• Motywacja dziecka

        •  

           

          Jak motywować dziecko do wykonywania ćwiczeń logopedycznych w domu?

          Skuteczność terapii logopedycznej zależy w dużej mierze od systematycznej pracy dziecka  w domu.  Terapia jest bardziej efektywna  jeśli dziecko regularnie ćwiczy w domu razem z rodzicami. Zachęcam wszystkich do przeglądania zeszytu dziecka oraz do wykonywania i powtarzania ćwiczeń, które Państwo tam znajdziecie oraz w wielu opracowaniach poświęconych tematyce logopedycznej.

           

          Kilka uwag o pracy w domu
           

          Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że ćwiczenia w gabinecie logopedycznym raz w tygodniu to za mało, aby skutecznie wprowadzić prawidłowe nawyki w mowie dziecka, potrzebna jest  systematyczna praca w domu. Dziecko stopniowo przyzwyczaja się do tego, aby regularnie zwracać uwagę na to, jak mówi. W ten sposób wypracowuje u siebie mechanizm autokontroli mowy i sprawniej przejdzie etap utrwalania w mowie spontanicznej.

           

          Pamiętaj, że przykład idzie z góry, mów przy dziecku poprawnie,  nie mów niedbale, za szybko, nie używaj za dużo zdrobnień. Zdarza się, że rodzice, najbliżsi mówiąc do dzieci naśladują ich „dziecięcy” język; pamiętaj, że to dzieci uczą się od dorosłych.

           

          Ćwicz razem z dzieckiem

           

          Zadbaj o stałą porę wykonywania ćwiczeń. Dziecko łatwiej zaakceptuje konieczność wykonywania ćwiczeń logopedycznych, jeśli staną się stałym elementem dnia. Dobrze jest zaproponować dziecku określoną porę, lub zajęcie, przed, lub po których prowadzimy zajęcia( np. po obiedzie, przed dobranocką).

           

          Dzieci, zwłaszcza młodsze szybko się nudzą i dekoncentrują. Ćwiczcie krócej, po kilka razy dziennie. Takie rozłożenie w czasie ma też korzystny wpływ na kształtowanie się nawyków prawidłowego mówienia.

           

          Zadbaj o to, aby jak najwięcej uczyć poprzez zabawę. Wykorzystaj każdą sposobność, aby przeprowadzić z dzieckiem ćwiczenia, najlepiej w trakcie zabawy; kiedy koloruje, układa klocki „wpleć” do tego kilka ćwiczeń, dźwięków (szumy, syki, inne odgłosy), czy wyrazów. Wykorzystaj do tego zabawki dziecka (np. misie, pacynki ćwiczą języczek, powtarzają ćwiczone sylaby, czy wyrazy,  przygotuj z dzieckiem własnoręcznie zabawki i pomoce logopedyczne. Będzie to dla dziecka dodatkowa zabawa i przyjemność ze wspólnie spędzonego czasu.

           

          Ćwiczenia nie mogą być dla dziecka karą, tylko przyjemnością. 

           

          Unikaj zwrotu „ćwiczenia logopedyczne”, kiedy próbujesz nakłonić dziecko do wykonywania tychże. Lepiej mówić „zabawa”, albo po prostu nazwać czynność, którą będzie wykonywana, np. „będziemy gimnastykować buzię i język”. Oczywiście nie popadajmy w przesadę w unikaniu zwrotu „ćwiczenia logopedyczne” :)

           

          Staraj się przystępować do ćwiczeń zrelaksowanym. Nie odkładaj ćwiczeń na sam koniec dnia, kiedy wszyscy są zmęczeni. Trudniej wówczas współpracować i efekty też będą gorsze.

           

          Zaangażuj całą rodzinę do zabaw utrwalających wymowę. Można pokazać domownikom, jak się „bawić w poprawne mówienie” i bawić się razem! Dla dziecka będzie to przyjemna odmiana i przede wszystkim czas spędzony z najbliższymi.

           

          Uświadamiaj dziecko, jakie skutki przyniosą wykonywane ćwiczenia [przepraszam – zabawy logopedyczne :) ]. Starszym dzieciom można przedstawić korzyści krótko i długofalowe, jak np.  akceptacja ze strony rówieśników, brak strachu przed wypowiadaniem się na forum klasy. Młodszym dzieciom możemy powiedzieć, że język będzie silny, buzia będzie umiała robić różne trudne sztuczki, a słowa, które wydawały się do tej pory trudne do wymówienia będą „odczarowane”, czy też „obudzone z głębokiego snu”, bo wszystkie chcą być używane.

           

          Bądź cierpliwy i konsekwentny. Nie wolno wyśmiewać dziecka, jego wady ani braku postępów. „Nie od razu Rzym zbudowano”. Czasem mijają długie tygodnie zanim pojawią się pierwsze efekty terapii. Konsekwencja w realizowaniu ćwiczeń logopedycznych w domu jest ubezpieczeniem sukcesu!

           

          Regularnie kontaktuj się z logopedą prowadzącym terapię, aby konsultować postępy i sposób wykonywania ćwiczeń.