenki urodzinowe (Different Birthday Songs)
Projekt jest realizowany z uczniami oddziału przedszkolnego. Partnerami w projekcie są szkoły i grupy przedszkolne z Hiszpanii, Estonii, Turcji, Bośni i Hercegowiny, Słowacji, Serbii, Wielkiej Brytanii, Czech i Grecji.
Zasadniczym celem projektu jest zaprezentowanie przez uczniów narodowej piosenki śpiewanej na urodziny. Uczniowie mają również okazję do zaprezentowani informacji na temat swojego kraju, szkoły a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii materiały udostępniane są w interesujących formach graficznych (zdjęcia, mapy) oraz audiowizualnych (filmy, z wykorzystaniem aplikacji padlet etc.).
Uczniowie oddziału przedszkolnego zaśpiewali piosenkę urodzinową w języku polskim, a następnie ich wykonanie zostało zaprezentowane szkołom partnerskim. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania podobnych piosenek w językach partnerów projektu.
Formy realizacji projektu zostały dostosowane do wieku uczniów i cieszy się on dużym ich zainteresowaniem. Szczególnie interesującym elementem jest kontakt z językiem angielskim i innymi językami europejskimi, oraz możliwość zobaczenia, jak wyglądają zagraniczne szkoły i przedszkola.
Listowni przyjaciele (Little Pen Pal Friends)
Projekt realizowany jest przez uczniów klasy I i II wspólnie ze szkołami partnerskimi z Włoch i Jordanii i Mołdawii. Celem projektu jest wykonanie mapy geograficznej obejmującej kraje projektu i ich oznaczenie poprzez nadsyłane w trakcie realizacji projektu materiały.
W ramach realizacji projektu uczniowie nie tylko będą korespondować z uczniami ze szkół partnerskich, ale również nabywać wiadomości na temat krajów i miast partnerskich, przede wszystkim poprzez wymianę informacji na temat historyczne miejsc z nimi związanych.
Realizacja projektu zaplanowana została na okres trzech miesięcy. W trakcie projektu uczniowie mają pozostawać w kontakcie zarówno poprzez wykorzystanie narzędzi multimedialnych a także w tradycyjnym kontakcie listownym.
Pierwszy miesiąc współpracy zostanie poświęcony na przedstawienie szkół i uczniów. Oprócz prezentacji multimedialnych, zdjęć oraz krótkich filmów, uczniowie wezmą udział w video-konferencji. W kwietniu uczniowie prześlą sobie wzajemnie listy wraz z informacjami na temat swojej osoby, szkoły oraz kraju, wraz z materiałami, które następnie umieszczone zostaną na przygotowywanej mapie. W ostatnim miesiącu współpracy uczniowie wspólnie z nauczycielem przygotują mapę oraz umieszczą na niej otrzymane materiały.
Dar serca (The Monument of Heart)
Uczniowie klasy trzeciej wezmą udział w realizacji projektu związanego z dobroczynnością lokalnej społeczności. Projekt jest realizowany ze szkołą partnerską z Włoch. Obie placówki mają w swojej okolicy instytucję będącą świadectwem dobrego serca.
W przypadku naszej szkoły wybór padł na Izbę Pamięci w położoną w Tarczach. Jest to przykład wyjątkowej inicjatywy mieszkańców, którzy postanowili pozostawić w darze przyszłym pokoleniom świadectwo dawnej historii. Jest to inicjatywa o tyle cenniejsza, że we współczesnym świecie nastawionym na postęp i żyjącym raczej planami przyszłości, bardzo często historia i tradycja są zaniedbywane.
Zasadniczym działaniem będzie wizyta w Izbie Pamięci oraz przygotowanie na jej temat materiałów – prezentacji multimedialnej oraz krótkich filmików w aplikacji padlet. W finalnej części projektu uczniowie szkół partnerskich zaprezentują lokalne dary serca, między innymi poprzez wykonanie plakatu z wykorzystaniem techniki „przedłużonej rzeczywistości” (Augmented Reality), promującego miejsce. W ramach realizacji projektu uczniowie zaprezentują również informacje o sobie, swojej szkole, miejscowości oraz kraju.
______________________________________
2019/2020
Parasol w jesiennych kolorach (Decorate an umbrella in alumn colours)
Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy drugiej uczestniczą w projekcie, mającym na celu kultywowanie miłości do natury. Projekt realizowany jest z wieloma szkołami z Europy, m.in. Litwy, Grecji, Turcji, Chorwacji, Rumunii, Włoszech, Słowacji i Wielkiej Brytanii.
Zadaniem uczniów jest udekorowanie parasola motywem jesiennym oraz opublikowanie na platformie Twinspace relacji z całego procesu twórczego. Każdy uczestnik projektu ma dostęp do galerii zdjęć i może podziwiać wystawę prac innych uczniów.
Celem projektu jest rozwijanie w dzieciach kreatywności, autoekspresji, poczucia smaku estetycznego i zdolności do współpracy w procesie twórczym oraz promowanie współpracy pomiędzy szkołami z całej Europy.International Cultural Bridge
W październiku, listopadzie i grudniu uczniowie klasy VI wraz z nauczycielką jęz. angielskiego M. Tymińską wykonywali zadania związane z projektem "International Cultural Bridge" i prezentowali je swoim kolegom korespondencyjnym na stronach Twinspace oraz na gazetce w sali nr 5.
Najpierw zrobiliśmy ogólny plakat z najważniejszymi informacjami o naszych kraju, portfolio na temat naszej szkoły oraz "paszporty" uprawniające do kulturalnej podróży po państwach, z którymi jesteśmy w projekcie. Przygotowywanie materiałów, komponowanie plakatu, przyklejanie wycinków, wykonanie paszportów, ich uzupełnianie danymi osobowymi oraz inne prace na bieżąco fotografowaliśmy i zamieszczaliśmy na stronach projektu.
W listopadzie dzieci wzięły udział w międzynarodowym konkursie na logo projektu. Naszą reprezentantką jednogłośnie została wybrana Julita, która zrobiła najlepszy szkic, łączący wszystkie kraje uczestniczące w tym przedsięwzięciu. Następnie p. Tymińska założyła wszystkim uczniom konta do logowania się na stronę projektu. Dzięki nim dzieci mogły głosować na wybrane logo, jak również poruszać się po stronach projektu i nawiązywać korespondencję z rówieśnikami z innych krajów.
Pomimo, że nasze logo nie wygrało to jesteśmy dumni, że wzięliśmy udział, bo tylko kilka szkół z 18 wystawiło swoje propozycje.
Zadaniem listopadowym było też zapoznanie naszych partnerów z hymnem Polski (przesłaliśmy jego fragmenty przetłumaczone na jęz. angielski i kopię oryginalnego zapisu nutowego) i godłem, które postanowiliśmy wykonać sami z odrysowanych naszych dłoni, aby podkreślić współpracę, jedność i równość wszystkich Polaków w wyznawaniu wartości patriotycznych.
Grudniowe zadania skupiły się natomiast wokół wspólnego spożycia posiłku i integracji zespołu klasowego. Taką okazję mieliśmy dwa razy: podczas mikołajek, kiedy to zjedliśmy wspólnie zamówioną pizzę i bawiliśmy się w różne zabawy oraz w trakcie naszej klasowej Wigilii, gdy podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia i rozmawiając o tradycjach i zwyczajach w naszych domach rodzinnych.
Fotorelacje z wykonania naszych comiesięcznych zadań na bieżąco zamieszczaliśmy na platformie Twinspace projektu "International Cultural Bridge between countries" dzieląc się naszymi spostrzeżeniami na różne tematy oraz poznając kulturę, tradycje i zwyczaje państw będących w projekcie, zgodnie z jego założeniami.Christmas Cards
Projekt realizowany był przez uczniów klas 4 i 5 wspólnie ze szkołami z Turcji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Macedonii, Albanii, Francji. Celem projektu było wykonanie kartek bożonarodzeniowych z życzeniami w języku ojczystym i angielskim. Uczniowie poznali słownictwo oraz tradycje świąteczne w różnych krajach.
Fun with words
Uczniowie klasy trzeciej dołączyli do międzynarodowego projektu e-twinning „Fun with words”, którego celem jest nauka słownictwa w bardziej efektywny i atrakcyjny sposób. Uczniowie tworzą prace plastyczne za pomocą lub z użyciem słów w języku angielskim i polskim. Ich prace prezentowane są na specjalnej tablicy „E-twinning corner” oraz na platformie Twinspace. Dodatkowo dzieci nagrywają filmiki, wykonują zdjęcia i wymieniają się informacjami oraz doświadczeniem z uczniami z innych krajów europejskich.
Projekt trwa od października do czerwca. W każdym miesiącu uczniowie otrzymują określone zadanie. W projekcie biorą udział uczniowie z Azerbejdżanu, Rumunii, Grecji, Turcji, Chorwacji, Hiszpanii i Słowacji.
Projekt eTwinning
W styczniu samodzielnie wykonaliśmy kartki pocztowe z życzeniami świątecznymi dla kolegów i koleżanek z eTwinningu. W lutym zredagowaliśmy listy o naszej szkole i klasie. Każdy uczeń indywidualnie przygotowywał też pocztówkę i pisał własnoręcznie kilka zdań o sobie w języku angielskim. Otrzymaliśmy także kilka listów od naszych korespondencyjnych przyjaciół z Rumunii i Turcji. Bardzo dużo radości sprawiły nam wiadomości i własnoręcznie wykonane kartki z zagranicznymi krajobrazami oraz życzeniami zaadresowane indywidualnie do każdego ucznia. Marzec i kwiecień przebiegały pod znakiem zapoznawania eTwinningowych przyjaciół z naszym dziedzictwem kulturowym i rękodziełem ludowym. Otrzymaliśmy dużo przepisów kulinarnych na typowe dania tureckie (jak na przykład oryginalny kebab turecki) i rumuńskie. Sami również wysłaliśmy zredagowane po angielsku przepisy na tradycyjne dania polskie, takie jak żurek, bigos, rosół, racuchy i pierogi.W maju motywami przewodnimi projektu były sławne osobistości danego kraju oraz ekologia. Klasa VI zapoznała się z informacjami w języku angielskim na temat Marii Skłodowskiej - Curie i Fryderyka Chopina oraz tematyką proekologiczną. Mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę dzięki zamieszczonym przez naszych przyjaciół filmikach takich jak "Climate change explained" lub "Climate change in animation".
Czerwiec zaś upłynął na podsumowaniu tego całorocznego projektu. Był to ogrom dodatkowej pracy w trakcie trwania roku szkolnego, ale też wspaniała okazja na rozwijanie zainteresowań, poszerzanie kontaktów międzynarodowych, podnoszenie poziomu języka angielskiego oraz znakomita wycieczka kulturalna, dzięki której mogliśmy dowiedzieć się o innych kulturach europejskich.
Za aktywny udział w tym międzynarodowym projekcie "International Cultural Bridge between countries" otrzymaliśmy certyfikat z życzeniami dalszego efektywnego rozwoju.______________________________________
2020/2021
Traditional Handmade Xmas Cards and Decorations W listopadzie 2020 nauczyciel języka angielskiego w oddziale przedszkolnym Katarzyna Kozak przystąpiła do projektu eTwinning „Traditional Handmade Xmas Cards and Decorations” realizowanego ze szkołami między innymi z Belgii, Niemiec, Cypru, Serbii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Tunezji, Słowacji i Grecji. W ramach realizacji projektu uczniowie każdej ze szkół partnerskich przygotują samodzielnie wykonane ozdoby choinkowe, które następnie zostaną wysłane do innych szkół biorących udział w projekcie. Każda ze szkół następnie udekoruje choinki szkolne ozdobami otrzymanymi ze szkół partnerskich.
Niezależnie od realizacji zasadniczego zadania uczniowie zostaną zaznajomieni z informacjami na temat krajów partnerskich projektu (hymn, flaga, położenie na mapie). Przesyłane na platformę Twin Space materiały związane z realizacją działań (zdjęcia, filmy) również zostaną zaprezentowane w trakcie zajęć. Tematyka bożonarodzeniowa zostanie wzbogacona o wysłuchanie kolęd w językach narodowych krajów partnerskich projektu. Niewątpliwie projekt przyczyni się do promocji szkoły oraz Polski na arenie międzynarodowej a także do kształtowania wśród uczniów postawy otwartości wobec innych narodów i kultur.
______________________________________
2021/2022
WINTER IS COMING
Uczniowie klasy III biorą udział w projekcie międzynarodowym e-twinning "Winter is coming". Projekt polega na wykonywaniu co miesięcznych zadań związanych z otaczającą nas przyrodą i zmianami zachodzącymi w niej. Celem projektu jest pogłębienie świadomości uczniów o otaczającym nas świecie, porach roku oraz przygotowaniach do nadchodzącej zimy w różnych zakątkach świata. Uczniowie rozwijają kreatywność i umiejętność posługiwania się językiem obcym, uczą się współpracy, poznają dzieci z całego świata oraz ich kulturę, a także dzielą się swoimi pomysłami.CULTURE FESTIVAL
W roku szkolnym 2021/22 w Szkole Podstawowej w Czuryłach zrealizowany został projekt eTwinning „Culture Festival”. W działania projektowe zaangażowani zostali uczniowie klasy VI pracujący pod kierunkiem nauczyciela historii i języka angielskiego p. Katarzyny Kozak. W projekcie wzięły udział szkoły z Francji, Rumunii, Litwy, Włoch, Bułgarii, Turcji, Hiszpanii oraz Macedonii. Współpraca ukierunkowana została na wymianę informacji na temat własnego kraju, języka i kultury, zarówno w języku angielskim jak i języku ojczystym.
Pierwszy etap realizacji projektu poświęcony został zaprezentowaniu szkoły oraz przekazaniu najważniejszych informacji na temat swojego kraju. Na stronie projektu (platforma TwinSpace) udostępniane były materiały zarówno w postaci krótkich filmów jak i zdjęć, m.in. odnośnie celebracji ważnych uroczystości. Uczniowie ze szkoły w Czuryłach podzielili się relacją fotograficzną z przygotowanych przez nich obchodów Dnia Niepodległości.
Jedno z kolejnych działań obejmowało zorganizowanie konkursu na wykonanie maskotki projektu. Wygrał lew „Leonie” zaprojektowany przez uczniów z miasta Lyon. Następnie zadanie polegało na wykonaniu książki z przygodami „Leonie” . Uczniowie ze szkoły w Czuryłach przygotowali cyfrową książeczkę przy użyciu aplikacji „Story Jumper”. Każdy z uczestników wybrał jedno z miast w Polsce i zredagował kilka stron książeczki opisującej słynne miejsca, które zwiedził „Leonie”.
Realizowane działania objęły zorganizowanie lekcji zdalnych z jedną ze szkół biorących udział w projekcie. Uczniowie ze szkoły w Czuryłach spotkali się z uczniami ze szkoły w Lyonie. Spotkania miały miejsce w czerwcu 2022 i zostały poświęcone zarówno zaprezentowaniu języka ojczystego (tradycyjne piosenki) jak i komunikacji w języku angielskim.