• To proste, już wiem - owoce i warzywa 5 razy dziennie jem!
          • To proste, już wiem - owoce i warzywa 5 razy dziennie jem!

          • W klasie I zostały przeprowadzone zajęcia w ramach programu Junior-Edu-Żywienie. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co muszą robić, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem oraz jakie czynniki wpływają na ich nastrój i samopoczucie. Uczniowie zapoznali się z pojęciem „Zdrowy talerz”, dowiedzieli się co powinno znaleźć się na naszym talerzu i w jakich proporcjach, abyśmy się zdrowo odżywiali.

            Omówiono również tematy dotyczące przekąsek oraz owoców i warzyw. Scharakteryzowano i omówiono przekąski. Dzieci wspólnie wykonały plakaty przedstawiające zdrowe i niezdrowe przekąski.

            Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami spożywania owoców i warzyw – częstotliwość, regularność jedzenia, urozmaicenie. Poznali prozdrowotny wpływ owoców i warzyw, dowiedzieli się jakim chorobom mogą one zapobiegać

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          • We wtorek 30 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ BEZ PLECAKA. Inicjatywa została przeprowadzona na życzenie uczniów - była to jedna z propozycji, którą uczniowie skierowali do SU. Akcja polegała na przyniesieniu swoich rzeczy szkolnych w czymś innym niż plecak. Najciekawsze pomysły zostały nagrodzone słodkim upominkiem. Zobaczcie, jaką kreatywnością wykazali się nasi uczniowie.

        • Czysta woda dla Sudanu
          • Czysta woda dla Sudanu

          • W dniu 9.05.2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z wójtem Gminy Zbuczyn p. Hubertem Pasiakiem oraz p. Pawłem Chojeckim i p. Karoliną Karpiuk, w trakcie którego zaprezentowana została uczniom i nauczycielom naszej szkoły inicjatywa wybudowania w Sudanie Południowym studni „Zbuczynianki”, która ma kosztować 50 000 zł. Celem projektu jest pomoc w umożliwieniu dostępu do czystej wody mieszkańcom Sudanu Południowego, którzy na co dzień zmuszeni są korzystać z nieoczyszczonych źródeł, co skutkuje chorobami a często również śmiercią.

            Zwracamy się do rodziców, uczniów i całej społeczności szkolnej o wsparcie tej ważnej inicjatywy.

        • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja
          • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • Przeddzień długiego weekendu majowego (30 kwietnia) w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

            Tego dnia nauczyciele i uczniowie, ubrani w odświętny strój, zebrali się w sali gimnastycznej. Na początku spotkania Pani Dyrektor Katarzyna Kozak powitała wszystkich. Następnie wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy.

            Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne, przygotowane przez p. Annę Muszyńską, kl. IV i kl. VII. Dzieci przybliżyły historię powstania Konstytucji oraz przedstawiły jej założenia. Wspomniano również o tym, jak ważne są obchody takich świąt, bo naród który nie zna swojej przeszłości, nie jest w stanie budować przyszłości.

            Podczas apelu uczczono również inne święto - Dzień Flagi Narodowej.

        • Wizyta Słowaków
          • Wizyta Słowaków

          • W dniach 22 - 26 kwietnia gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z partnerskiej szkoły z miejscowości Rymavska Sobota na Słowacji. Wizyta stanowiła część działań w ramach realizowanego projektu „W zdrowym ciele zdrowy duch” finansowanego z grantu przyznanego przez Fundusz Wyszehradzki.

            Pierwszego dnia pobytu goście spotkali się z wójtem Gminy Zbuczyn p. Hubertem Pasiakiem, po czym udali się do naszej szkoły, gdzie zaprezentowali zgromadzonym uczniom informacje na temat swojego kraju oraz swojej szkoły. Następnie zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców poczęstunek oraz wzięli udział w lekcji języka angielskiego przeprowadzonej przez p. Monikę Tymińską. W rolę przewodników wcielili się uczniowie klas VII i VIII, którzy ćwicząc umiejętności komunikacji w języku angielskim, oprowadzili gości po szkole i okolicznym terenie.

            Kolejnego dnia uczniowie i nauczyciele ze Słowacji wzięli udział w zorganizowanym w naszej szkole koncercie zespołu pieśni i tańca „NIWA” z Krzeska, podczas którego mogli posłuchać polskiej muzyki ludowej, zobaczyć tradycyjne polskie tańce i stroje ludowe. Następnie wraz z uczniami klas starszych zorganizowane zostały zajęcia „Gry i zabawy naszych dziadków”, podczas których uczniowie naszej szkoły demonstrowali zasady zabaw, o których dowiedzieli się od swoich bliskich.

            Trzeci dzień poświęcony został przygotowaniu tradycyjnych potraw – pierogów. W asyście rodziców, goście wraz z uczniami klas starszych naszej szkoły wzięli udział we wspólnym gotowaniu, do którego dołączył również Wójt Gminy Zbuczyn p. Hubert Pasiak. Podczas wspólnej zabawy młodzież nie tylko świetnie się bawiła, ale również ćwiczyła umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Spotkanie zakończone zostało wspólnym posiłkiem uwieńczonym deserem – tortem przygotowanym na tę specjalną okazję.

            Kolejne dwa pobytu goście spędzili na zwiedzaniu Lublina oraz Warszawy. W wyjazdach wzięli również udział uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali w języku angielskim informacje na temat zwiedzanych miejsc. W Lublinie młodzież podzielona została na grupy. Zadaniem każdej z nich było rozwiązanie zagadek odnoszących się do budynków Starego Miasta. Również i tym razem uczniowie wykorzystali swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. Oprócz zajęć z udziałem uczniów naszej szkoły, goście mieli okazję zwiedzić Siedlce, wziąć udział w warsztatach artystycznych zorganizowanych przez GOK w Zbuczynie a także w zajęciach sportowych poprowadzonych w kompleksie sportowym „Orlik” w Zbuczynie.

            Pozostałe działania projektowe można śledzić na blogu

            https://vfproject2024.blogspot.com/

            Już maju czeka nas wyjazd do szkoły na Słowacji!

        • Najmłodsi zgłębiają tajemnice biblioteki
          • Najmłodsi zgłębiają tajemnice biblioteki

          • 24 kwietnia dzieci z Oddziału przedszkolnego odwiedziły bibliotekę szkolną. Dowiedziały się jakie książki znajdują się w szkolnej bibliotece i co należy zrobić aby zostać czytelnikiem. Podczas spotkania poznały zasady korzystania z biblioteki. Pan Piotr założył wszystkim karty czytelnika i mogliśmy już wypożyczać książki.

        • JEŻ, wiesz co jesz!
          • JEŻ, wiesz co jesz!

          • W ramach realizacji programu edukacyjnego Junior Edu - Żywienie klasa III wykonała plakat przedstawiający zdrowe produkty spożywcze i prawidłowo zbilansowane posiłki. Uczniowie dowiedzieli się jak rozróżniać produkty korzystne i niekorzystne dla zdrowia. Okazało się, że dzieci z klasy III mają dobre nawyki żywieniowe i goszczą w ich diecie warzywa, owoce, a przede wszystkim proste nieprzetworzone produkty. Wiedzą również jakich produktów powinni unikać. Świadomi rodzice to świadome dzieci! Przykład idzie z góry!

        • Aladyn - nasze spotkania z teatrem
          • Aladyn - nasze spotkania z teatrem

          • 23 kwietnia 2023 r. naszą szkołę odwiedziła grupa teatralna ze Studia Teatralnego KRAK-ART w Krakowie, która wystawiła dla najmłodszych spektakl pt. „Aladyn”. Główny bohater to  chłopiec o imieniu Aladyn, który żyje skromnie, dopóki nie spotka na swojej drodze złego czarodzieja. Od tej pory jego życie ulega zmianie, a on sam podejmuje wędrówkę pełną magii i czarów.
            Dzieci z Oddziału przedszkolnego i klas I - IV miały okazję wystąpić na scenie i aktywnie uczestniczyć  w bardzo wesołym przedstawieniu pełnym kolorowych kostiumów, magicznych przedmiotów, muzyki i ekspresji. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały spektakl,  który przeniósł ich w niezwykły świat orientu.

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Co roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie.

            Nasi uczniowie uczą się przez cały rok, jak żyć ekologicznie. Dzisiaj dzieci z klasy II zastanawiały się, jak chronić Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom był jak najdłużej czysty, zdrowy i piękny

            Najpierw obejrzeli filmy o tematyce dotyczącej ochrony przyrody. Później w trakcie rozmowy wymieniali się doświadczeniami, w jaki sposób dbają o naszą planetę. Kolejnym etapem pracy było przygotowanie upominku dla Ziemi z okazji jej święta. Prezentem były kwiaty, na płatkach których dzieci umieściły  swoje pomysły, jak dbać o planetę. Znalazły się tam zagadnienia dotyczące oszczędzania wody (zakręcanie kranu, mycie zębów wodą z kubeczka, branie prysznica, a nie kąpiel w wannie, zbieranie deszczówki), oszczędzania prądu (gaszenie światła, wyłączanie urządzeń), ograniczenie zakupów, segregacja śmieci, recykling, dbanie o przyrodę, zakładanie ogródków, sadzenie roślin, budowa oczyszczalni ścieków i zakładanie filtrów na kominach. Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali w grupach. Swoje pomysły przedstawiali za pomocą haseł, rysunków, symboli. Efektem zajęć były dwa piękne kwiaty dla Ziemi, a także poszerzenie wiedzy i świadomości ekologicznej uczniów klasy II.

        • Nasza uczennica została wyróżniona w etapie powiatowym konkursu recytatorskiego
          • Nasza uczennica została wyróżniona w etapie powiatowym konkursu recytatorskiego

          • W ubiegłym tygodniu (15 kwietnia) odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. Wzięła w nich udział uczennica kl. VII — Paulina Wierzejska, która decyzją jury zdobyła II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Tym samym zakwalifikowała się do kolejnego etapu konkursu — eliminacji powiatowych. 

            Rywalizacja na szczeblu powiatowym miała miejsce kilka dni później (19 kwietnia) w odnowionym Dworku w Ostrówku. Do konkursu w kategorii wiekowej klas VII-VIII przystąpiło aż 26 uczniów. Paulina zaprezentowała wiersz Wisławy Szymborskiej Życie na poczekaniu oraz fragment Małego Księcia.

            Występ naszej uczennicy zrobił duże wrażenie na komisji konkursowej. Paulina otrzymała wyróżnienie z rąk jury.

            Gratulujemy Paulinie tak dużego sukcesu!

        • II Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii"
          • II Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii"

          • W środę (17 kwietnia) w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Izdebkach-Kosnach odbył się II Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii". 

            Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy V-VI oraz VII-VIII. Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Romaniak, Aleksander Królikowski, Natalia Sidelnik, Patrycja Czapla, Natalia Szostek oraz Gabriela Sprzączak.

            Konkurs składał się z dwóch części. Na początku uczniowie zmierzyli się z testem, w którym musieli wykazać się znajomością zasad ortograficznych. Następnie przystąpili do napisania dyktanda. 

            W obu kategoriach wiekowych rywalizowało ze sobą po szesnaścioro uczestników. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i osiągnęli dobre wyniki. 

            Aleksander Królikowski zajął III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy Olkowi! 

            Dyplom oraz nagrodę Olek otrzyma z rąk Pana Wójta podczas specjalnej uroczystości podsumowującej gminne konkursy. 

        • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • W dniu 16 kwietnia 2023 roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej. W trakcie spotkania prowadzonego przez nauczyciela historii panią Katarzynę Kozak, po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, przypomniane zostały najważniejsze informacje odnoszące się do tej tragicznej karty w dziejach historii Polski. Centralny punkt uroczystości stanowiło upamiętnienie bohaterstwa patrona szkoły Jana Czesława Tajcherta, rozstrzelanego w 1945 roku przez NKWD oraz urodzonego w Czuryłach aspiranta Policji Państwowej Władysława Wysokińskiego, zamordowanego w Twerze. W trakcie spotkania przypomniane zostały biogramy obu bohaterów a przedstawiciele uczniów zapalili znicze przed znajdującymi się na terenie szkoły upamiętniającymi ich pomnikami.

            W trakcie uroczystości miało miejsce wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów konkursu „Jan Czesław Tajchert - patron mojej szkoły”. Laureatami zostali:

            w klasie III:

            Maja Michalak - I miejsce

            Igor Kusiak  - II miejsce

            Maria Gorzała, Hanna Szostek - III miejsce

            oraz

            w klasie VIII:

            Gabriela Sprzączak - I miejsce

            Klaudia Kozak - II miejsce

            Klaudiusz Guzowski  - III miejsce

        • Rocznica Chrztu Polski
          • Rocznica Chrztu Polski

          • Z okazji upamiętnienia rocznicy Chrztu Polski, odbyło się uroczyste wydarzenie w naszej szkole, które miało na celu przypomnienie wydarzeń historycznych związanych z początkami naszego państwa oraz promowanie patriotyzmu i świadomości historycznej wśród uczniów i społeczności szkolnej. Nauczyciel historii p. Katarzyna Kozak przypomniała znaczenie chrztu Polski dla historii naszego kraju oraz podkreśliła rolę, jaką odgrywa on w kształtowaniu naszej tożsamości narodowej. Zgromadzonym uczniom i nauczycielom została zaprezentowana gazetka ścienna zawierająca informacje, ilustracje i ciekawostki dotyczące chrztu Polski oraz jego wpływu na rozwój naszego państwa i społeczeństwa. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z treściami gazetki i dyskutować na temat prezentowanych informacji. Obchody Dnia Chrztu Polski były doskonałą okazją do przypomnienia sobie naszych korzeni historycznych oraz do refleksji nad znaczeniem chrztu dla kształtowania naszej tożsamości narodowej.

        • Dlaczego warto studiować filologię?
          • Dlaczego warto studiować filologię?

          • 15.04.2024 r. mgr Ewelina Chwedczuk, pracownik Uniwersytetu w Siedlcach, asystent badawczo-dydaktyczny w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa i koordynator programu Erasmus+ na Wydziale Nauk Humanistycznych, gościła z wizytą w Szkole Podstawowej im. Jana Czesława Tajcherta w Czuryłach. Celem wizyty było przeprowadzenie spotkania informacyjnego dla klasy VIII pt.: Dlaczego warto studiować filologię?. Uczniowie zostali poinformowani o zasadach rekrutacji na kierunek filologia, jakie specjalności i przedmioty są dostępne w ofercie, a także jakie są możliwości pracy dla absolwentów tego kierunku. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu innowacyjnego na zajęciach u pań: Joanny Anusiewicz i Anny Korycińskiej.

        • 40. Konkurs Recytatorski Dla Dzieci Im. Kornela Makuszyńskiego
          • 40. Konkurs Recytatorski Dla Dzieci Im. Kornela Makuszyńskiego

          • odbył się dn. 15.04. 2024 r. w GOK-u w Zbuczynie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
            klasy I-III
            Hanna Szostek
            Julia Łukasiuk
            Maria Ługowska

            Klasy IV-VI
            Magdalena Romaniak
            Zuzanna Rzążewska
            Wojciech Ługowski

            Klasy VII-VIII
            Paulina Wierzejska

            Wszyscy uczniowie, reprezentujący naszą szkołę, przepięknie zaprezentowali się na scenie. Kultura żywego słowa, kunszt recytatorski niejednego zadziwił. Czarowali poezją, prozą przenosili nas w świat bohaterów książkowych. Podczas ich recytacji na sali panowała cisza, jakby makiem zasiał. To prawdziwi  artyści!
             

            Jury wyróżniło recytację Hani Szostek z klasy III. Paulina Wierzejska z klasy VII zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych w Ostrówku. BRAWO!

            Gratulujemy Wszystkim Uczestnikom! 
             

        • Konkursowe eliminacje
          • Konkursowe eliminacje

          • Dnia 11 kwietnia odbyły się szkolne eliminacje do 40 konkursu recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. W kategorii klas I - III zwycięzcami zostali:

            I miejsce – Hanna Szostek kl. III

            II miejsce – Marysia Ługowska kl. I

            III miejsce – Julia Łukasiuk kl. I

        • Ku przyszłości zawodowej
          • Ku przyszłości zawodowej

          • 11 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. S. Staszica obyły się XVI Siedleckie Targi Edukacyjne Wyższych Uczelni i Szkół Ponadpodstawowych „Ku przyszłości zawodowej”. Uczniowie klasy ósmej zdobyli informację na temat interesujących ich szkół, mogli porozmawiać z doradcami zawodowymi, psychologami na temat wyboru kształcenia i drogi zawodowej oraz zapoznali się z szeroką ofertą szkół
            na poziomie ponadpodstawowym. Wzięliśmy też udział w warsztatach „Roboty i ludzie na rynku pracy”.

        • Jesteś tym, co jesz!
          • Jesteś tym, co jesz!

          • Nasza szkoła bierze udział w programie edukacji żywieniowej Junior-Edu-Żywienie. W związku z tym kl. IV na ostatniej lekcji wychowawczej zajęła się właśnie tym zagadnieniem.

            Uczniowie wykonali wspólnie piramidę żywienia. Dowiedzieli się, że jej fundamentem jest ruch fizyczny. Przy okazji p. Anna Muszyńska porozmawiała z czwartoklasistami o ich nawykach żywieniowych. Okazało się, że na talerzach dzieci bardzo często goszczą warzywa i owoce. Miała miejsce również pogadanka na temat negatywnego wpływu słodyczy i słodkich napojów na zdrowie młodego człowieka.

            Na koniec lekcji każdy uczeń miał za zadanie narysować swoją ulubioną zdrową wersję śniadania. 

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • We wtorek 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, dzień poświęcony zrozumieniu, akceptacji i wsparciu dla osób z autyzmem. Już od dawna podkreśla się ogromną wartość różnorodności, jaką przynoszą do naszego społeczeństwa osoby z autyzmem.

            Autyzm to jedynie część tożsamości tych niezwykłych osób. To nie definiuje ich w całości, ale stanowi jedynie jeden aspekt ich osobowości. Dzięki zrozumieniu i otwartości możemy wspólnie budować bardziej przyjazne i wspierające środowisko dla każdego człowieka.

            Dzisiaj, bogatsi o tę wiedzę, promujmy empatię i budujmy mosty zrozumienia. Niech nasze działania prowadzą do stworzenia świata, w którym każdy, niezależnie od tego, jakie ma potrzeby czy różnice, może czuć się akceptowany, szanowany i doceniony.

        • Konkurs na najpiękniej opowiedzianą baśń
          • Konkurs na najpiękniej opowiedzianą baśń

          • W kwietniu obchodzimy Dzień Książki dla Dzieci. Bez wątpienia do ulubionych utworów młodych czytelników należą baśnie. W związku z tym w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniej opowiedzianą baśń, przeznaczony dla uczniów klasy IV.

            Kilka tygodni wcześniej wszyscy czwartoklasiści wzięli udział w eliminacjach. Każdy z nich zaprezentował inną baśń. Do kolejnego etapu przeszło pięć uczennic, wybranych przez p. Annę Muszyńską: Wiktoria Łukasiuk, Lena Turos, Anna Kaczyńska, Estera Senktas oraz Zofia Skolimowska.

            Finał miał miejsce 4 kwietnia. Dziewczynki na tę okoliczność przebrały się za bohaterki recytowanych przez siebie utworów. Jako pierwsza baśń Dziewczyna z zapałkami opowiedziała Wiktoria Łukasiuk. Później kolejno zaprezentowały się Anna Kaczyńska w utworze Jaś i Małgosia, Zofia Skolimowska, która wcieliła się w Calineczkę, Estera Senktas w stroju Czerwonego Kapturka oraz Lena Turos jako księżniczka na ziarnku grochu. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. 

            Po prezentacji odbyło się głosowanie na najpiękniej opowiedzianą baśń. O wynikach konkursu zdecydowali wszyscy uczniowie kl. IV oraz p. Anna Muszyńska. Zwyciężyła Wiktoria Łukasiuk, zdobywając połowę głosów. Wiktoria otrzymała z rąk p. Ani drobną nagrodę.