• Nasz patron

• Jan Czesław Tajchert urodził się 1.07.1908r. w Siedlcach.

W 1928r. ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie

im. Józefa Piłsudskiego.

Od 1931r. pracował jako nauczyciel, a później kierownik w Szkole Podstawowej w Czuryłach. Był aktywnym działaczem społecznym.

Od 1936r. prowadził Związek Rezerwistów gminy Czuryły. Dużo pracy włożył w wykonanie Pomnika Poległym Żołnierzom 1920r.

w Zawadach. Pomagał w prowadzeniu organizacji społecznych i politycznych takich jak: PSL, Kółko Rolnicze.

23.03.1939r. został zmobilizowany a 1.09. rozpoczął szlak bojowy – był uczestnikiem bitwy nad Bzurą.

W październiku 1939r. wrócił do Czurył i zaczął pracować jako nauczyciel. Był założycielem i dowódcą Związku Walki Zbrojnej w Czuryłach.

W latach 1942 – 1943 prowadził tajne nauczanie oraz kurs rolniczy. Ukończenie go chroniło absolwentów od przymusowej pracy w Niemczech.

W 1942 r. zorganizował Szkołę Młodych Podoficerów. W czerwcu 1944r. współorganizował akcję „Burza”.

W lipcu 1944r. Niemcy opuszczając Siedlce, planowali wysadzić most kolejowy. Jan Tajchert był dowódcą akcji, która temu zapobiegła.

W sierpniu 1944r. Tajchert udał się do Lublina organizować Kuratorium Oświaty na Lubelszczyźnie.

We wrześniu tegoż roku wrócił do Czurył z misją organizacji Szkoły Powszechnej w Czuryłach.

28 października 1944r. w chłodny i słoneczny dzień NKWD aresztowało porucznika Jana Czesława Tajcherta.

30.03.1994r. Centralne Archiwum Federacji Służb Kontrwywiadu zawiadomiło, że: „… polski

obywatel Tajchert J. Cz. z wyroku Wojennego Trybunału skazany został na najwyższy wymiar kary

–  rozstrzelanie. Wykonanie wyroku miało miejsce 20.01.1945r. w mieście Brześć.

Informacji o miejscu pochówku nie ma.”